paykasa astropay astropay astropay seo ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

SIRT ÇANTASI AĞIR OLMAMALI

02 Eylül 2018 18:00
SIRT ÇANTASI AĞIR OLMAMALI

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İrfan Ünver, çocukluk çağında yaşanan omurga gelişim bozuklukları hakkında konuştu.

Okulların açılmasına az bir zaman kala aileler ve çocuklar alışverişlere başladı. Çocukluk çağında yaşanan omurga gelişim bozukluklarında okul çantası seçiminin ve kullanımının önemine değinen Ünver, çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan bel ve sırt ağrılarının risk faktörlerinin genetik olabileceği gibi ağır taşınmasından da kaynaklandığını söyledi. Bel ağrısının okul çağı ve genç yaş grubunda giderek büyüyen bir problem olduğunu söyleyen Ünver, "Çocukluk yaş gruplarında omurga yapısının her yıl değişmesi ve gelişmesi nedeniyle koruyucu tedbirler erişkin yaş grubuna göre daha fazla önem kazanmaktadır. Okul çağındaki çocuklarda yapılan araştırmalar sonucunda; bu öğrencilerin en fazla zorlandıkları aktivitelerin yüzde 65 oranında okul çantası taşımak, yüzde 53 oranında derste oturmak zorunda kalmak, iki saatten fazla bilgisayarla uğraşmak ve yüzde 50 oranında sportif aktiviteler sonucu oluşan travmalar olduğu gösterilmiştir. "Sırt çantaları kesinlikle uzun süre taşınmamalıdır. Bu süre mecburi kalmadıkça 20 dakikayı geçmemelidir. Sırt çantasında ki ağırlık toplamı, taşıyan çocuğun vücut ağırlığının yüzde 15'inden fazla olmamalıdır. " dedi. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

salih baba

03 Eylül 2018 00:44
sayın irfan Ünver hocamın da sözünü ettiği sırt çantaları. öğrenci evlatlarımız için maalesef sıkıntı ve sorun. evlatlarımız hamal gibi oldular. Bu kitaplar okullarda kalabilir mi. evlere taşımadan . yada milli eğitim bakalığı 1.hamur kâğıt olarak bastırılan bu kitapları, 2.veya 3,hamur kâğıtlara basıldığında ağırlıkları en az yarı yarıya inecektir. bu konuda ilgililerden destek bekliyoruz. saygılarımla.
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
ESKİŞEHİR'İN FİNAL GURURU
Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen şehircilik projeleri ile Dünya’nın dört bir yanından 115 kentin yaklaşık 200 projeyle yarıştığı WRI Ross Ödülü’nde finale kaldı.
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
DEMOKRAT VE GÜVELİ ŞEHİR
Erasmus Plus Öğrencileri, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette 6 ülkeden 42 katılımcı yer aldı.
MUHTARLARDAN  BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
MUHTARLARDAN BÜYÜKERŞEN’E TEŞEKKÜR
Tepebaşı İlçesi Gazipaşa Mahalle Muhtarı Gülnazik Yüksel ve Mihalıççık İlçesi Kayı Mahalle Muhtarı Hüseyin Geren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e, gerçekleştirilen altyapı çalışmalarından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
CAN DOSTLARINA GÜZEL DESTEK
Edebali Anadolu Lisesi öğrencileri, soğuyan hava ile birlikte yemek bulmakta zorlanan sokak canlıları için gönüllü öğretmenlerinin de desteği ile bir farkındalık çalışması başlattı.
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AHMET SİVRİ'NİN ACI GÜNÜ
AK Parti Tepebaşı Belediye Başkan aday adayı Ahmet Sivri’nin annesi Hafize Sivri son yolculuğuna uğurlandı.
SIKINTILARI BİLİYORUZ
SIKINTILARI BİLİYORUZ
AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnafları ziyaret eden Çalışkan, vatandaşlarla sohbet etti.
SARAR'I GEZDİLER
SARAR'I GEZDİLER
Ankara Merkezli İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve Mehmet Fatih Serenli Sarar'ı ziyaret etti.
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
İÇİMDEKİ KADINLAR BEĞENİ TOPLADI
Ressam Eda Baran’ın İçimdeki Kadınlar Resim Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda açıldı.
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
2017 Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan usta gazeteci Burhan Özbilici, Anadolu Üniversitesi’nde genç gazeteci adayları ile buluştu.