Siber oda seçime hazır

24 Haziran 2018 10:08
Siber oda seçime hazır

Seçim gecesi ülke genelindeki tüm siber hareketler, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nden (USOM) izlenecek ve alınacak önlemler buradan koordine edilecek. Bu merkezde Hürriyet’in sorularını yanıtlayan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde iletişim şebekesinin kesintisiz şekilde devam etmesi, her zaman olduğu gibi seçim gecesi de amacımız. USOM’da 100’e yakın personelin tamamı görevinin başında olacak. MİT, Emniyet ve Jandarma ile irtibat halinde olacağız. Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetkililer de bizle birlikte olacak. Ayrıca, 970 kurum ve kuruluşta 2 bin 397 kişi de siber tehditlere karşı anlık olarak koordine edilecek. 

SOSYAL MEDYA TÜRKİYE MASASI KURDU
Twitter, Facebook, Google, Youtube ile toplantılar yaparak her birinin iletişimle ilgili özel ekip kurmasını sağladık. Türkiye masaları kurdular. 

Seçime özel, her biriyle kriz hattı diyebileceğimiz koordinasyonu sağlayacak irtibatlarımız bulunuyor. Facebook, bu noktada biraz daha aktif katılım sağlayarak ciddi bir ekip kurdu. Sosyal medya platformları Türkiye’ye özel güvenlik ipuçları dokümanı hazırladı ve seçimlere katılacak tüm partilerle de bunları paylaşarak bize raporladı. 

Sosyal medya ve internetteki bazı haber sitelerinden yayılan yalan haberlerle seçim güvenliğini tehdit eden yayınlar ve manipülasyon faaliyetlerini titizlikle takip ediyoruz. Manipülatif ya da yalan haberin ilk kim tarafından paylaşıldığı da tespit edilebiliyor. Gerçek yaşamda belki iz bırakmayabilirsiniz ama online dünyada bu mümkün değil. Her işlem bir iz bırakır. Sosyal medyada bir etiket açılması durumunda ya da bir yalan haber yayıldığında biz bunu raporlarız, savcılığa bildiririz. Hâkimlerin alacağı kararları uygularız.”

SİBER TEHDİDE KARŞI KASIRGA
USOM Başkanı Gökhan Evren, siber tehditlere karşı yerli yazılım Kasırga ile mücadele edeceklerini söyledi. Evren, “Kasırga, bizim siber tehdit bertaraf altyapımız. Tamamen kendi iç kaynaklarımızla geliştirdik. Ülke genelindeki birçok yapıyı aynı anda belirli zafiyetler var mı yok mu bu sistemle tarayabiliyoruz. Normalde 10 gün sürebilecek bir çalışmayı bu yazılımla 15 dakikada yapabiliyoruz” dedi. 

OPERATÖRLER DE HAZIR
TURKCELL, Türk Telekom ve Vodafone da seçim gününe yönelik hazırlıklarını tamamladı. Turkcell Şebeke Personel Merkezi Müdürü Serkan Koçarslan, veri merkezlerinde ve kritik lokasyonlarda güvenlik tedbirlerini artırdıklarını belirterek, “Enerji yedekliliğimizi gözden geçirdik” dedi. 

Vodafone Şebeke Operasyonları Yöneticisi Serkan Çebi ise, iki saatte bir video konferans yoluyla BTK’ya bağlanacaklarını belirterek, tüm önlemleri aldıklarını ifade etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.