ŞEKER HASTALARI BU HABERE DİKKAT!

31 Ekim 2017 10:18
ŞEKER HASTALARI BU HABERE DİKKAT!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, şeker hastalığına bağlı ayak yaralarında ayağı kurtarmak için gerçekleştirilen damar içi yolla ameliyatsız tedavi hakkında bilgilendirici bir açıklama yaptı.

 
Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, şekere bağlı ayak yarasının (ülseri), şeker hastalığına bağlı olarak ayaklara giden damar ve sinir yapılarının bozulması sonucu, tedaviye dirençli ayak yaralarının oluşması ve ciddi ayak enfeksiyonlarının ortaya çıkması olduğunu anlattı. Küçükay, açıklamasında, “Şeker hastalarında damar bozuklukları oldukça sık görülür. Neden olur? Kan şekeri düzenlenmesi iyi yapılmayan, ayak koruması yetersiz yapılan ve ileri evre şeker hastası kişilerde olur. Tedavi edilmezse, edilemezse ne olur? Şeker hastalarında mutlaka damarların değerlendirilmesi, darlık ve tıkanıklıkların da giderilmesi gerekir. Aksi takdirde ayağın kesilmesi gerekebilir. Şekere bağlı ciddi ayak yaralarının yüzde 25-30’unda ayağın kesilmesi gerekmektedir. Şeker hastaları şeker hastası olmayanlara göre bacak kesilmesi açısından 15 kat daha fazla riske sahiptir. Ayrıca bacağı kesilen hastalar normale göre daha kısa yaşamaktadırlar. Şekere bağlı ayak yaralarında damar içi yolla ameliyatsız tedavi nedir? Damar içinden ince teller ve borular yardımı ile girerek tıkalı veya daralmış kısma ulaşıp buraya balon, stent uygulayarak ve gerekirse oluşmuş pıhtıyı çıkararak damarın yeniden açılmasını sağlayan yöntemdir. Ameliyatsız, ağrısız, acısız, komplikasyonları nispeten düşük bir yöntemdir. İşlem sonrasında gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Damar içi yolla tedavi niçin yapılır? Çünkü ayağın kesilmesini ciddi bir oranda geciktirebilir veya engelleyebilir. Ya da ayağın daha uç noktadan daha az bir şekilde kesilmesini sağlayabilir” diye belirtti.

Bu tedaviyi yaptırmak için nereye başvurabilirim?
Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, bu rahatsızlığın tedavisi için hastanelerin girişimsel radyoloji polikliniklerine başvurabileceğini belirterek, “Unutulmamalıdır ki şekere bağlı ayak yarasının tedavisi çok sayıda branştan doktorların denetiminde ve gözetiminde takım çalışması içinde yapılmalıdır” şeklinde anlattı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sevgin Yılmaz

31 Ekim 2017 13:07
Çok kıymetli bir bilgi.

cem

01 Kasım 2017 09:50
annemi götürdüm osmangazi hastanesine bakmadılar hava hastanesine gönderdiler gerekce burda oksijen tedavisi yok denildi annemin ayak parmağı kesildi ayak parmağını iyilestirmek icin habire ilaç böbrekler bitti annemi kaybettim bunlar neyin kafasını yaşıyorlar kendilerini reklam icin gazeteye demeç veriyorlar hani sağlık sistemi iyi idi peh
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.