SAĞLIK ARAŞTIRMALARINA AÜ'DEN KATKI

09 Kasım 2017 11:05
SAĞLIK ARAŞTIRMALARINA AÜ'DEN KATKI

Anadolu Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi, yenilenmiş haliyle faaliyetlerine devam edecek.

Son yıllarda bilimsel çalışmalara ağırlık veren Anadolu Üniversitesi, bu kapsamdaki faaliyetlerine devam ediyor. Deney hayvanlarının bilimsel çalışmalar doğrultusunda yetiştirilme, barınma ve araştırılması amacıyla kurulan Anadolu Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın da katılımıyla düzenlenen törenle faaliyetlere başladı. Birimde, özellikle insan sağlığıyla ilgili önemli araştırmalar ağırlıklı olarak yapılacak. Ayrıca yenilenen birim, deney hayvanlarının ve diğer tüm omurgalı hayvanların söz konusu olduğu eğitim öğretim ve bilimsel araştırmalar için önemli bir kurumsal ve yasal zemin oluşturuyor.


"Araştırma faaliyetlerimizi etik kurallar çerçevesinde gerçekleştireceğiz"

Birimle ilgili bilgiler veren Rektör Gündoğan, Anadolu Üniversitesinin son yıllarda araştırmalara büyük önem verdiğini belirtti. Özellikle son 4 yılda önemli araştırmalar yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Naci Gündoğan, "Anadolu Üniversitesinin araştırma ve yayın faaliyetleri arasında özellikle üniversitemiz kurulduğundan bu yana en çok yayının son iki yılda yapıldığını görüyoruz. Örneğin Web Of Science’deki yayın sayımızın toplamı yaklaşık 5 bin civarında. Bunun bini son iki yılda yapılmış. Yüzde yirmisi üniversitemizin 60 yıllık tarihinde son iki yılda yapılış durumda. Dolayısıyla bu bizim araştırmaya yönelik yapmış olduğumuz yatırımların da dönüşlerinin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Bu merkezde yaptığımız düzenlemeler de aslında bunun bir örneği olarak görülebilir. Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi bizim sadece üniversitemize değil, başka üniversitelere de hizmet veren bir birim. Tabii burada özellikle havan hakları konusuna da çok dikkat etmek lazım. Bakanlığımızın getirmiş olduğu standartlar var. Ruhsatla ilgili tüm sorunlarımız halledildi ve ruhsatımızı aldık bildiğimiz kadarıyla. Dolayısıyla hayvan haklarına saygılı bir şekilde ama araştırma faaliyetlerimizi de etik kurallar çerçevesinde inşallah bu yenilenmiş merkezimizde bundan sonra da gerçekleştireceğiz. Bu merkezi, başta Eczacılık Fakültemiz olmak üzere Fen Fakültemiz özellikle ağırlıklı olarak kullanacak. Ama sadece üniversitemize hizmet vermeyecek bu merkez. Şehirdeki diğer araştırma kurumlarına, Osmangazi Üniversitemize ya da ülkemizin diğer üniversitelerindeki araştırmacıların da merkezden yararlanmasını, istifade etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.


"İnsan sağlığına yönelik araştırmalar ağırlıklı olacak"

Deney Hayvanları Araştırma ve Uygulama Birimi Müdürü Doç. Dr. Bülent Ergun ise, "Bu birimde daha çok insan sağlığı ile ilgili araştırmalar ağırlıklı burada. Eczacılık Fakültesi ve Fen Fakültesi akademisyenlerine bir olanak sağlıyoruz. Tabi öncelikle insan sağlığına yönelik araştırmalar ağırlıklı olacak. Ama burada tabiî ki hayvan haklarını da gözeterek, mevzuattaki her türlü konuya özen göstererek, hayvanlara çok zarar, sıkıntı vermeden araştırmalar yapılacaktır. Bu birimde sadece fare ve sıçanlar üzerinde deneyler yapılabilecek. Ama başka birimlerde kobaylar üzerinde, tavşanlar üzerinde veya büyük baş hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılacak. Ama bizim iznimiz fare ve sıçan için alındı bu ruhsat. İnşallah bundan sonra burada çok daha güzel çalışmalar bu modern altyapıyla çok daha güzel, verimli bilimsel çalışmalar çıkacaktır. Üniversitemize de bu sayede ufak bir katkı da bulunabileceğiz diye düşünüyorum" dedi.
Tören, Rektör Gündoğan ve beraberindekilerin binayı gezmesi ve birim için yapılan özel pastanın kesilmesinin ardından sona erdi. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.
İMAR BARIŞI ANLATILDI
İMAR BARIŞI ANLATILDI
Günyüzü ilçesinde İmar Barışı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Şube Müdürü Murat Kayalı ve Mimar İpek Gülsoy vatandaşların sorularını yanıtladı.
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Şafak Ertan Çomaklı’yı ziyaret etti.