REKTÖR OLAMADI MİLLETVEKİLİ OLDU

06 Aralık 2015 13:46
REKTÖR OLAMADI MİLLETVEKİLİ OLDU

Osmangazi Üniversitesi'nde rektör seçimi vardı. En çok oyu aldı. Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onu rektör olarak atamadı. O'da hırs yaptı, siyasete atıldı. 1 Kasım seçimlerinde CHP Eskişehir Milletvekili oldu. Gaye Usluer bu hafta pazar söyleşilerimizin konuğu oldu.

SÖYLEŞİ: HAKKI SAĞLAM

ÖZGEÇMİŞ

Eskişehir doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu. 1993'de Doç Dr, 1998'de Prof Dr ünvanını aldı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları AD Başkanı. 2007 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör adayı. Birinci olmasına karşın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmadı. Evli, 2 kız evlat sahibi. Eskişehir Tabip Odası Onur Kurulu Üyesi.

GAYE USLUER'İN EN'LERİ

EN DEĞER VERDİĞİ: Aile

EN SEVDİĞİ YEMEK: Balık

EN SEVEREK YAPTIĞI YEMEK: Karnıyarık

EN SEVDİĞİ KİTAP: Türkiye'de geri kalmışlığın tarihi

EN SEVDİĞİ FİLM: 25. Saat

EN SEVDİĞİ ERKEK FİLM SANATÇISI: Can Gürzarp

EN SEVDİĞİ BAYAN FİLM SANATÇISI: Fatma Girik

EN SEVDİĞİ ERKEK MÜZİK SANATÇISI: Kayahan

EN SEVDİĞİ BAYAN MÜZİK SANATÇISI: Sezen Aksu

EN SEVDİĞİ RENK: Mavi

UĞURLU SAYISI: 25

GAYE USLUER ONLAR İÇİN NE DEDİ?

NABİ AVCI: İletişim profesörü, politikacı

HARUN KARACAN: Eski bir dost, çalışkan bir arkadaş

EMİNE NUR GÜNAY: Hanımefendi, sakin. Eskişehir'in ondan beklentisi yüksek.

UTKU ÇAKIRÖZER: İyi bir gazeteci, beyefendi, iyi bir siyasetçi olacağını düşünüyorum.

CEMAL OKAN YÜKSEL: Genç, heyecanlı, gençler ondan çok şey bekliyor.

BAŞKAN YILMAZ BÜYÜKERŞEN: Eskişehir sevdalısı, bitmeyen enerji.

VALİ GÜNGÖR AZİM TUNA: Sakin, nezaketli ve siyaseti seven biri.

KIZI AYŞE RÜYA ALTAY'IN GÖZÜYLE: ( Ayşe Rüya Altay 32 yaşında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. 2011'de evlenmiş, İstanbul'da Microsoft firmasında çalışıyor)

Kendi güzel içi güzel annem… Kördüğümleri çözer, sakinleştirir, motive eder, umut verir, yol gösterir, çok güldürür, çok düşündürür, çok ama çok sever… Olmadığı evi, hayatı hayal edemezsiniz, büyük bir şanstır anne olarak kendisine sahip olmak! Azminden kendinize pay çıkarırsınız. Düştüğümde üstümü silkeleyip kalkmamın, asla yılmamamın, kapı olmadıysa pencereleri zorlamamın sebebidir Gaye Usluer’in annem olması. İçimdeki bitmeyen sevgi ve neşedir annem.

MİLLETVEKİLİ OLMASI:Ülkeme inancımı ve umudumu pekiştirdi, “Annemle Gurur Duymamın 1 milyon sebebi” dosyama bir madde daha ekledi benim için. Çok başarılı olacağından kuşkum yok, temennim sesini duyurabildiği, özgürlüklerin var olduğu bir mecliste çalışıyor olması.

