SOĞAN ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

04 Eylül 2018 16:51
SOĞAN ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Kışlık kuru soğanda 100 bin tonun üzerinde üretimin beklendiği Eskişehir'de hasat başlarken, tarladan kaldırdığı ürünü depo yerine doğrudan piyasaya veren üreticiler fiyatların düşmemesini istiyor.

Planlı üretim

Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, yaptığı açıklamada, kuru soğanın kilosunun yaz aylarında 7 liraya kadar yükseldiğini söyledi. Fiyatların artmasının plansız üretimden kaynaklandığını vurgulayan Buluşan, bu yüzden oluşan fiyat dalgalanmalarının üretici ve tüketiciyi olumsuz etkileyebildiğini anlattı. Üreticilerin geçen yıl soğanını 30 kuruşa satamadığını belirten Buluşan, "Vatandaş ise kuru soğanı 7 liradan aldı. Planlı üretim ve pazarın oluşmaması bu olumsuzlukları beraberinde getiriyor." dedi.

Zarar edildi

Eskişehir'de 100 bin tonun üzerinde rekolte beklediklerini ve çiftçinin ürün hasadına başladığını dile getiren Buluşan, "10 dönüm tarlası olan üretici, geçen yıl zarar ettiği ve ürününü çöpe döktüğü için korkarak ekimini yapamadı. Ekmemek ile yine zarar etti. Şu anda ülke geneli kuru soğanın tarladan kilogram çıkış fiyatı 80 kuruş ila 1 lira arasında değişiyor. Pazarda da soğanın fiyatı 2-3 lira arasında. Üreticilerimizin beklentisi en düşük 80 kuruşluk fiyatın korunması. Bu fiyatla ürününü veren çiftçi hasat sonunu mutlu getirir. Geçen yıla oranla fiyat açısından üretici memnun" diye konuştu.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

07 Eylül 2018 18:17
İlginç bir ironi yaşıyoruz. Soğan üreticisi ürünü para ettiği için sevinirken tüketicisi olduğu diğer ürünlere zam gelince de seviniyor mu acaba? Sonuçta sizin yüksek fiyattan verdiğiniz ürün en az iki katı fiyatına tezgahta tüketiciye ulaşıyor. Herkesin mutlu olması için aracıya son vermek. Kooperatifleşerek ürününüzü direkt olarak tüketiciye ulaştırın. Asalakları aradan çıkartın.

mehmet

05 Eylül 2018 07:15
Üretimin devamlı olması için çiftçinin kazanması lazım. Bizler 20 kg. soğan için 4 tl fazla verebiliriz.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.
MHP'DE DEVİR-TESLİM
MHP'DE DEVİR-TESLİM
Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Rıza Kahveci, görevini İlçe Başkanı Sekreteri Mustafa Komar ’a teslim etti. 
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Eskişehir’de jandarma ekipleri tarafından bir barakaya düzenlenen baskında çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken, olayla ilgili yakalanan şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.