ŞEKER HASTALARI BU HABERE DİKKAT!

31 Ekim 2017 10:18
ŞEKER HASTALARI BU HABERE DİKKAT!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, şeker hastalığına bağlı ayak yaralarında ayağı kurtarmak için gerçekleştirilen damar içi yolla ameliyatsız tedavi hakkında bilgilendirici bir açıklama yaptı.

 
Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, şekere bağlı ayak yarasının (ülseri), şeker hastalığına bağlı olarak ayaklara giden damar ve sinir yapılarının bozulması sonucu, tedaviye dirençli ayak yaralarının oluşması ve ciddi ayak enfeksiyonlarının ortaya çıkması olduğunu anlattı. Küçükay, açıklamasında, “Şeker hastalarında damar bozuklukları oldukça sık görülür. Neden olur? Kan şekeri düzenlenmesi iyi yapılmayan, ayak koruması yetersiz yapılan ve ileri evre şeker hastası kişilerde olur. Tedavi edilmezse, edilemezse ne olur? Şeker hastalarında mutlaka damarların değerlendirilmesi, darlık ve tıkanıklıkların da giderilmesi gerekir. Aksi takdirde ayağın kesilmesi gerekebilir. Şekere bağlı ciddi ayak yaralarının yüzde 25-30’unda ayağın kesilmesi gerekmektedir. Şeker hastaları şeker hastası olmayanlara göre bacak kesilmesi açısından 15 kat daha fazla riske sahiptir. Ayrıca bacağı kesilen hastalar normale göre daha kısa yaşamaktadırlar. Şekere bağlı ayak yaralarında damar içi yolla ameliyatsız tedavi nedir? Damar içinden ince teller ve borular yardımı ile girerek tıkalı veya daralmış kısma ulaşıp buraya balon, stent uygulayarak ve gerekirse oluşmuş pıhtıyı çıkararak damarın yeniden açılmasını sağlayan yöntemdir. Ameliyatsız, ağrısız, acısız, komplikasyonları nispeten düşük bir yöntemdir. İşlem sonrasında gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Damar içi yolla tedavi niçin yapılır? Çünkü ayağın kesilmesini ciddi bir oranda geciktirebilir veya engelleyebilir. Ya da ayağın daha uç noktadan daha az bir şekilde kesilmesini sağlayabilir” diye belirtti.

Bu tedaviyi yaptırmak için nereye başvurabilirim?
Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, bu rahatsızlığın tedavisi için hastanelerin girişimsel radyoloji polikliniklerine başvurabileceğini belirterek, “Unutulmamalıdır ki şekere bağlı ayak yarasının tedavisi çok sayıda branştan doktorların denetiminde ve gözetiminde takım çalışması içinde yapılmalıdır” şeklinde anlattı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sevgin Yılmaz

31 Ekim 2017 13:07
Çok kıymetli bir bilgi.

cem

01 Kasım 2017 09:50
annemi götürdüm osmangazi hastanesine bakmadılar hava hastanesine gönderdiler gerekce burda oksijen tedavisi yok denildi annemin ayak parmağı kesildi ayak parmağını iyilestirmek icin habire ilaç böbrekler bitti annemi kaybettim bunlar neyin kafasını yaşıyorlar kendilerini reklam icin gazeteye demeç veriyorlar hani sağlık sistemi iyi idi peh
ESKİŞEHİR'E YENİ YAŞAM ALANI
ESKİŞEHİR'E YENİ YAŞAM ALANI
Eskişehir ve bölgeye değer katacak kentin yeni yaşam merkezi Cassaba Modern, 2018’in son çeyreğinde kapılarını açmaya hazırlanıyor.
  TARİFELİ UÇUŞLAR  YENİDEN BAŞLASIN
TARİFELİ UÇUŞLAR YENİDEN BAŞLASIN
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Hasan Polatkan Havaalanı’nın yolcu ve kargo taşımacılığında daha işler hale getirilmesi ve tarifeli uçak seferlerinin başlatılmasını istedi.
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.