paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

Soğuk duş almanın az bilinen 9 faydası

15 Temmuz 2018 15:46
Soğuk duş almanın az bilinen 9 faydası

Su insan vücudu ve sağlığı için yaşam kaynağıdır. Genellikle vücudun suya ihtiyacı olduğu düşünülerek sadece içerek yararlanmaya çalışırız. Ancak suyun vücuda dışardan temasının da sağlığımız için çok sayıda faydası vardır.

Suyun vücuda temasının en güçlü yolu da duş almaktır. Hijyenik bir alışkanlık olan duş alma vücudumuzu rahatlattığı için çoğumuz ılık duş almayı tercih ederiz.

Ancak bilinenin aksine soğuk su ve soğuk duşun da beden, zihin ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır ve uzmanlar tarafından soğuk duş alma önerilmektedir.

İşte güne soğuk bir duşla başlamanız için birkaç neden;

- Uyanıklığı Arttırır

Sabah sersemliğini yok etmek ve enerjik olmak için, sabahları soğuk duş almakta fayda var. Özellikle işte ve okulda konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız, sabah aldığınız duş derdinize çare olabilir. Soğuk su nedeniyle vücudunuz şok yaşar ve kalp atışlarınız hızlanarak gün boyu enerjik olmanızı sağlar.

Vücudumuzda yaşadığımız bu şok tepki vücut sıcaklığımızı korur. Derin bir nefes alırız böylelikle daha çok oksijen alınımı olur. Kalp hızımız artar ve vücuda daha fazla kan pompalanır. İşte bu bize gün için yeterli doğal bir enerji dozu verir.

New York Times, Hollywood aktristi Katherine Hepburn’ün soğuk duş hayranı olduğunu bildirdi. Katherine güne soğuk su banyosuyla başladığını, çocukluk döneminde ve hayatının geri kalanı için buz banyosu veya soğuk duş alacağını hatta o kadar ki başkalarına da tavsiye ettiğini söyledi.

-Bağışıklığı Güçlendirir ve Kan Dolaşımını Arttırır

Soğuk su kan dolaşımını teşvik ederek sirkülasyonu artırır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır, metabolizmayı hızlandırır. Kan dolaşımı hızlandığı için damar sertleşmesi ve yüksek tansiyondan korunmayı sağlar. Doğal sağlık uzmanı Dr Joseph Mercola göre soğuk su daha verimli kan pompalaması için arterleri açtığını aynı zamanda daha düşük kan basıncı oluşturarak, bloke olmuş arterleri açarak genel kalp sağlığını ve bağışıklık sistemimizi geliştirdiğini bildirdi.

- Kas ve egzersiz ağrılarını tedavi eder

2009 yılında yapılan çalışmaya göre spordan sonra soğuk duş alanların sıcak duş alanlara nazaran daha az kas ağrısı çektiği ortaya çıktı. Sporcuların ağır idmanlardan sonra buz banyosu yaptıkları ve vücutlarını buzla ovdukları da bilinen bir gerçek.

- Cilt ve Saçı Temizler

Soğuk duş, sıkı, parlak ve canlı görünen bir cilt için en doğal çözümlerden biridir. Uzmanlar, soğuk bir duş aldığımızda sağlıklı doğal yağların hızlı bir şekilde emilmesinin engellendiği ve cildin kurumasını önlediğini belirtiyor.

Cildimizdeki gözenekleri sıkmak için soğuk su kullanmak ta çok faydalıdır.

Ayrıca soğuk duş, saç derisi ve saç köklerinin düzleştirme ve kavrama yeteneğini artırarak, daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Soğuk su, saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar ve saçları parlatır.

Akne ve sivilce problemleri yaşıyorsanız soğuk suyun gözenekleri sıkıştıran etkisinden de yararlanabilirsiniz.

-Kilo kaybını uyarır ve metabolizmayı hızlandırır

Soğuk duş kilo kaybına yardımcı olabilir. İnsan vücudu yağ dokusu, beyaz ve kahverengi yağ olmak üzere iki tür yağ içerir. Beyaz yağ göbek, alt sırt , bel çevresi, boyun ve kalça etrafında en çok birikir. Kahverengi yağ ise iyi yağdır. Kahverengi yağ hücreleri, beyaz yağ hücrelerinin tersine enerji üretiminde sıkça kullanılır.

Soğuk suyla temas kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar. Joslin Diyabet Merkeziyle, Harvard Tıp fakültesinin ortak çalışmasına göre, aşırı soğuğa maruz kaldığında bu yağ devreye girer. Böylece, soğuk duş kahverengi yağ aktivitesini teşvik edebilir.

- Lenf sistemini güçlendirir

Lenf sistemi atık maddeleri vücuttan dışarı çıkararak patojenler (hastalıklara neden olan organizma – mikrop) ile savaşır. Atık maddelerin taşınması lenf sıvısı ile sağlanır. Lenf sıvısının hareketi kasların kasılması ile olur. Soğuk duş bütün vücuttaki kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de daha iyi çalışır. Böylece atık maddeler vücuttan daha hızlı atılır. Eğer lenf sistemi iyi çalışmazsa atık maddeler vücudun uç noktalarında toplanır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

- Stress ve depresyonu azaltır

Soğuk duş depresyona yardım etmede ve önlemede de yardımcı olur. Virginia Common Wealth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre soğuk duş almak beynin mutluluk ve depresyon karşıtı duyguları tetikleyen bölümlerini uyarır.

-Varisli damarları azaltır

Soğuk duş kan dolaşımını ve damar büzülmesini artırarak varisli damarların oluşmasını önler ve var olanların azalmasını sağlar.

-İç organlardaki tıkanıklıkları açar

Soğuk duş almak damarlardaki büzülmeyi arttıracağı için iç organlarınızdaki tıkanıklıklara da iyi gelecektir. Çünkü damar büzülmesi toksinlerin ve kirliliklerin gözeneklere yönlenmesine ve dışarıya atılmasına yardımcı olur.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehircilik projeleri ile Dünya’nın dört bir yanından 115 kentin yaklaşık 200 projeyle yarıştığı WRI Ross Ödülü’nde finale kaldı.
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
Erasmus Plus Öğrencileri, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 6 ülkeden 42 katılımcı yer aldı.
MUHTARLARDAN  BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
MUHTARLARDAN BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Tepebaşı İlçesi Gazipaşa Mahalle Muhtarı Gülnazik Yüksel ve Mihalıççık İlçesi Kayı Mahalle Muhtarı Hüseyin Geren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e, gerçekleştirilen altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
Edebali Anadolu Lisesi öğrencileri, soğuyan hava ile birlikte yemek bulmakta zorlanan sokak canlıları için gönüllü öğretmenlerinin de desteği ile bir farkındalık çalışması başlattı.
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan aday adayı Ahmet Sivri’nin annesi Hafize Sivri son yolculuğuna uğurlandı.
SIKINTILARI BİLİYORUZ
SIKINTILARI BİLİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret eden Çalışkan, vatandaşlarla sohbet etti.
SARAR'I GEZDİLER
SARAR'I GEZDİLER
Ankara Merkezli İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Mehmet Fatih Serenli Sarar'ı ziyaret etti.
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
Ressam Eda Baran’ın İçimdeki Kadınlar Resim Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda açıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
2017 Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan usta gazeteci Burhan Özbilici, Anadolu Üniversitesi’nde genç gazeteci adayları ile buluştu.