SANAYİ ÇARŞISININ LEZZET MEKANI “MERKEZ LOKANTASI”

18 Nisan 2016 09:00
SANAYİ ÇARŞISININ LEZZET MEKANI “MERKEZ LOKANTASI”

Esnaf lokantaları denilince akla ilk önce ev yemeğini aratmayan, lezzetli ve ucuz yemek sunan lokantalar gelir. Bu lokantanın müşterileri genellikle esnaftır veya çalışandır.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Esnaf lokantalarında hem lezzetli hemde taze hazırlanmış yemekler bulursunuz. Buralarda çeşitli çorbalar, sulu yemekler, tatlılar tazeliği ve çeşitliliği ile tezgahın üstünde önce gözünüzü doyurursunuz. Genellikle öğlen yemeklerinde sık olarak uğradığım mekanlardır. Bu sefer ki uğrak yerimiz; sanayi çarşısındaki 40 yıllık esnaf lokantası olan Merkez lokantası...

Merkez lokantasının kurucusu Apdullah Karakuş, 60 yılını bu mesleğe adamış bir esnaf. Aynı zamanda Eskişehir lokantacılar odasının kuruluşunda önemli hizmetleri olmuş bir sivil toplumcu. 1993’ten bugüne başkanlığını sürdüren ve esnaf camiasında kendini sevdirmiş duayen bir aşçı olarak tanınıyor bu şehirde...

Merkez lokantasına uğradığımızda oğulları Enver ve Önder ile karşılaştık. Merkez lokantasının işletmesini babaları Abdullah Karakuş’tan bayrağı teslim alarak bu mesleği sürdüren iki kardeşi müşterilerini memnun etme çabası içinde gördük. Sanayi çarşısında 2500 iş yeri var. Bu çarşıda esnaf ve çalışanı olsun gelip gideni olsun günlük en az 15 bin insan bu bölgede zamanını geçiriyor. İşte bu insanların açlıklarını giderecek bir aşevi hizmetini sunmak için 1976 yılında Merkez Lokantası Abdullah Karakuş tarafından işletmeye açılır. Bu mekan 20 çeşit yemekleriyle tipik bir esnaf lokantası olarak aynı zamanda 110 kişiye hizmet verebiliyor. 4. Kuşak lokantacılık mesleğini sürdüren Enver Karakuş ile merkez lokantasının geçmişini ve bugüne gelişinin sohbetini yaptık.

MESLEKTE 60 YIL ABDULLAH USTA

Enver Karakuş ile Merkez lokantasının kuruluş hikayesi ve büyük dedesinden 4. Kuşak olarak geçen ata mesleği aşçılık üzerine hoş bir sohbetimiz oldu.

1912 Balkan Savaşı yıllarında Kosava’dan göç etmek zorunda kalan büyük dede Arif Efendi buraya geldiklerinde esnaf olarak ilk işyerini Bozüyük'te açar. Daha sonra dedesi Ömer Karakuş Pazaryeri’nde ilk Merkez lokantası adıyla dükkanını açıyor. 3. Kuşak Abdullah Karakuş küçük yaşlarda aşçılık mesleği ile tanışarak babasının yanında mesleğinin inceliklerini öğrenir. Askerlik görevi sonrasında Kütahya’da Seyit Ömer ilçesinde ilk kendi lokantasını işleten Abdullah Karakuş 1976 yılında Eskişehir’e gelerek yine Merkez Lokantası adıyla bugünkü Sanayi Çarşısındaki adresinde mesleğini hala sürdürüyor.

NASIL GİDİLİR?

Yeni Doğan Mah. 1.Dökümcüler Çarşısı No:52 Sanayi Çarşısı Eskişehir

Tel No: 0 222 237 77 70

FİYATLARI NEDİR?

Çorbalar: 3 TL- Kuru fasulye: 3,5 TL- Pilav: 3,5 TL- Sebze yemekleri:4 TL- Sebzeli et yemekleri: 6TL

Servis sabah 5’den öğleden sonra 16’ya kadar açık.

(Yalnız Pazar günleri ve dini bayram günleri kapalıdır)

GEZGİNİN YORUMU

40 yıldır Sanayi çarşısı esnaflarına hizmet veren bu lokanta, tencere sulu yemeklerinin lezzetini beğeneceğiniz bir mütevazi esnaf lokantasıdır. Bu mekan işini severek yapan işletmecisi Türk mutfağının sevilen 20 çeşit yemeğini müşterinin damak zevkine sunuyor. Özellikle benim gibi kuru fasulye sevenlere bu lezzeti tatmasını öneririm. Tabi yanında enfes pilavı ve kompostosu da olmalı. Ama tercihiniz sebze yemekleri ise hem çeşidi hem lezzeti ile tam aradığınız bir yer burası. Klasik leziz bir menüyle karnımızı doyururken mütevazi bir ücrette ödemiş olursunuz Merkez Lokantası’nda.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

MÜŞTERİLERDEN

23 Nisan 2016 07:04
HERKESE TAVSİYE EDİLİR.SADECE YEMEKLERİ GÜZEL DEĞİL KENDİLERİ DE GÜZEL..

SANAYİİ ESNAFI

18 Nisan 2016 12:19
HERKESE TAVSİYE EDERİM -- KURU FASULYESİ VE PİLAVI ÇOK GÜZEL

Kaşarsu

19 Nisan 2016 12:02
Fiyatlar uygun. Denemek isterim
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor. 
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi.