PROJELER HAYATA HAZIRLIYOR

25 Mart 2016 01:00
PROJELER HAYATA HAZIRLIYOR

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 47’nci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge finaline katılmaya değer görülen projeler sergilenmeye başlandı. ESOGÜ Kapalı Spor Salonu'nda sergilenen projelerle ilgili Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli ile konuştuk.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

TÜBİTAK tarafından 47'ncisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na kaç öğrenci başvurdu?

Bu yıl Eskişehir bölgesine bağlı iller olan Afyon, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Yalova ve Eskişehir illerinden ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerimiz tarafından toplam bin 769 proje başvurusunda bulunuldu. Bu projeler TÜBİTAK'ın müsade ettiği branşlar tarafından bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya, matematik, teknolojik tasarım ve sözel branşlarından başvuru yapıldı.

Yarışma kapsamında kaç proje segileniyor?

Bu projeler arasından her branştan belli kontenjana göre en iyi 100 projeyi jüriler maarifetiyle seçtikten sonra bölge finalinde sergilenmeye hak kazandı. Bin 769 projenin en iyi 100 tanesini burada sergiliyoruz. Bunun sonucunda perşembe 17:00'a kadar bütün ziyaretçilere sergimiz açık olacak. Bu ziyaretlerin sonucunda juri üylerimiz vasıtasıyla sözlü sınavlar yapılarak bunların içerisinde bölge birincisi, ikincisi, üçüncüsü seçiliyor her branştan . Bizim bölgemizden proje başvuru sayısı fazla olduğu için Türkiye'de 12 bölge içerisinde Eskişehir Tüğrkiye ikincisi gibi gayet güzel bir yerde durduğu için TÜBİTAK'ın verdiği kontenjan ile 100 projeden 20 tanesini finalist seçeceğiz. Bugün saat 10:00'da yapacağımız ödül töreni ve kapanış ile birlikte duyuracağız. Ve bu projeden 20 tanesini finalist olarak Ankara'ya göndereceğiz orada Türkiye finalinde yarışacaklar.

Yarışma kapsamında projeleriyle dereceye giren öğrencilere ne tür ödüller verilecek?

Proje kampsamında dereceye giren öğrencilere Üniversite sınavında ek puan verilecek. Projeleriyle yarışarak kendi branşında birinci, ikinci, üçüncü olan öğrencilerimize YÖK tarafından üniversiteye ilk girdikleri yıllarda ortaöğretimin sınavında ek puan verilecek, belli başlı projeler de yurtdışındaki uluslararası proje yarışmasında TÜBİTAK adına temsil etmek adına seçiliyorlar. Bunlar arasında eğer bizim projelerimizden birisi seçilir ve uluslararası yarışmalardan birisine gidip dünya derecesi alıp dönerlerse Yükseköğretim kurulunun koyduğu kurala göre bu öğrencimiz üniversiteye girdikleri ilk yıl, proje başvurusu yaptıkları branşın müsade ettiği fakültere üniversite sınavına girmeden doğrudan yerleşme hakkına sahipler. Dolayısıyla projenin en üst düzeyde kazanımı bu olacak.

Sizce yapılan projeler öğrenciler için ne bigi katkı sağlıyor?

Bunların ötesinden bunlar proje teşviki için birer araçtır. Burada en önemli olan şey öğrencilerimizin proje yaparak kendilerini meşgul etmeleri ve proje tabanlı süreçte hayata dair belli başlı becerilerini kazanmış olmalarıdır.

Yarışmaya sadece Eskişehir'den kaç proje katıldı?

Eskişehir ilinden toplam olarak 231 proje katıldı. Rakamlar beraber bizim bölgemiz arasındaki iller arasında en çok proje başvurusunu son iki yıldır Balıkesir ilimiz yapmaktadır. Balıkesir ilimizin bu yılki toplam proje başvurusu sayısı 436. İkinci sırada en çok proje başvuru sayısı bölge illerimiz içerisinde Afyon'a ait onlar da 341 proje başvurusu yaptılar. Üçüncü olarak Eskişehir ilimiz 231 projeyle üçüncü sırada yer almakta.

Peki, Eskişehir'deki okullar arasında en çok proje başvurusunda bulunan okul hangisi?

Eskişehir ilinden başvurusu yapılan projeler arasından 25 tanesinin bölge finaline hak kazandı. Eskişehir bu yönüyle oldukça iyi bir durumda. 231 proje başvurusu yapıp niceliksel açıdan üçüncü sıradayken, niteliksel açıdan birinci sırada Yani bölge finalindeki 100 projeden 25 tanesi Eskişehir'den seçilmiş durumda. Dolayısıyla yüzde 25'lik bir başarı oranı var. Ondan sonra Bursa'dan gelen proje başvuruları yer alıyor. Eskişehir'de de beklirtmek istediğim bir husus var. 25 projenin 16 tanesi ETİ Sosyal Bilimler Lisesi'nden kazanmış durumda. Dolayısyla Eskişehir'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından proje tabanlı okul olarak ilk kez ilan edilmiş olan ETİ Sosyal Bilimler Lisesi bu misyonuna son derece uygun bir şekilde gereğini getirerek 56 proje başvurusunda bulunmuş. 56 projenin 16 tanesi bölge finalini kazanmış.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.