PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

28 Aralık 2015 00:53
PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

‘Sakarya Okulunuzda’ ekibi, ‘Medya Okur-Yazarlığı’ dersi kapsamında Şehit Barış Öztürk Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Derse katılan öğrenciler gazetecilik mesleğine dair merak ettiklerini sordu.

Doğa kütüphanesi kuruldu

Okul ile ilgili bilgiler veren Okul Müdürü Yardımcısı Ebru Kocaer, okulun 3 yıllık bir okul olduğunu söyledi. Tam gün eğitim eğitim yaptıklarını dile getiren Kocaer, "Okulumuzda 729 öğrenci, 22 derslik ve 40 öğretmenimiz ile 3 idari çalışanımız bulunmaktadır" dedi. Okula yapılan bağışlar sayesinde doğa kütüphanesi açtıklarını da belirten Kocaer, okulun koridorlarını bilin, sanat kategorileri şeklinde alanlara ayırdıklarını her alanda da konularına göre öğrencilerin eserlerini paylaştıklarını dile getirdi. Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında öğrencileri sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama da teşvik ettiklerini söyleyen Müdür Yardımcısı Kocaer, verilen eğitimler ile sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Sakarya'nın tarihi anlatıldı

Sakarya Gazetesi Koordinatörü Ali Baş, gazete muhabirleri Çağlar Özyazıcı ve Deniz Sevim'den oluşan Sakarya Okulunuzda ekibi öğrencilere gazetecilik mesleği hakkında bilgiler vererek deneyimlerini aktardılar. Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleşen ders kapsamında ilk olarak Gazetecilik mesleği ve yerel gazetecilik hakkında bilgiler verildi. Sonrasında 70 yıllık bir geçmişe sahip olan Sakarya Gazetesi’nin kuruluşu ve geçmişi hakkında bilgiler verilerek, sinevizyon gösterimi izlendi.

Merak ettiklerini sordular

Gazetemiz Koordinatörü Ali Baş, kuruluşundan bugüne Sakarya Gazetesi anlatırken, muhabirlerimiz öğrencilere bir gazetenin yayına hazırlanırken ne aşamalardan geçtiği konusunda bilgiler verdi. Daha sonra öğrencilerden gelen sorular yanıtlandı. Öğrenciler gazetecilik mesleği hakkında merak ettikleri tüm soruları Ali Baş, Çağlar Özyazıcı ve Deniz Sevim'e yöneltti. Öğrenciler, gazetenin 1. sayfasına ne tür haberler girdiği, haberlerin nasıl bulunduğu, ve gazetecilik mesleğini yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşıldığı gibi sorular sordu. Öğrencilerin sorularına tek tek yanıt verildi ve merak ettikleri sorular cevaplanmış oldu.

Neler Sordular?

-Bir gazete yapmak kaç saatinizi alıyor?

-Gazeteyi basarken ceza alırız korkusu yaşıyor musunuz?

  • Son dakika haberlerini nasıl yapıyorsunuz?

  • Okuyucular neden Sakarya Gazetesi alsın?

  • Gazete satış sayınızda artış oluyor mu?

  • Kazandığınız paraları bir okula bağışladığınız oldu mu?

Sınıf etkinliklerini yazıyoruz

Sunum kapsamında interaktif bir söyleşi gerçekleştirilierken sınıf gazetecileri Nehir Gülçeter, Elif Ertürk, Hamza Enes Kalem neden sınıf gazetecisi olduklarını ve ne tür haberler yaptıklarını anlattılar. Sınıf gazetecisi Kalem, sürekli gazete okuduğunu, sınıf sorunları ve düzenledikleri etkinleri yazmak için gazeteci olduğunu söyledi.

Eskişehir'î konuştular

Sunum sonrasında sınıf gazetecileri hem okul hem de Eskişehir ile ilgili öğrencilere sorular yönelttiler. Kaldırımlara araba park edilmemesini isteyen öğrenciler, boş arsaların değerlendirilmesini ve porsuk çayına çöp atılmamasını istediler. Öğrenciler Eskişehir'in en önemli sorununun tramvay, park, hastane sırası, kar yağdığında yolların kapanması ve toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunlar olduğunu dile getirdiler.

Bilim olimpiyatlarında derece aldılar

Öte yandan, 24-25 Aralık 2015 tarihlerinde ilimizde düzenlenen Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarında kapsamında okulun Matematik Öğretmeni Ebru Çalış Emekçibaşı danışmanlığında 7-D sınıfı öğrencisi Alper Akkan´ın "4n ile şifreleme" isimli projesi Buluş dalında 3. olmuştur.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

PROJEDEN PROJEYE KOŞUYORLAR

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.