RAMAZAN SOFRALARI

21 Mayıs 2018 15:29
RAMAZAN SOFRALARI

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde;çocukluğumda yaşadığım o manevi heyecan içinde geçen Ramazan günleri aklımdan geçiyor.Ve sonra kendi kendime soruyorum," nerde o eski Ramazanlar diye...

Evde Ramazan'a özel hazırlıklar olurdu.İftar sofralarında ailecek hep birlikte oruçlar açılırdı.Bazen sahur zamanına kadar oturulur sohbetler edilirdi.Konu komşu ve akraba birbirini iftara davet ederdi.Komşuya bir kap yemek gönderilirdi.Ve o kap geri boş gönderilmezdi.Ramazan ayının adına has bir bereketi ve yenen yemeklerinin de özel bir lefaseti,lezzeti olurdu.

Ramazan'ın manevi hazzı huzur içinde yaşanırdı.Her şeyden önce temiz duyguların yaşandığı sevgi ve merhamet vardı.Fakir fukara mutlak anlamda gözetilirdi.Gösteriş için lüks iftar sofraları sunan lokantalara davetler olmazdı.Evlerde hazırlanan iftar sofralarına çoluk,çocuk herkes davet edilirdi.ve Huşu ve keyifle oruçlar açılır ibadetler yapılırdı.O eski Ramazan günlerini özler olduk.Zira o günlerde herkes birbirine saygılı ve hoşgörülüydü.Ne yazık ki o eski renkli ve renkli Ramazanları arar olduk.

ANADOLU'DA RAMAZAN YEMEKLERİ

Ramazan ayı bir ibadet ayı olmakla birlikte kendine özgü yemekleriyle de ön plana çıkmıştır.Bu mübarek aya mahsus günlerde müslüman sofraları özel yemeklerle donatılır.özelikle bu sofralarda yoksul kişilerin bulundurulmasına gayret gösterilirdi.

Anadolu'nun cefakar kadınları ise yaptıkları nefis yemeklerine çeşitli anlamlar kazandıracak bir kültür şölenine dönüşmesini de sağlarlardı.

Mesela,ilk iftarda " tutacağız" diye Tutmaç Çorbası,sahurda ise "eriştik" diye Erişte pilavı yapılırmış.Veya ilk iftarda tesbih çeksin diye Mercimek Çorbası yapılması adetten olmuş.Sahur sofrasında ise hoşaf ile birlikte Su Böreği,gözleme gibi hamur işleri ve Erişte Pilavı çoğunlukla yer alır.

RAMAZAN, BİR ANLAMDA YARDIMLAŞMA AYIDIR

Osmanlı'da Ramazan günlerinde yardımsever zenginler hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal,manav gibi dükkanlara girer, onlardan Zimen defterini yani veresiye defterini çıkarmalarını isterlermiş.Baştan sondan ve ortadan rastgele sayfalardan borç yekunlarını toplatıp "silin borçlarını...Allah kabul etsin "der,çeker gidermiş.Borcu ödenen,borcunu ödeyenin kim olduğunu;borcu sildiren ise kimi borçtan kurtardığını bilmezmiş. İşte Ramazan ayının hayırlı hizmetler verilmesinde vesile oluşu da onun yüce mübarek bir ay olduğunu yansıtmış oluyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TCDD HARABELERİ
TCDD HARABELERİ
Şehir merkezinde yer alan TCDD'ye ait eski lojmanlar ve atölye binaları harabeye dönmüş durumda. Tinercilerin ve kimsesizlerin uğrak noktası haline gelen lojmanların bu görüntüsü Eskişehir'e yakışmıyor.
ZEHİR SANTRALİNİ  YAPTIRMAYACAĞIZ
ZEHİR SANTRALİNİ YAPTIRMAYACAĞIZ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de kurulması planlanan kömürlü termik santrali kapsayan köyler arasında yer alan Alpu’nun Osmaniye, Bahçecik ve Karakamış köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi.
BELEDİYE İŞÇİLERİ  SEÇİM GÖREVİNDE
BELEDİYE İŞÇİLERİ SEÇİM GÖREVİNDE
Seyitgazi'de belediye işçilerinin zabıtaya ait araçla ilçede dolaşarak, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının yer aldığı siyasi afişleri asması tepki topladı.
VERİLEN SÖZLER  YERİNE GETİRİLMEDİ
VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ
Eskişehir Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, Sakarya’da ormanlık alanda bacakları ve kuyruğu kesik halde bulunan yavru köpeğin ölümü ile ilgili açıklamada bulundu.
AVCILAR KURALLARA UYMALI
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü'nün uyuşturucu ile mücadele kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda 5 şüpheli şahıs yakalandı.
TÜRKİYE'YE HUZUR HAKİM OLACAK
TÜRKİYE'YE HUZUR HAKİM OLACAK
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayları karış karış Eskişehir’i dolaşmaya devam ediyor. CHP'liler Sivrihisar ve Günyüzü’nde vatandaşlarla bir araya geldi.
TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA
TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl merkezinde hizmet veren İlçe Müdürlükleri, Kütahya yolu kampüsünde yapılacak yeni hizmet binası ile tek çatı altında toplanıyor.
PANKART ÜZERİNE PANKART
PANKART ÜZERİNE PANKART
Anadolu Üniversitesi'nin yakınındaki alt geçitte Saadet Partisi'nin asmış olduğu pankart üzerine AK Parti pankartı asıldı.