ŞEHRİME AŞIĞIM

Son Güncelleme : 17 Eylül 2018 13:09
ŞEHRİME AŞIĞIM

SÖYLEŞİ SELİN UZ - Çalışmalarıyla dünya çapında adından söz ettiren ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek başarısının sırrını, günlük rutinini ve Eskişehir sevdasını anlattı. En son yapılan araştırmayla Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk arasında yer alan ve Eskişehir'in gururu olan Görenek kendisi ile ilgili merak edilen soruları içtenlikle yanıtladı.

Tıp bilimine yön veren 100 Türk'ten birisiniz. Nasıl bir duygu?

Onur verici bir duygu. Gerçekten sevinçliyim çünkü sadece bugünkü bilim adamlarıyla ilgili değil geçmiş taranarak ve objektif kriterlere göre yapılmış bir inceleme. Atıflar açısından bakıldığında ilk on içerisindeyim. Bu da büyük bir mutluluk.

Eskişehir sizin için ne ifade ediyor?

Eskişehirliyim. Eskişehir'i çok seviyorum. Bir tek üniversite için Hacettepe'ye gittim. Bitirdiğim gibi ilk tercih olarak Eskişehir'e döndüm. Başka şehirlerden çeşitli teklifler almama rağmen buradan ayrılmayı düşünmedim. Amacım Eskişehir'den bu tür başarılara imza atmaktı ve başardım.

Mesleğinizle alakalı ne söylemek istersiniz?

Zor bir meslek. Aynı anda bir çok işi yapmak gerekiyor. En büyük işimiz hasta bakmak, şifa dağıtmak. Vaktimizin tamamını bilime ayırmamız gibi bir durum söz konusu değil. Zamanımızın yaklaşık yüzde 80'i şifa dağıtmakla geçiyor. Kalan yüzde 20'si de bilim ve eğitim.

Mesleğinizle ilgili keşkeleriniz var mı?

Hiç keşkem olmadı. Doktor olmayı çok istiyordum, üniversitede bütün tercihlerim tıptı. Bilim insanı olarak, hekim olarak, öğretim üyesi olarak çalışmaktan ve Eskişehir'de olmaktan son derece mutluyum.

Günlük rutininiz nasıldır?

6.30'da uyanıyorum. 7.30 gibi evden çıkıyorum. Sabah 8'de hastanede oluyorum. Hastalarımı ziyaret ediyorum, anjiyo olacaklarla ilgileniyorum. Seminerlerim ve öğrencilerle eğitim çalışmalarım oluyor. Bu arada fırsat bulabilirsem bilimsel çalışmalara vakit ayırıyorum. Sonra tekrar hastalarımla ilgilenmek durumunda kalıyorum. Eve gidince de yazı çizi işine devam etmem gerekiyor. Ayrıca acil bir durum olduğunda saat kaç olursa olsun hastaneye gelmem gerekiyor. Yoğun, zor ama seviyorum.

Bu yoğunluk özel hayatınızdan çalmıyor mu?

Çalmıyor demek doğru olmaz. Çalıyor ama aileme de bir şekilde vakit ayırmaya çalışıyorum. Zamanı çok iyi kullanmaya çalışıyorum.

Yıpratıcı bir süreç mi?

Mutlaka yıpratıcı bir süreçtir ama ben başka bir süreci bilmediğim için ne kadar yıpratıcı olduğu konusunda bir şey söyleyemeyeceğim.

Ailenizle nasıl vakit geçirtiyorsunuz?

Çalışmalardan arta kalan zamanda birlikte olmaya çalışıyoruz. Karabayır'ı çok seviyorum. Fırsat buldukça oraya gitmeyi tercih ediyoruz. Bir de vakit buldukça Eskişehirspor maçlarına gidiyorum kızımla. Bu da kendimize yaptığımız bir güzellik. Koyu bir Eskişehirspor taraftarıyım.

Nasıl bir babasınız?

Onu kızıma sormak lazım ama iyi bir baba olmaya çalışıyorum. Çok fazla disiplinli değilim. Hemen her dediğini almaya çalışıyorum. Annesi bazen bu duruma kızıyor ama şımaracak bir çocuk değil. Onunla gurur duyuyorum.

Çocuğunuzun doktor olmasını ister misiniz?

