PROJE İPTAL EDİLMELİ

17 Ekim 2018 11:25
PROJE İPTAL EDİLMELİ

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Alpu Kömürlü Termik Santrali ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gündem dışı konuştu.

Süllü, şehirleri ile gurur duyan Eskişehirliler’in Eskişehir’de yaşamaktan mutlu olduğunu belirterek, kendine sunulan güzel şeyleri çok çabuk benimseyen, koruyan, Eskişehirliler’in, kendilerini mutsuz edecek, yaşam kalitelerini etkileyecek termik santral projesini istemediklerini, sonuna dek direndiklerini söyledi.

Türkiye’nin en temiz havasına sahip 3. şehir olan Eskişehir’in havasını kirletmeye ve insan sağlığını tehdit etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu kadar ton kömürün, küllerinin toplama sahaları ile neden olacağı çevre kirliliği ise kaçınılmazdır. Soğutma için gerekli aylık 4 milyon metreküp suyun, 844 bin nüfuslu Eskişehir’in bir ayda kullandığı sudan daha fazla olmasının su kaynaklarında yol açacağı azalma ve iklim değişikliği göz ardı edilmemelidir” dedi.

Bu yanlıştan derhal dönülmesi gerektiğini dile getiren Süllü, “Ancak hiç de öyle bir niyet göremiyoruz. “Eskişehirlilerin isteği erteleme değil, bir daha açılmamak üzere ihalenin daha doğrusu projenin iptal edilmesidir. Onca yenilenebilir temiz enerji kaynağı dururken Eskişehirlilerin asla istemediği, gelecek nesillerin de yaşamını tehdit edecek, doğayı geri dönülmez şekilde tahrip edecek projeleri rant uğruna uygulama ısrarından derhal vazgeçilmelidir.”

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eses

18 Ekim 2018 00:46
Kesinlikle yapılmamalı. Daha çevreci seçenekler değerlendirilmeli.

BEYİN

18 Ekim 2018 10:40
arkadaş birinci derece tarım arazisi olan yere termik santral yapmak en başta hukuki olarak imkansız,ama bizim herşeyi bilen milletimiz tarım bitince santralin bacalarını alıp yerler heralde.

sağlıkçı

18 Ekim 2018 14:55
son teknoloji, sıkı denetleme ile yapılabilir. ama toprağı ve suyu kalitesiz ve yaşam alanlarına oldukça uzağa yapılmalı.yapıması sorun değil nasıl yapılacağı ve nereye yapılacağı sorun zehir saçıyor bu santraller.10-15 yıla hepimiz solunum zorluğu rahatsızlıklarıyla birlikte kanser olasılığı artacaktır.doğru hamleler yapılmalı

çarşı her şeye karşı

17 Ekim 2018 12:40
chp nin bu kadar karşı çıktığına göre , bu termik santral elektirik üretiminde ülkemize bayaa faydalı olacakki . onun için iki tane daha yapılmalı .

ey türk gençliği

17 Ekim 2018 12:14
- Dünyada büyük enerji savaşlarının yapıldığı bu dönemde , Elimizdeki enerjilerinin kullanılmasını engellemek isteyen iç ve dış düşmanlar var olacak ve durmayacaklardır.

Yalcin

17 Ekim 2018 13:37
Yapılan bir şeyin arkasında durun yarın bigun elektrik kesilince hemen açıklama yapmaya çıkan ilk sizler olursunuz chp bu kadar şiddetle karşı durduğuna gore bu termik santral harika bişey demekki

dursun.

17 Ekim 2018 12:50
yazık ya , 3 hava alanını ,3 köprüyü durduramadılar , bunu bali durdursunlar .

araz

17 Ekim 2018 19:12
o zaman cebinde parası olmayan işsiz insanlara parayı siz verin

mustafa

17 Ekim 2018 11:52
Yaw bu vekil durup durup aynı konuyu konuşuyor başka sorunumuz yok sanki Eskişehir'de bırakın artık santral falan sizin işiniz değil. Siz olmasın derseniz kesin olur bu santral.

htc.

17 Ekim 2018 14:49
süllü ! bu proje iptal edilsin ,, bu projeye yatırılacak para ile ne kadar çok heykel yapılır biliyormusunuz .
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.
KADINA ŞİDDET TARTIŞILACAK
KADINA ŞİDDET TARTIŞILACAK
Odunpazarı Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Kapsamında “Birleşeceğiz Şiddete Son Vereceğiz” adlı bir panel düzenleyecek.