PROJE İPTAL EDİLMELİ

17 Ekim 2018 11:25
PROJE İPTAL EDİLMELİ

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Kömürlü Termik Santrali ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuştu.

Süllü, şehirleri ile gurur duyan Eskişehirliler’in Eskişehir’de yaşamaktan mutlu olduğunu belirterek, kendine sunulan güzel şeyleri çok çabuk benimseyen, koruyan, Eskişehirliler’in, kendilerini mutsuz edecek, yaşam kalitelerini etkileyecek termik santral projesini istemediklerini, sonuna dek direndiklerini söyledi.

Türkiye’nin en temiz havasına sahip 3. şehir olan Eskişehir’in havasını kirletmeye ve insan sağlığını tehdit etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu kadar ton kömürün, küllerinin toplama sahaları ile neden olacağı çevre kirliliği ise kaçınılmazdır. Soğutma için gerekli aylık 4 milyon metreküp suyun, 844 bin nüfuslu Eskişehir’in bir ayda kullandığı sudan daha fazla olmasının su kaynaklarında yol açacağı azalma ve iklim değişikliği göz ardı edilmemelidir” dedi.

Bu yanlıştan derhal dönülmesi gerektiğini dile getiren Süllü, “Ancak hiç de öyle bir niyet göremiyoruz. “Eskişehirlilerin isteği erteleme değil, bir daha açılmamak üzere ihalenin daha doğrusu projenin iptal edilmesidir. Onca yenilenebilir temiz enerji kaynağı dururken Eskişehirlilerin asla istemediği, gelecek nesillerin de yaşamını tehdit edecek, doğayı geri dönülmez şekilde tahrip edecek projeleri rant uğruna uygulama ısrarından derhal vazgeçilmelidir.”

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

18 Ekim 2018 00:46
Kesinlikle yapılmamalı. Daha çevreci seçenekler değerlendirilmeli.

BEYİN

18 Ekim 2018 10:40
arkadaş birinci derece tarım arazisi olan yere termik santral yapmak en başta hukuki olarak imkansız,ama bizim herşeyi bilen milletimiz tarım bitince santralin bacalarını alıp yerler heralde.

sağlıkçı

18 Ekim 2018 14:55
son teknoloji, sıkı denetleme ile yapılabilir. ama toprağı ve suyu kalitesiz ve yaşam alanlarına oldukça uzağa yapılmalı.yapıması sorun değil nasıl yapılacağı ve nereye yapılacağı sorun zehir saçıyor bu santraller.10-15 yıla hepimiz solunum zorluğu rahatsızlıklarıyla birlikte kanser olasılığı artacaktır.doğru hamleler yapılmalı

çarşı her şeye karşı

17 Ekim 2018 12:40
chp nin bu kadar karşı çıktığına göre , bu termik santral elektirik üretiminde ülkemize bayaa faydalı olacakki . onun için iki tane daha yapılmalı .

ey türk gençliği

17 Ekim 2018 12:14
- Dünyada büyük enerji savaşlarının yapıldığı bu dönemde , Elimizdeki enerjilerinin kullanılmasını engellemek isteyen iç ve dış düşmanlar var olacak ve durmayacaklardır.

Yalcin

17 Ekim 2018 13:37
Yapılan bir şeyin arkasında durun yarın bigun elektrik kesilince hemen açıklama yapmaya çıkan ilk sizler olursunuz chp bu kadar şiddetle karşı durduğuna gore bu termik santral harika bişey demekki

dursun.

17 Ekim 2018 12:50
yazık ya , 3 hava alanını ,3 köprüyü durduramadılar , bunu bali durdursunlar .

araz

17 Ekim 2018 19:12
o zaman cebinde parası olmayan işsiz insanlara parayı siz verin

mustafa

17 Ekim 2018 11:52
Yaw bu vekil durup durup aynı konuyu konuşuyor başka sorunumuz yok sanki Eskişehir'de bırakın artık santral falan sizin işiniz değil. Siz olmasın derseniz kesin olur bu santral.

htc.

17 Ekim 2018 14:49
süllü ! bu proje iptal edilsin ,, bu projeye yatırılacak para ile ne kadar çok heykel yapılır biliyormusunuz .