RAMAZAN SOFRALARI

21 Mayıs 2018 15:29
RAMAZAN SOFRALARI

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde;çocukluğumda yaşadığım o manevi heyecan içinde geçen Ramazan günleri aklımdan geçiyor.Ve sonra kendi kendime soruyorum," nerde o eski Ramazanlar diye...

Evde Ramazan'a özel hazırlıklar olurdu.İftar sofralarında ailecek hep birlikte oruçlar açılırdı.Bazen sahur zamanına kadar oturulur sohbetler edilirdi.Konu komşu ve akraba birbirini iftara davet ederdi.Komşuya bir kap yemek gönderilirdi.Ve o kap geri boş gönderilmezdi.Ramazan ayının adına has bir bereketi ve yenen yemeklerinin de özel bir lefaseti,lezzeti olurdu.

Ramazan'ın manevi hazzı huzur içinde yaşanırdı.Her şeyden önce temiz duyguların yaşandığı sevgi ve merhamet vardı.Fakir fukara mutlak anlamda gözetilirdi.Gösteriş için lüks iftar sofraları sunan lokantalara davetler olmazdı.Evlerde hazırlanan iftar sofralarına çoluk,çocuk herkes davet edilirdi.ve Huşu ve keyifle oruçlar açılır ibadetler yapılırdı.O eski Ramazan günlerini özler olduk.Zira o günlerde herkes birbirine saygılı ve hoşgörülüydü.Ne yazık ki o eski renkli ve renkli Ramazanları arar olduk.

ANADOLU'DA RAMAZAN YEMEKLERİ

Ramazan ayı bir ibadet ayı olmakla birlikte kendine özgü yemekleriyle de ön plana çıkmıştır.Bu mübarek aya mahsus günlerde müslüman sofraları özel yemeklerle donatılır.özelikle bu sofralarda yoksul kişilerin bulundurulmasına gayret gösterilirdi.

Anadolu'nun cefakar kadınları ise yaptıkları nefis yemeklerine çeşitli anlamlar kazandıracak bir kültür şölenine dönüşmesini de sağlarlardı.

Mesela,ilk iftarda " tutacağız" diye Tutmaç Çorbası,sahurda ise "eriştik" diye Erişte pilavı yapılırmış.Veya ilk iftarda tesbih çeksin diye Mercimek Çorbası yapılması adetten olmuş.Sahur sofrasında ise hoşaf ile birlikte Su Böreği,gözleme gibi hamur işleri ve Erişte Pilavı çoğunlukla yer alır.

RAMAZAN, BİR ANLAMDA YARDIMLAŞMA AYIDIR

Osmanlı'da Ramazan günlerinde yardımsever zenginler hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal,manav gibi dükkanlara girer, onlardan Zimen defterini yani veresiye defterini çıkarmalarını isterlermiş.Baştan sondan ve ortadan rastgele sayfalardan borç yekunlarını toplatıp "silin borçlarını...Allah kabul etsin "der,çeker gidermiş.Borcu ödenen,borcunu ödeyenin kim olduğunu;borcu sildiren ise kimi borçtan kurtardığını bilmezmiş. İşte Ramazan ayının hayırlı hizmetler verilmesinde vesile oluşu da onun yüce mübarek bir ay olduğunu yansıtmış oluyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü Esgaz Sivrihisar bürosunda 1.Etap abonelik kayıtlarında konuştu.
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Mihalgazi İlçe Örgütü Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Kurt “Aydınlık ve hukuk üstünlüğünün olduğu bir Türkiye için çalışacağız” dedi.
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
 Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi, topladıkları mavi kapaklardan tekerlekli sandalye almaya devam ediyor. Son olarak yeni bir akülü sandalye alan dernek, böylece 130 manuel, 6 akülü sandalye almış oldu. 
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
ŞEHİR HASTANESİ AÇILIYOR
Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge Eskişehir Şehir Hastanesi’nin 30 Ekim 2018 tarihinde açılıp hizmete gireceğini belirtti.
PROJE İPTAL EDİLMELİ
PROJE İPTAL EDİLMELİ
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Kömürlü Termik Santrali ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuştu.
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
AKŞENER'DEN ESKİŞEHİR'E ONAY
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Eskişehir İl Yönetim Kurulu listesini onayladı .
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski öğretmen tutuklandı.
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
EKONOMİDE SIKINTI BÜYÜK
Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, sahte enflasyon rakamlarına karşı gerçek enflasyonu göstermek istediğini belirterek alışverişe çıktı. Alışverişi 102 lira tutan Akyazı “Aldığım ürünler 2 kişiye 2 gün zor yeter” dedi.
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
ESKİŞEHİR ANİMASYON MERKEZİ OLACAK
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, öncelikli amaçlarının Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak olduğunu belirtti.