SENFONİ'DEN RENKLİ KONSER

19 Şubat 2018 12:39
SENFONİ'DEN RENKLİ KONSER

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası yediden yetmişe Eskişehirli sanatseverlerin beğenisini kazanan başarılı gösterilerle müziği sevdirmeye devam ediyor.

Müziği sevdiriyorlar

Çocuklara klasik müziği sevdirmek için Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Çocuklar ve Aileleri İçin Çok Sesli Gösteri’ miniklerin şarkılara eşlik etmesiyle eğlenceli bir hâl aldı. Aileleri ile birlikte Senfoni Orkestrası’nı dinlemeye gelen çocuklar Orkestra Şefi Musa Göçmen ile müzik tarzlarını ve enstrümanları tanıma fırsatı yakaladı.

Ortak payda

Çok sesli gösteride J. S. Bach, L.V. Beethoven, W. A. Mozart gibi yabancı bestekârların eserlerinin yanında ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Çanakkale Türküsü’ ve ‘İzmir Marşı’ gibi eserler de seslendirildi. Gösteriyi yönetmeyi izleyiciler arasında dolaşarak sürdüren Orkestra şefi Musa Göçmen müziğin tüm insanları birleştirebileceğini, ortak bir paydada duyguları ifade edebileceğini çocuklara ve ebeveynlere ifade ederek küçük yaşlarda her bireyin müzikle buluşturulması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Musa Gocmen

05 Ağustos 2018 12:43
Alpar Bey Merhaba. Yukarida bahsi gecen etkinligin orkestra sefiyim. Size buradan yaziyorum ulasmasa bile belki sizin fikrinizde olan birkac kisiye ulasir. Insan beyninin estetik algisi inanilmazdir. Hangi cografyada hangi lultur ve egitimde olursa olsun guzeli algilar ve farkina varir. Tabii ki senfonik muzik ogrendikce ve dinlendikce keyfine varilan bir sanat. Bilgi edinerek dinlendiginde zevkine varmak daha mumkun. Tipki sinema filmi gibi iki boyutlu bir film senaryisu ve cekimleri ile harika olabilir. Ama 3boyutlu gozlukle izlenen bir film daha derinlikli bir gorsel solendir. Ama gozlugu takmassaniz hicbirsey anlamayabilirsiniz ve begenmessiniz. Iste Senfonik muzik de boyle. Bilgi o gozlugun yerine gecer. Takarsaniz sevebilirsiniz sevmeyebilirsiniz de zevk ayri... avrupanin kulturu degildir artik tam aksine avrupadan daha iyi rusya uzak dogu ulkelerinde daha iyi yapilmaktadir. Muzigin evrensel ortak dilidir senfonik muzik. Dinleyen cok var. Hele cocuklar onlar daha on yargisiz. Sizi birgun gosterimde konuk etmek isterim. Anlama kismi cok karisik. Bazen sozlerini hic anlamadiginiz bir muzik sizi alir goturur. O yuzden anlama isini cok zorlamayin sevmek herseyi halledecektir. Sevgiyle kalin ...

Alpar

19 Şubat 2018 19:06
Biz millet olarak senfoniden ne anlarız, zorla avrupanın kulturunu zorla kabul ettirmeye uğraşıyorlar.Allahını seven soylesin dinleyen varmı diye soruyorum millet guluyor. 3 5 tane entel dantel geçinenleri eğlendiriyorlar ama inanınki onlarda anlamıyor ama anlamış gibi gözüküyorlar o kadar.Bize hitap etmiyor.