SAĞLIK ARAŞTIRMALARINA AÜ'DEN KATKI

09 Kasım 2017 11:05
SAĞLIK ARAŞTIRMALARINA AÜ'DEN KATKI

Anadolu Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi, yenilenmiş haliyle faaliyetlerine devam edecek.

Son yıllarda bilimsel çalışmalara ağırlık veren Anadolu Üniversitesi, bu kapsamdaki faaliyetlerine devam ediyor. Deney hayvanlarının bilimsel çalışmalar doğrultusunda yetiştirilme, barınma ve araştırılması amacıyla kurulan Anadolu Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın da katılımıyla düzenlenen törenle faaliyetlere başladı. Birimde, özellikle insan sağlığıyla ilgili önemli araştırmalar ağırlıklı olarak yapılacak. Ayrıca yenilenen birim, deney hayvanlarının ve diğer tüm omurgalı hayvanların söz konusu olduğu eğitim öğretim ve bilimsel araştırmalar için önemli bir kurumsal ve yasal zemin oluşturuyor.


"Araştırma faaliyetlerimizi etik kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz"

Birimle ilgili bilgiler veren Rektör Gündoğan, Anadolu Üniversitesinin son yıllarda araştırmalara büyük önem verdiğini belirtti. Özellikle son 4 yılda önemli araştırmalar yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Naci Gündoğan, "Anadolu Üniversitesinin araştırma ve yayın faaliyetleri arasında özellikle üniversitemiz kurulduğundan bu yana en çok yayının son iki yılda yapıldığını görüyoruz. Örneğin Web Of Science’deki yayın sayımızın toplamı yaklaşık 5 bin civarında. Bunun bini son iki yılda yapılmış. Yüzde yirmisi üniversitemizin 60 yıllık tarihinde son iki yılda yapılış durumda. Dolayısıyla bu bizim araştırmaya yönelik yapmış olduğumuz yatırımların da dönüşlerinin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Bu merkezde yaptığımız düzenlemeler de aslında bunun bir örneği olarak görülebilir. Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi bizim sadece üniversitemize değil, başka üniversitelere de hizmet veren bir birim. Tabii burada özellikle havan hakları konusuna da çok dikkat etmek lazım. Bakanlığımızın getirmiş olduğu standartlar var. Ruhsatla ilgili tüm sorunlarımız halledildi ve ruhsatımızı aldık bildiğimiz kadarıyla. Dolayısıyla hayvan haklarına saygılı bir şekilde ama araştırma faaliyetlerimizi de etik kurallar çerçevesinde inşallah bu yenilenmiş merkezimizde bundan sonra da gerçekleştireceğiz. Bu merkezi, başta Eczacılık Fakültemiz olmak üzere Fen Fakültemiz özellikle ağırlıklı olarak kullanacak. Ama sadece üniversitemize hizmet vermeyecek bu merkez. Şehirdeki diğer araştırma kurumlarına, Osmangazi Üniversitemize ya da ülkemizin diğer üniversitelerindeki araştırmacıların da merkezden yararlanmasını, istifade etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.


"İnsan sağlığına yönelik araştırmalar ağırlıklı olacak"

Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi Müdürü Doç. Dr. Bülent Ergun ise, "Bu birimde daha çok insan sağlığı ile ilgili araştırmalar ağırlıklı burada. Eczacılık Fakültesi ve Fen Fakültesi akademisyenlerine bir olanak sağlıyoruz. Tabi öncelikle insan sağlığına yönelik araştırmalar ağırlıklı olacak. Ama burada tabiî ki hayvan haklarını da gözeterek, mevzuattaki her türlü konuya özen göstererek, hayvanlara çok zarar, sıkıntı vermeden araştırmalar yapılacaktır. Bu birimde sadece fare ve sıçanlar üzerinde deneyler yapılabilecek. Ama başka birimlerde kobaylar üzerinde, tavşanlar üzerinde veya büyük baş hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılacak. Ama bizim iznimiz fare ve sıçan için alındı bu ruhsat. İnşallah bundan sonra burada çok daha güzel çalışmalar bu modern altyapıyla çok daha güzel, verimli bilimsel çalışmalar çıkacaktır. Üniversitemize de bu sayede ufak bir katkı da bulunabileceğiz diye düşünüyorum" dedi.
Tören, Rektör Gündoğan ve beraberindekilerin binayı gezmesi ve birim için yapılan özel pastanın kesilmesinin ardından sona erdi. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.