PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

28 Aralık 2015 00:53
PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

‘Sakarya Okulunuzda’ ekibi, ‘Medya Okur-Yazarlığı’ dersi kapsamında Şehit Barış Öztürk Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Derse katılan öğrenciler gazetecilik mesleğine dair merak ettiklerini sordu.

Doğa kütüphanesi kuruldu

Okul ile ilgili bilgiler veren Okul Müdürü Yardımcısı Ebru Kocaer, okulun 3 yıllık bir okul olduğunu söyledi. Tam gün eğitim eğitim yaptıklarını dile getiren Kocaer, "Okulumuzda 729 öğrenci, 22 derslik ve 40 öğretmenimiz ile 3 idari çalışanımız bulunmaktadır" dedi. Okula yapılan bağışlar sayesinde doğa kütüphanesi açtıklarını da belirten Kocaer, okulun koridorlarını bilin, sanat kategorileri şeklinde alanlara ayırdıklarını her alanda da konularına göre öğrencilerin eserlerini paylaştıklarını dile getirdi. Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında öğrencileri sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama da teşvik ettiklerini söyleyen Müdür Yardımcısı Kocaer, verilen eğitimler ile sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Sakarya'nın tarihi anlatıldı

Sakarya Gazetesi Koordinatörü Ali Baş, gazete muhabirleri Çağlar Özyazıcı ve Deniz Sevim'den oluşan Sakarya Okulunuzda ekibi öğrencilere gazetecilik mesleği hakkında bilgiler vererek deneyimlerini aktardılar. Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleşen ders kapsamında ilk olarak Gazetecilik mesleği ve yerel gazetecilik hakkında bilgiler verildi. Sonrasında 70 yıllık bir geçmişe sahip olan Sakarya Gazetesi’nin kuruluşu ve geçmişi hakkında bilgiler verilerek, sinevizyon gösterimi izlendi.

Merak ettiklerini sordular

Gazetemiz Koordinatörü Ali Baş, kuruluşundan bugüne Sakarya Gazetesi anlatırken, muhabirlerimiz öğrencilere bir gazetenin yayına hazırlanırken ne aşamalardan geçtiği konusunda bilgiler verdi. Daha sonra öğrencilerden gelen sorular yanıtlandı. Öğrenciler gazetecilik mesleği hakkında merak ettikleri tüm soruları Ali Baş, Çağlar Özyazıcı ve Deniz Sevim'e yöneltti. Öğrenciler, gazetenin 1. sayfasına ne tür haberler girdiği, haberlerin nasıl bulunduğu, ve gazetecilik mesleğini yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşıldığı gibi sorular sordu. Öğrencilerin sorularına tek tek yanıt verildi ve merak ettikleri sorular cevaplanmış oldu.

Neler Sordular?

-Bir gazete yapmak kaç saatinizi alıyor?

-Gazeteyi basarken ceza alırız korkusu yaşıyor musunuz?

  • Son dakika haberlerini nasıl yapıyorsunuz?

  • Okuyucular neden Sakarya Gazetesi alsın?

  • Gazete satış sayınızda artış oluyor mu?

  • Kazandığınız paraları bir okula bağışladığınız oldu mu?

Sınıf etkinliklerini yazıyoruz

Sunum kapsamında interaktif bir söyleşi gerçekleştirilierken sınıf gazetecileri Nehir Gülçeter, Elif Ertürk, Hamza Enes Kalem neden sınıf gazetecisi olduklarını ve ne tür haberler yaptıklarını anlattılar. Sınıf gazetecisi Kalem, sürekli gazete okuduğunu, sınıf sorunları ve düzenledikleri etkinleri yazmak için gazeteci olduğunu söyledi.

Eskişehir'î konuştular

Sunum sonrasında sınıf gazetecileri hem okul hem de Eskişehir ile ilgili öğrencilere sorular yönelttiler. Kaldırımlara araba park edilmemesini isteyen öğrenciler, boş arsaların değerlendirilmesini ve porsuk çayına çöp atılmamasını istediler. Öğrenciler Eskişehir'in en önemli sorununun tramvay, park, hastane sırası, kar yağdığında yolların kapanması ve toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunlar olduğunu dile getirdiler.

Bilim olimpiyatlarında derece aldılar

Öte yandan, 24-25 Aralık 2015 tarihlerinde ilimizde düzenlenen Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarında kapsamında okulun Matematik Öğretmeni Ebru Çalış Emekçibaşı danışmanlığında 7-D sınıfı öğrencisi Alper Akkan´ın "4n ile şifreleme" isimli projesi Buluş dalında 3. olmuştur.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.