KIZI GÜL İPEK USLUER: (Foto altı: Gül İpek Usluer 27 yaşında. Boğaziçi Üniversitesi Sosyolaji Bölümü mezunu. 2014'de evlenmiş. İstanbul'da Erdemir şirketinde çalışıyor.) Sabah benim, ablamın ve babamın somurtan yüzlerine rağmen o bizi hep şarkılar söyleyerek uyandırırdı. Özellikle lise yıllarında uyanmayı sevmeyen bir ergen için “Kalk artık sabah oldu her taraf sesle doldu..” diye başlayan şarkısına hep kızarak uyanmışımdır.Daha bakışımdan ne hissettiğimi, ne yaşadığımı, ne beklediğimi bilir. Annem ailenin gücünü temsil eder. Babamın hastalandığı ve ailece zor zamanlar geçirdiğimiz dönemlerde dahi bizi dik tutan onun güçlü duruşu olmuştur.Her sabah 8.00’de ararız birbirimizi. Biraz geç uyanır ve arayamazsam kısa sürede bana ulaşamadığı için gazeteye kayıp ilanı verebilir. Can'ım annem, ailenin canıdır.

MİLLETVEKİLİ OLMASI: Annem, ailece gurur duyabileceğimiz birçok anın nedeni oldu. Profesör olduğunda, rektör seçimlerinde birinci geldiğinde, hatta Abdullah Gül rektör atamadığında biz hep ailece gururlandık. Annemin milletvekili olması da beni bugün çok gururlandırıyor.

SAKARYA: Neden CHP?

USLUER: Çocukluğumuzda radyo yıllarında haber saati geldiğinde dedem 'Evladım susun ajans başlayacak. İsmet Paşa konuşacak' derdi. Bizim ailemizin tamamı sosyal demokrat çizgiden hiç ayrılmadı. Annemin babası olan dedemin Erzincan'da Cumhuriyet Oteli vardı.

SAKARYA: Milletvekili hedefi nasıl başladı?

USLUER: Hiç düşünmemiştim. Üniversite de en çok oyu ben almama rağmen rektör olarak atanmadı. Bu haksızlık bende hırs yaptı. Sonra politik süreç başladı.

SAKARYA: O zaman dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül rektör olarak atamamakla sizi milletkvekili yapmış.

USLUER: Evet öyle oldu diyebiriz. (Burada gülüyor...)

SAKARYA: Sizce Eskişehir'in en önemli sorunu ne?

USLUER: Merkezi idare ile yerel idarenin karşı karşı gelmesi. Merkezi erkin kendin olmayınca sorun çıkartıyor.

SAKARYA: Nabi Avcı bir yemek vermiş.

USLUER: Evet, nazik bir davetti, iyi niyetli bir hakeret oldu. Kentin ortak iyilerini oluşturmada işbirliği içinde olmalıyız. Bu yemek bunun başlangıcı olur inşallah. İkinci yemeği ben vereceğim.

SAKARYA: 1 Kasım akşamı seçim sonuçlarını görünce ne hissettiniz?

USLUER: Üzüldüm. 7 Haziran seçimlerini kabul etmeyen bir partinin bir çok olayların çıkması, bombaların patlası ve 400'den fazla insanın ölümünden sonra oyunu artırmasına üzüldüm. Can Dündar'ın tutuklanması, Tahir Elçi'nin öldürülmesi ise kaygılarımı artırdı. Canımı yaktı.

SAKARYA: MİLLETVEKİLİ OLMAK NASIL BİR DUYGU?

USLUER: Çok onurlu, bir çok insanın olmak istediği yer diye düşünüyorum. Böyle bir yerde olduğum için mutluyum. Ancak önemli bir sorumluluk.

SAKARYA: Bayan milletvekili olmak nasıl bir olay? Meclis'te sayıca az olmak demek. Geçtiğimiz dönem 98 kadın vekil vardı, bu dönem rakam 81'e indi.

SAKARYA: CHP kurultay yapıyor. Size göre de CHP'de bir genel başkan sorunu var mı?

USLUER: Hayır. Sorun var sa, bu hepimizin ortak sorunudur. Bunu hep birlikte el ele vererek çözmeliyiz.

SAKARYA: GAYE USLUER NASIL BİR VEKİL OLACAK:

USLUER: Hani derler ya 'Bir seçildi, gitti. Nerede yemek, protokol orada' tipinde bir vekil olmayacağım. Eskişehir'de hep Eskişehirlilerin içinde olacağım. Beni bir markette yada pazarda alışveriş yaparken görebileceksiniz. Eskişehir ve Eskişehirlilerin sorunlarını çözmek için çalışacağım.

SAKARYA: Gaye Hanım'a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

REKTÖR OLAMADI MİLLETVEKİLİ OLDU

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle