SANAYİ ÇARŞISININ LEZZET MEKANI “MERKEZ LOKANTASI”

18 Nisan 2016 09:00
SANAYİ ÇARŞISININ LEZZET MEKANI “MERKEZ LOKANTASI”

Esnaf lokantaları denilince akla ilk önce ev yemeğini aratmayan, lezzetli ve ucuz yemek sunan lokantalar gelir. Bu lokantanın müşterileri genellikle esnaftır veya çalışandır.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Esnaf lokantalarında hem lezzetli hemde taze hazırlanmış yemekler bulursunuz. Buralarda çeşitli çorbalar, sulu yemekler, tatlılar tazeliği ve çeşitliliği ile tezgahın üstünde önce gözünüzü doyurursunuz. Genellikle öğlen yemeklerinde sık olarak uğradığım mekanlardır. Bu sefer ki uğrak yerimiz; sanayi çarşısındaki 40 yıllık esnaf lokantası olan Merkez lokantası...

Merkez lokantasının kurucusu Apdullah Karakuş, 60 yılını bu mesleğe adamış bir esnaf. Aynı zamanda Eskişehir lokantacılar odasının kuruluşunda önemli hizmetleri olmuş bir sivil toplumcu. 1993’ten bugüne başkanlığını sürdüren ve esnaf camiasında kendini sevdirmiş duayen bir aşçı olarak tanınıyor bu şehirde...

Merkez lokantasına uğradığımızda oğulları Enver ve Önder ile karşılaştık. Merkez lokantasının işletmesini babaları Abdullah Karakuş’tan bayrağı teslim alarak bu mesleği sürdüren iki kardeşi müşterilerini memnun etme çabası içinde gördük. Sanayi çarşısında 2500 iş yeri var. Bu çarşıda esnaf ve çalışanı olsun gelip gideni olsun günlük en az 15 bin insan bu bölgede zamanını geçiriyor. İşte bu insanların açlıklarını giderecek bir aşevi hizmetini sunmak için 1976 yılında Merkez Lokantası Abdullah Karakuş tarafından işletmeye açılır. Bu mekan 20 çeşit yemekleriyle tipik bir esnaf lokantası olarak aynı zamanda 110 kişiye hizmet verebiliyor. 4. Kuşak lokantacılık mesleğini sürdüren Enver Karakuş ile merkez lokantasının geçmişini ve bugüne gelişinin sohbetini yaptık.

MESLEKTE 60 YIL ABDULLAH USTA

Enver Karakuş ile Merkez lokantasının kuruluş hikayesi ve büyük dedesinden 4. Kuşak olarak geçen ata mesleği aşçılık üzerine hoş bir sohbetimiz oldu.

1912 Balkan Savaşı yıllarında Kosava’dan göç etmek zorunda kalan büyük dede Arif Efendi buraya geldiklerinde esnaf olarak ilk işyerini Bozüyük'te açar. Daha sonra dedesi Ömer Karakuş Pazaryeri’nde ilk Merkez lokantası adıyla dükkanını açıyor. 3. Kuşak Abdullah Karakuş küçük yaşlarda aşçılık mesleği ile tanışarak babasının yanında mesleğinin inceliklerini öğrenir. Askerlik görevi sonrasında Kütahya’da Seyit Ömer ilçesinde ilk kendi lokantasını işleten Abdullah Karakuş 1976 yılında Eskişehir’e gelerek yine Merkez Lokantası adıyla bugünkü Sanayi Çarşısındaki adresinde mesleğini hala sürdürüyor.

NASIL GİDİLİR?

Yeni Doğan Mah. 1.Dökümcüler Çarşısı No:52 Sanayi Çarşısı Eskişehir

Tel No: 0 222 237 77 70

FİYATLARI NEDİR?

Çorbalar: 3 TL- Kuru fasulye: 3,5 TL- Pilav: 3,5 TL- Sebze yemekleri:4 TL- Sebzeli et yemekleri: 6TL

Servis sabah 5’den öğleden sonra 16’ya kadar açık.

(Yalnız Pazar günleri ve dini bayram günleri kapalıdır)

GEZGİNİN YORUMU

40 yıldır Sanayi çarşısı esnaflarına hizmet veren bu lokanta, tencere sulu yemeklerinin lezzetini beğeneceğiniz bir mütevazi esnaf lokantasıdır. Bu mekan işini severek yapan işletmecisi Türk mutfağının sevilen 20 çeşit yemeğini müşterinin damak zevkine sunuyor. Özellikle benim gibi kuru fasulye sevenlere bu lezzeti tatmasını öneririm. Tabi yanında enfes pilavı ve kompostosu da olmalı. Ama tercihiniz sebze yemekleri ise hem çeşidi hem lezzeti ile tam aradığınız bir yer burası. Klasik leziz bir menüyle karnımızı doyururken mütevazi bir ücrette ödemiş olursunuz Merkez Lokantası’nda.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

MÜŞTERİLERDEN

23 Nisan 2016 07:04
HERKESE TAVSİYE EDİLİR.SADECE YEMEKLERİ GÜZEL DEĞİL KENDİLERİ DE GÜZEL..

SANAYİİ ESNAFI

18 Nisan 2016 12:19
HERKESE TAVSİYE EDERİM -- KURU FASULYESİ VE PİLAVI ÇOK GÜZEL

Kaşarsu

19 Nisan 2016 12:02
Fiyatlar uygun. Denemek isterim