SEYİTGAZİ'DEN AVRUPA'YA

22 Mayıs 2016 17:20
SEYİTGAZİ'DEN AVRUPA'YA

Seyitgazi ilçesinde bulunan, 'Seyitgazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi' tarafından 2013 yılından bu yana gerçekleştirilen Erasmus projeleri kapsamında, pek çok öğrenci Avrupa'nın çeşitli ülkelerine giderek kendi alanlarındaki uygulamaları görme fırsatı yakalıyor.

İlçeye değer katıyor

258 öğrencisi bulunan okul bünyesinde, hemşirelik ve acil tıp teknisyenliği dallarını ve sağlık hizmetleri alanını barındırıyor. Okulda teorik eğitimlerin yanında beceri eğitimleri de veriliyor. 11 ve 12. sınıf öğrencileri staja çıkarak beceri eğitimlerini tamamlıyorlar. Okulda okul müdürü dahil 5 idareci, 16 öğretmen görev yapıyor. Seyitgazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi' verdiği kaliteli eğitimle ilçeye de eğitim alanında değer katıyor. Seyitgazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Karameşe, okul ve gerçekleştirdikleri projelerle ilgili bilgiler verdi. Seyitgazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'Okul Müdürü  Erol Karameşe, okulla ilgili çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi verdi. 

Mezunların iş olanağı var mı?

Burada okuyan öğrencilerimiz stajlarını il merkezindeki hastane ve sağlık kuruluşlarında yapmaktadırlar. Staj hizmetlerini yaptıktan sonra da onları mezun ediyoruz, hemşire ve acil tıp teknisyeni olarak göreve başlıyorlar. Okulumuz lise öğrenimleri içerisinde istihdam açısından diğer alanlara göre daha avantajlı. Çünkü artık sağlık sektörü ülkemizde gelişen ve güncelliğini ön plana getiren bir hizmet sektörü durumuna gelmiş durumda. Çocuklarımız da okulu bitirdikten sonra hepsi kamuda olmasa bile özel sektördeki sağlık hizmetlerinde branşlarına uygun alanlarda çalışma imkanı bulabiliyorlar.

Öğrenciler nasıl kabul ediliyor?

Okulumuzda kontenjan uygulamamız var. İhtiyaca binaen her yıl 68 öğrenci kabul ediyoruz. Yerleştirme de TEOG sınavı sonrasında merkezi sisteme göre oluyor. Böyle olunca talep çok fazla oluyor. Biz çocuklarımızın daha kaliteli eğitim alması adına kontenjanlarımızı abartmadan belirlemeye çalışıyoruz. Seyitgazi Teknik meslek Anadolu Lisesi puanla yerleşilen okullar arasında Eskişehir'de 3. sırada bulunuyor. Okulumuzun tercih edilmesi bizleri de gururlandırıyor.

Projelerinizden söz eder misiniz?

Okulumuzda 2013 yılından itibaren yurt dışı projeleri gerçekleştiriliyor. Biz bu tür proje çalışmalarına çok önem veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Çocuklarımızı çeşitli projelerle Avrupa'ya götürüyoruz. Bundan önceki yıllarda hemşirelik üzerine yapılan projelerimiz kabul edilmişti. İtalya, Almanya ve Hollanda'da birer aylık dönemler halinde eğitimlere katıldık. İçinde bulunduğumuz yıl da Acil Tıp Teknisyenliği alanında İspanya projemiz kabul edildi. 4 öğretmenimiz ve 10 öğrencimizle birlikte 3 haftalık bir İspanya staj çalışmamız oldu.

İspanya gezisi nasıl geçti?

Bu projede bizim ortağımız İspanyol Kızılhaçı'ydı. Onların yaptığı program dahilinde, acil hizmet veren birimleri gezdik. Daha sonra panellere katıldık. İki tane hastane gezimi oldu. Buradaki işleyişi gözlemledik ve fikir alışverişinde bulunduk. İlk yardım hizmetleri konusunda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bilgiler verildi. Bu projeler bizim nefes almamızı sağlayan projeler. Okulum adına çok önemsiyoruz. 2026 yılına kadar bu Erasmus projelerine devam edilecek. Çocuklarımız bu projeler sayesinde, geleceği görebiliyorlar, ileriye dönük planlar yapabiliyorlar.

Geri dönüşler nasıl oldu?

Bu çalışmalarda gerek çocuklarımızdan, gerek öğretmen arkadaşlarımızdan gerekse velilerden aldığımız geri dönüşlerde, bu eğitimlerin çok verimli olduğunu gördük. Çocuklarımız orada kendi alanlarında nasıl uygulamalar yapıldığını gördü. Bunları kendi ülkemizdekilerle karşılaştırma fırsatı yakaladı. Bunlar çocuklar için çok motive edici oluyor. Ayrıca eğitimlerimizin yanı sıra kültür gezilerimiz de oluyor. Çocuklarımız farklı kültürleri tanıma fırsatı buluyorlar, yabancı dil öğreniyorlar.

Hedefleriniz nelerdir?

Okul olarak hedefimiz proje sayımızı arttırmak. Daha çok öğrencimizi yurt dışına götürmeyi istiyoruz. Biz şuna inanıyoruz. Çocuklarımız görerek, yaparak, yaşayarak, işin içine girerek, Avrupa'daki uygulamaların ne şekilde olduğunu gördüklerinde, gerçekten beceri ve bilgi anlamında çok büyük değer kazanıyorlar. Ülkemizin dört bir yanından öğrencilerimiz var. Çoğunluğu ise Eskişehir'den.

Eksikleriniz var mı?

Okulumuz sosyal imkanlar açısından oldukça iyi bir durumda. Sadece bir spor salonumuz ve çok amaçlı salon eksiğimiz var. Bu sorunumuz da yakın zamanda çözülecek. Bunun müjdesini Kaymakam'ımız Ertuğrul Avcı'dan aldık. Okulumuza yeni bir bina kazandıracağız ve bu eksikliklerimizi de gidermiş olacağız. Bütçesinin ayrıldığını ve ihaleye çıkacağını öğrendik. Bu da bizim için oldukça motive edici bir haber oldu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.