PROJELER HAYATA HAZIRLIYOR

25 Mart 2016 01:00
PROJELER HAYATA HAZIRLIYOR

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 47’nci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge finaline katılmaya değer görülen projeler sergilenmeye başlandı. ESOGÜ Kapalı Spor Salonu'nda sergilenen projelerle ilgili Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli ile konuştuk.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

TÜBİTAK tarafından 47'ncisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na kaç öğrenci başvurdu?

Bu yıl Eskişehir bölgesine bağlı iller olan Afyon, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Yalova ve Eskişehir illerinden ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerimiz tarafından toplam bin 769 proje başvurusunda bulunuldu. Bu projeler TÜBİTAK'ın müsade ettiği branşlar tarafından bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya, matematik, teknolojik tasarım ve sözel branşlarından başvuru yapıldı.

Yarışma kapsamında kaç proje segileniyor?

Bu projeler arasından her branştan belli kontenjana göre en iyi 100 projeyi jüriler maarifetiyle seçtikten sonra bölge finalinde sergilenmeye hak kazandı. Bin 769 projenin en iyi 100 tanesini burada sergiliyoruz. Bunun sonucunda perşembe 17:00'a kadar bütün ziyaretçilere sergimiz açık olacak. Bu ziyaretlerin sonucunda juri üylerimiz vasıtasıyla sözlü sınavlar yapılarak bunların içerisinde bölge birincisi, ikincisi, üçüncüsü seçiliyor her branştan . Bizim bölgemizden proje başvuru sayısı fazla olduğu için Türkiye'de 12 bölge içerisinde Eskişehir Tüğrkiye ikincisi gibi gayet güzel bir yerde durduğu için TÜBİTAK'ın verdiği kontenjan ile 100 projeden 20 tanesini finalist seçeceğiz. Bugün saat 10:00'da yapacağımız ödül töreni ve kapanış ile birlikte duyuracağız. Ve bu projeden 20 tanesini finalist olarak Ankara'ya göndereceğiz orada Türkiye finalinde yarışacaklar.

Yarışma kapsamında projeleriyle dereceye giren öğrencilere ne tür ödüller verilecek?

Proje kampsamında dereceye giren öğrencilere Üniversite sınavında ek puan verilecek. Projeleriyle yarışarak kendi branşında birinci, ikinci, üçüncü olan öğrencilerimize YÖK tarafından üniversiteye ilk girdikleri yıllarda ortaöğretimin sınavında ek puan verilecek, belli başlı projeler de yurtdışındaki uluslararası proje yarışmasında TÜBİTAK adına temsil etmek adına seçiliyorlar. Bunlar arasında eğer bizim projelerimizden birisi seçilir ve uluslararası yarışmalardan birisine gidip dünya derecesi alıp dönerlerse Yükseköğretim kurulunun koyduğu kurala göre bu öğrencimiz üniversiteye girdikleri ilk yıl, proje başvurusu yaptıkları branşın müsade ettiği fakültere üniversite sınavına girmeden doğrudan yerleşme hakkına sahipler. Dolayısıyla projenin en üst düzeyde kazanımı bu olacak.

Sizce yapılan projeler öğrenciler için ne bigi katkı sağlıyor?

Bunların ötesinden bunlar proje teşviki için birer araçtır. Burada en önemli olan şey öğrencilerimizin proje yaparak kendilerini meşgul etmeleri ve proje tabanlı süreçte hayata dair belli başlı becerilerini kazanmış olmalarıdır.

Yarışmaya sadece Eskişehir'den kaç proje katıldı?

Eskişehir ilinden toplam olarak 231 proje katıldı. Rakamlar beraber bizim bölgemiz arasındaki iller arasında en çok proje başvurusunu son iki yıldır Balıkesir ilimiz yapmaktadır. Balıkesir ilimizin bu yılki toplam proje başvurusu sayısı 436. İkinci sırada en çok proje başvuru sayısı bölge illerimiz içerisinde Afyon'a ait onlar da 341 proje başvurusu yaptılar. Üçüncü olarak Eskişehir ilimiz 231 projeyle üçüncü sırada yer almakta.

Peki, Eskişehir'deki okullar arasında en çok proje başvurusunda bulunan okul hangisi?

Eskişehir ilinden başvurusu yapılan projeler arasından 25 tanesinin bölge finaline hak kazandı. Eskişehir bu yönüyle oldukça iyi bir durumda. 231 proje başvurusu yapıp niceliksel açıdan üçüncü sıradayken, niteliksel açıdan birinci sırada Yani bölge finalindeki 100 projeden 25 tanesi Eskişehir'den seçilmiş durumda. Dolayısıyla yüzde 25'lik bir başarı oranı var. Ondan sonra Bursa'dan gelen proje başvuruları yer alıyor. Eskişehir'de de beklirtmek istediğim bir husus var. 25 projenin 16 tanesi ETİ Sosyal Bilimler Lisesi'nden kazanmış durumda. Dolayısyla Eskişehir'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından proje tabanlı okul olarak ilk kez ilan edilmiş olan ETİ Sosyal Bilimler Lisesi bu misyonuna son derece uygun bir şekilde gereğini getirerek 56 proje başvurusunda bulunmuş. 56 projenin 16 tanesi bölge finalini kazanmış.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
ESKİŞEHİR'DE İLGİNÇ EYLEM
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Eskişehir Şubesi, sağlık çalışanlarının döner sermaye problemini ve taleplerini konu alan bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında döner sermaye için temsili cenaze töreni düzenlendi. Eskişehir Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, açıklamayı temsili imam olarak okudu. 
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
FIRSATÇILIK YAPILIYOR
 Fırsatçıların un fiyatlarına yaptığı fahiş fiyat artışları fırıncıları isyan ettirdi. Temmuz ayında 75 lira olan bir çuval unun 110 liraya fırladığını anlatan fırıncılar, bu durumun fırsatçılardan kaynaklandığını, hükümetle, euro veya dolar ile hiçbir ilgisi olmadığını anlattı. 
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafında uyuşturucuyla mücadele kapsamında yakalanan 3 şahıs adliyeye sevk edildi. 
KAZIM KURT'TAN TOKİ'YE TEPKİ
KAZIM KURT'TAN TOKİ'YE TEPKİ
Karapınar Mahallesi'nde vatandaşlarla biraraya gelen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, mahallenin sorunlarını dinledi. Başkan Kurt, “Burada nsanlara gösterdikleri projeleri yapmadılar” diyerek TOKİ'yi eleştirdi.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aranan 2 şüpheli Eskişehir'de yakalandı.
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti.