SÜMEYYE ÇİFTE BAYRAM YAŞATTI

23 Ağustos 2018 15:50
SÜMEYYE ÇİFTE BAYRAM YAŞATTI

İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kadınlar 50 metre sırtüstünde altın madalyanın sahibi olan 15 yaşındaki Sümeyye Boyacı, elde ettiği başarıyla Türkiye'ye ve Eskişehir'deki ailesine Kurban Bayramı'nda çifte bayram yaşattı.

Doğuştan iki kolu olmadığı halde 5 yaşında yüzmeyi öğrenen, ayaklarıyla her türlü ihtiyacını karşılayıp, resim ve ebru yapabilen Sümeyye Boyacı, uluslararası başarılara imza attı.

İlk uluslararası şampiyonası olan ve İtalya'da 2017 yılı ekim ayında gerçekleştirilen Avrupa Gençlik Oyunları'nda gümüş ile bronz madalya kazanan Sümeyye Boyacı, aynı yıl Meksika'da düzenlenen Paralimpik Dünya Şampiyonası'ndan ise dördüncülükle döndü.

Aldığı derecelerle Türkiye'ye gurur yaşatan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü yüzücüsü Sümeyye Boyacı, nisan ayında Brezilya'da gerçekleştirilen Paralimpik Yüzme Dünya Serisi'nde 3 altın madalya kazanarak dikkatleri üzerine çekti.

Boyacı, bu ay İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyayla, başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Kurban Bayramı'nın ilk günü Türkiye'ye dönen Yüzme Milli Takımı kafilesinde yer alan Boyacı, ailesiyle bayramın tadını çıkartıyor. Sümeyye Boyacı'nın yakınları, onun başarısını için düzenledikleri sürpriz piknikte bir araya geldi. 

"Türk bayrağını göndere çekmek çok güzel bir his"

Başarılı sporcu Sümeyye Boyacı,  yaptığı açıklamada, eğitmeni Çiğdem Abaza sayesinde 5 yaşında yüzmeyi öğrendiğini belirterek, oyun oynayarak 12 saatte yüzmeyi başardığını kaydetti.

Yüzme hocası Mehmet Bayrak sayesinde 10 yaşında kulüp düzeyinde yarışlara katılmaya başladığını ifade eden Boyacı, şöyle konuştu:

"Türkiye şampiyonalarındaki başarılarımın ardından, milli takıma seçildim. Çeşitli uluslararası organizasyonlarda dereceler elde ettim. Bu ay Dublin'de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda birinci oldum. Türk bayrağını göndere çektirmek çok güzel bir his. Bizim için verilen çabaların, gösterilen emeğin karşılığını verdiğinizi hissediyorsunuz. Bu da içinizi çok rahatlatıyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü de Türkiye'ye döndük. Bizim için çifte bayram oldu. Bugün de yakınlarım benim için kutlama düzenlemiş. Bu bana sürpriz oldu."

"Olimpiyatlarda bir ilki başarmak istiyorum"

Gelecek yıl Malezya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'na ve ardından da Avrupa Şampiyonası'na hazırlanacağını aktaran Boyacı, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda derece elde etmek istediğini dile getirdi.

Tokyo'da 2020'de düzenlenecek olimpiyatlara katılmayı hayal ettiğini anlatan başarılı sporcu, "Olimpiyatlarda madalya alarak, bir ilki başarmak istiyorum. Yüzmede uluslararası şampiyonalarda Türkiye adına şampiyon olan ilk kadın sporcu oldum. Bu da beni çok mutlu etti. Bana gösterilen ilgiden çok mutluyum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bir tebrik telgrafı gönderdi. Bu da beni çok mutlu etti." diye konuştu.

Boyacı, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna, faliyet gösterdiği 18 branşta başarı gelmesi adına daha fazla bütçe ayrılması gerektiğine değinerek, kendisi gibi birçok sporcunun yetişmesi için desteğin artmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Boyacı'nın yakını Sinan Bolat ise Sümeyye'nin yarışlarını heyecanla izlediklerini ve başarılarından gurur duyduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.