SURİYE'DE YENİ YIL

01 Ocak 2018 11:15
SURİYE'DE YENİ YIL

İç savaşın devam ettiği Suriye'de yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, yeni yılda savaşın son bulmasını diliyor.

Türkiye'nin desteğiyle yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı sonrası huzur ve güvenin merkezi haline gelen Halep kentine bağlı Azez ilçesinde yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, yeni yılda ülkelerinde barışın sağlanmasını bekliyor.

Suriye'de 7'nci yılına giren iç savaşta çok sayıda kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi ise ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığındı.

İç savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyelileri yalnız bırakmayan Türkiye, gerek ülkeye sığınan gerekse sınırın diğer tarafındaki Suriyelileri bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle şehir hayatının bitme noktasına geldiği Azez bölgesinde kalmayı tercih eden ve çatışmalardan kaynaklanan sıkıntılara göğüs geren Suriyeliler, 2018 yılında da barışa dair umutlarını kaybetmiyor.

Suriyelilerin yeni yıldan en büyük beklentisi, doğdukları topraklarda yaşanan savaşın sona ermesi.

"Acılar son bulsun"

Suriye Geçici Hükümeti 3. Kolordu Komutanı Ebu Ahmed Nur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan tüm acıların yeni yılda sona ermesi temennisinde bulundu.

Geçici hükümet bünyesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının katılımıyla kurulan "Milli Ordu" sayesinde bölgenin terörden arındırılacağına inandıklarını anlatan Nur, şöyle konuştu:

"Yeni yılda Suriye'nin terör örgütü DEAŞ'tan ve PKK/PYD'den en kısa zamanda temizlenmesini ümit ediyoruz. Temizlendikten sonra da Suriye'nin toprak bütünlüğünün devam etmesini diliyoruz. Allah'ın izniyle bu haklı davamıza sahip çıkacağız. Bu doğrultuda birinci adım olarak 'Milli Ordu' kuruldu. Bu, üç kolordudan oluşuyor ve inşallah ileri ki günlerde de geçici hükümetin kanadı altında bu kolordular devam edecek.

İkinci adım ise Suriye ordusunu destekleyen PKK/PYD ve DEAŞ gibi örgütlerden Suriye'yi temizlemek. İnşallah bu adımlarla 7 yıldır devam eden mücadelemizin hasadını toplayacağız."

Vatan hasretinin son bulmasını istiyorlar

Suriyeli Mahmud Neccar da iç savaş nedeniyle üç yıl önce köyünü ve evini terk ederek daha güvenli olduğu için Azez'e yerleştiğini belirterek, yeni yılda evinde olmak istediğini söyledi.

Türkiye'ye sığınan Elif Mevlevi de Türk devleti tarafından her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ancak vatan hasretinin dinmediğini ifade ederek, "Artık savaş bitsin. Vatanıma dönmek istiyorum, insanın vatanı gibisi yok. İnşallah savaş biter ve bundan sonraki yeni yıla ülkemizde gireriz." diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ercan

01 Ocak 2018 16:44
bakın suriyeliler ne güzel yeterbu kadar misafirlik gidin gerekirse savaşın
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor. 
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi. 
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
ESKİŞEHİR'DE 5 FETÖ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
 Eskişehir'de, FETÖ/PDY'ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda, "ByLock" kullandığı iddia edilen 2'si kadın toplam 5 şüpheli yakalandı. 
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
O KURYENİN CEZASI BELLİ OLDU
 Eskişehir’de, bir kuryenin müşteriye götürmüş olduğu pizzaya tükürmesi sonucu açılan tazminat davası sonuçlandı.