Değişiyor. İstiyorum çünkü; hekimliği seviyorum. Hekimlere saldırı olduğu zaman ise istemiyorum. Ama kendisi doktor olacağım diyor.

Sizi tanımlayacak özellikler neler?

Tezcanlıyım, programlı çalışırım, başak burcuyum onun için her şey derli toplu olsun isterim. Başarılı bir çalışmanın ilk maddesi her yerin düzenli bir şekilde dizayn edilmesidir.

En büyük hayaliniz nedir?

Eskişehir'in Süper Lig'de şampiyon olması.

Bıktığınız, yorulduğunuz olmuyor mu hiç? Kendinizi nasıl motive ediyorsunuz.

Yorulduğum oluyor ama hiçbir zaman aşırı yılgınlığa düşmüyorum. Bazen çok yoruluyorum özellikle gece kalp krizi geçiren hastalar geldiği zaman . Bazen 4-5 tane art arda hasta geliyor. Gece uyumadığımız oluyor. Ertesi gün devam etmemiz gerekiyor ama işimi severek yapıyorum. En büyük motivasyon kaynağım bu. Hiçbir zaman doktorluktan başka bir şey düşünmedim.

Bir doktorda olmazsa olmaz dediğiniz özellikler var mı?

İnsanı sevmeyen kişi doktor olamaz. Doktor olmak isteyen kişinin de istediği tek şey doktor olmak olmalı. Üniversite tercihi yaparken “Bir de mühendislik yazayım” diyen bir kişi tıp okumasın. Başarılı olamaz. Bu işi gerçekten severek yapmak gerekir.

Tıptaki teknolojik gelişmelerle ile ilgili ne düşünüyorsunuz. Bu konuda Türkiye dünyanın neresinde?

Tıpta teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bir yıl önce çıkan tedavi yöntemi demode olabilir. Türkiye'de teknoloji takibi kötü değil. Osmangazi özelinde örnek vermek gerekirse; kardiyolojide yurt dışında ne yapılıyorsa burada aynılarını yapıyoruz. Bu konuda benim ideallerimden bir tanesi bunu sadece kullanmak değil gelişimine de katkıda bulunmamız. Bilimi üreten hale gelmemiz gerekir.

Bülent Görenek 1983 yılında Eskişehir Atatürl Lisesi'ni bitirdi.

1990'da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Görenek 1993 yılında hayatını Doktor Emine Sevil Güç ile birleştirdi.

Etiketler: Bülent Görenek, doktor, kalp, tıp, Eskişehir, ESOGÜ, bilim, tıp fakültesi, Kardiyoloji

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SS26

17 Eylül 2018 21:24
EsEsEsEs KiKİkİ
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
PERSONELE YANGIN EĞİTİMİ
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, okullar başta olmak üzere resmi ve özel kuruluşlardaki yangın eğitimlerine devam ediyor.
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
ŞANS ODUNPAZARI'NA GÜLDÜ
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde Odunpazarı'ndab bir kişiye ikramiye çıktı. Şahıs 85 bin 659 lira 25'er kuruş ikramiyenin sahibi oldu.
DAYANIŞMA VURGUSU
DAYANIŞMA VURGUSU
Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, enflasyonla mücadelede de oda ve borsaların dayanışma içinde hareket edeceğinin altını çizdi.
HALK MARKET 3 YAŞINDA
HALK MARKET 3 YAŞINDA
Odunpazarı Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak kolisi göndermek yerine, ihtiyaç duydukları ürünleri kendilerinin seçmesini sağladığı sosyal yardım modeli olan Halk Market, 3 yılı geride bıraktı.
GASP ZANLISI YAKALANDI
GASP ZANLISI YAKALANDI
Eskişehir'de silahlı gasp ve hırsızlık suçundan aranan şüpheli, tren garında uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalandı.
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
PROJELERE HAYRAN KALDILAR
Tekirdağ’dan Eskişehir’i gezmek için gelen Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri ve CHP Kadın Kolları üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
ÇAKACAK'TAN FIRSATÇILIK UYARISI
 Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, esnaf, firma ve her türlü işletmeyi, sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, stokçuluk yapılmaması, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması hususlarına riayet edilmesi konusunda uyardı.