SURİYE'DE YENİ YIL

01 Ocak 2018 11:15
SURİYE'DE YENİ YIL

İç savaşın devam ettiği Suriye'de yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, yeni yılda savaşın son bulmasını diliyor.

Türkiye'nin desteğiyle yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı sonrası huzur ve güvenin merkezi haline gelen Halep kentine bağlı Azez ilçesinde yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, yeni yılda ülkelerinde barışın sağlanmasını bekliyor.

Suriye'de 7'nci yılına giren iç savaşta çok sayıda kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi ise ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığındı.

İç savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyelileri yalnız bırakmayan Türkiye, gerek ülkeye sığınan gerekse sınırın diğer tarafındaki Suriyelileri bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle şehir hayatının bitme noktasına geldiği Azez bölgesinde kalmayı tercih eden ve çatışmalardan kaynaklanan sıkıntılara göğüs geren Suriyeliler, 2018 yılında da barışa dair umutlarını kaybetmiyor.

Suriyelilerin yeni yıldan en büyük beklentisi, doğdukları topraklarda yaşanan savaşın sona ermesi.

"Acılar son bulsun"

Suriye Geçici Hükümeti 3. Kolordu Komutanı Ebu Ahmed Nur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan tüm acıların yeni yılda sona ermesi temennisinde bulundu.

Geçici hükümet bünyesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının katılımıyla kurulan "Milli Ordu" sayesinde bölgenin terörden arındırılacağına inandıklarını anlatan Nur, şöyle konuştu:

"Yeni yılda Suriye'nin terör örgütü DEAŞ'tan ve PKK/PYD'den en kısa zamanda temizlenmesini ümit ediyoruz. Temizlendikten sonra da Suriye'nin toprak bütünlüğünün devam etmesini diliyoruz. Allah'ın izniyle bu haklı davamıza sahip çıkacağız. Bu doğrultuda birinci adım olarak 'Milli Ordu' kuruldu. Bu, üç kolordudan oluşuyor ve inşallah ileri ki günlerde de geçici hükümetin kanadı altında bu kolordular devam edecek.

İkinci adım ise Suriye ordusunu destekleyen PKK/PYD ve DEAŞ gibi örgütlerden Suriye'yi temizlemek. İnşallah bu adımlarla 7 yıldır devam eden mücadelemizin hasadını toplayacağız."

Vatan hasretinin son bulmasını istiyorlar

Suriyeli Mahmud Neccar da iç savaş nedeniyle üç yıl önce köyünü ve evini terk ederek daha güvenli olduğu için Azez'e yerleştiğini belirterek, yeni yılda evinde olmak istediğini söyledi.

Türkiye'ye sığınan Elif Mevlevi de Türk devleti tarafından her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ancak vatan hasretinin dinmediğini ifade ederek, "Artık savaş bitsin. Vatanıma dönmek istiyorum, insanın vatanı gibisi yok. İnşallah savaş biter ve bundan sonraki yeni yıla ülkemizde gireriz." diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ercan

01 Ocak 2018 16:44
bakın suriyeliler ne güzel yeterbu kadar misafirlik gidin gerekirse savaşın
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.