Siber oda seçime hazır

24 Haziran 2018 10:08
Siber oda seçime hazır

Seçim gecesi ülke genelindeki tüm siber hareketler, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nden (USOM) izlenecek ve alınacak önlemler buradan koordine edilecek. Bu merkezde Hürriyet’in sorularını yanıtlayan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde iletişim şebekesinin kesintisiz şekilde devam etmesi, her zaman olduğu gibi seçim gecesi de amacımız. USOM’da 100’e yakın personelin tamamı görevinin başında olacak. MİT, Emniyet ve Jandarma ile irtibat halinde olacağız. Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetkililer de bizle birlikte olacak. Ayrıca, 970 kurum ve kuruluşta 2 bin 397 kişi de siber tehditlere karşı anlık olarak koordine edilecek. 

SOSYAL MEDYA TÜRKİYE MASASI KURDU
Twitter, Facebook, Google, Youtube ile toplantılar yaparak her birinin iletişimle ilgili özel ekip kurmasını sağladık. Türkiye masaları kurdular. 

Seçime özel, her biriyle kriz hattı diyebileceğimiz koordinasyonu sağlayacak irtibatlarımız bulunuyor. Facebook, bu noktada biraz daha aktif katılım sağlayarak ciddi bir ekip kurdu. Sosyal medya platformları Türkiye’ye özel güvenlik ipuçları dokümanı hazırladı ve seçimlere katılacak tüm partilerle de bunları paylaşarak bize raporladı. 

Sosyal medya ve internetteki bazı haber sitelerinden yayılan yalan haberlerle seçim güvenliğini tehdit eden yayınlar ve manipülasyon faaliyetlerini titizlikle takip ediyoruz. Manipülatif ya da yalan haberin ilk kim tarafından paylaşıldığı da tespit edilebiliyor. Gerçek yaşamda belki iz bırakmayabilirsiniz ama online dünyada bu mümkün değil. Her işlem bir iz bırakır. Sosyal medyada bir etiket açılması durumunda ya da bir yalan haber yayıldığında biz bunu raporlarız, savcılığa bildiririz. Hâkimlerin alacağı kararları uygularız.”

SİBER TEHDİDE KARŞI KASIRGA
USOM Başkanı Gökhan Evren, siber tehditlere karşı yerli yazılım Kasırga ile mücadele edeceklerini söyledi. Evren, “Kasırga, bizim siber tehdit bertaraf altyapımız. Tamamen kendi iç kaynaklarımızla geliştirdik. Ülke genelindeki birçok yapıyı aynı anda belirli zafiyetler var mı yok mu bu sistemle tarayabiliyoruz. Normalde 10 gün sürebilecek bir çalışmayı bu yazılımla 15 dakikada yapabiliyoruz” dedi. 

OPERATÖRLER DE HAZIR
TURKCELL, Türk Telekom ve Vodafone da seçim gününe yönelik hazırlıklarını tamamladı. Turkcell Şebeke Personel Merkezi Müdürü Serkan Koçarslan, veri merkezlerinde ve kritik lokasyonlarda güvenlik tedbirlerini artırdıklarını belirterek, “Enerji yedekliliğimizi gözden geçirdik” dedi. 

Vodafone Şebeke Operasyonları Yöneticisi Serkan Çebi ise, iki saatte bir video konferans yoluyla BTK’ya bağlanacaklarını belirterek, tüm önlemleri aldıklarını ifade etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.