RAMAZAN SOFRALARI

21 Mayıs 2018 15:29
RAMAZAN SOFRALARI

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde;çocukluğumda yaşadığım o manevi heyecan içinde geçen Ramazan günleri aklımdan geçiyor.Ve sonra kendi kendime soruyorum," nerde o eski Ramazanlar diye...

Evde Ramazan'a özel hazırlıklar olurdu.İftar sofralarında ailecek hep birlikte oruçlar açılırdı.Bazen sahur zamanına kadar oturulur sohbetler edilirdi.Konu komşu ve akraba birbirini iftara davet ederdi.Komşuya bir kap yemek gönderilirdi.Ve o kap geri boş gönderilmezdi.Ramazan ayının adına has bir bereketi ve yenen yemeklerinin de özel bir lefaseti,lezzeti olurdu.

Ramazan'ın manevi hazzı huzur içinde yaşanırdı.Her şeyden önce temiz duyguların yaşandığı sevgi ve merhamet vardı.Fakir fukara mutlak anlamda gözetilirdi.Gösteriş için lüks iftar sofraları sunan lokantalara davetler olmazdı.Evlerde hazırlanan iftar sofralarına çoluk,çocuk herkes davet edilirdi.ve Huşu ve keyifle oruçlar açılır ibadetler yapılırdı.O eski Ramazan günlerini özler olduk.Zira o günlerde herkes birbirine saygılı ve hoşgörülüydü.Ne yazık ki o eski renkli ve renkli Ramazanları arar olduk.

ANADOLU'DA RAMAZAN YEMEKLERİ

Ramazan ayı bir ibadet ayı olmakla birlikte kendine özgü yemekleriyle de ön plana çıkmıştır.Bu mübarek aya mahsus günlerde müslüman sofraları özel yemeklerle donatılır.özelikle bu sofralarda yoksul kişilerin bulundurulmasına gayret gösterilirdi.

Anadolu'nun cefakar kadınları ise yaptıkları nefis yemeklerine çeşitli anlamlar kazandıracak bir kültür şölenine dönüşmesini de sağlarlardı.

Mesela,ilk iftarda " tutacağız" diye Tutmaç Çorbası,sahurda ise "eriştik" diye Erişte pilavı yapılırmış.Veya ilk iftarda tesbih çeksin diye Mercimek Çorbası yapılması adetten olmuş.Sahur sofrasında ise hoşaf ile birlikte Su Böreği,gözleme gibi hamur işleri ve Erişte Pilavı çoğunlukla yer alır.

RAMAZAN, BİR ANLAMDA YARDIMLAŞMA AYIDIR

Osmanlı'da Ramazan günlerinde yardımsever zenginler hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal,manav gibi dükkanlara girer, onlardan Zimen defterini yani veresiye defterini çıkarmalarını isterlermiş.Baştan sondan ve ortadan rastgele sayfalardan borç yekunlarını toplatıp "silin borçlarını...Allah kabul etsin "der,çeker gidermiş.Borcu ödenen,borcunu ödeyenin kim olduğunu;borcu sildiren ise kimi borçtan kurtardığını bilmezmiş. İşte Ramazan ayının hayırlı hizmetler verilmesinde vesile oluşu da onun yüce mübarek bir ay olduğunu yansıtmış oluyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

786 YILDIR AYAKTA DURUYOR
786 YILDIR AYAKTA DURUYOR
Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camilerinden olan, Sivrihisar Belediyesinin yaptığı başvuru sonrası 2016'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Ulu Cami, 786 yıldır ihtişamını kaybetmeden ayakta duruyor.
HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI
HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI
Eskişehir’de, bir apartmana gece geç saatlerde giren iki hırsız bisiklet çalarken güvenlik kameralarına yakalandı. Bisiklet sahibi Aytaç Korum, 3 ay önce büyük zahmetlerle aldığı ve arkadaşı gibi gördüğü bisikletinin bulunmasını istiyor.
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefonda kendisini polis olarak tanıtan şüphelinin yönlendirmesiyle bankadan 100 bin lira çekmeye çalışan 86 yaşındaki kişi, dolandırılmaktan son anda kurtarıldı.
ŞEHRİN TARİHİNE  IŞIK TUTULUYOR
ŞEHRİN TARİHİNE IŞIK TUTULUYOR
Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinin çalışmalar yaptığı Şarhöyük Kazı Alanı'nda bulunan 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar Eskişehir'in tarihine ışık tutuyor.
SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI
SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI
Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, trafik yoğunluğunun üst seviyelere çıktığı bayram tatilinde trafiğe çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.
SIRA DIŞI MESLEKLER  ÇOCUKLARLA BULUŞTU
SIRA DIŞI MESLEKLER ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Espark Alışveriş Merkezi’nde Sıra Dışı Meslekler'de gerçekleşen etkinliklerde, tüm çocuklar henüz var olmayan meslekleri deneyimledi.
SAZOVA'DA EĞLENCELİ YARIŞMA
SAZOVA'DA EĞLENCELİ YARIŞMA
Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Yelken Federasyonu’nun organize ettiği IOM sınıfı Radyo Kontrollü Yat Yarışları Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası, Sazova Göleti’nde yapılan yarışların ardından gerçekleştirilen kupa töreni ile tamamlandı.
SARAR'A TEŞEKKÜR
SARAR'A TEŞEKKÜR
Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Karagülle ve idari mali işler Müdürü Yüksel Solmaz, Sarar Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar’ı ziyaret ederek hastaneye katkılarından dolayı teşekkür ettiler.
MİHALGAZİ’DE  SİNEMA KEYFİ
MİHALGAZİ’DE SİNEMA KEYFİ
Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Açık Hava Sinema Geceleri’ etkinliği Mihalgazi İlçe Merkezi ve Bozaniç Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı.