PİLOTLUĞA İLK ADIM

11 Temmuz 2016 01:01
PİLOTLUĞA  İLK ADIM

Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan 'Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi bünyesinde yer alan 'Planör Uçuş Okulu' gençleri gökyüzü ile buluşturmanın yanı sıra, pilot olmak isteyenler için ilk basamak oluyor.

 

 SÖYLEŞİ: ÇAĞLAR ÖZYAZICI

 

5 yıldır öğretiyor

Pilot olmak isteyenlerin de ilk basamak olarak gördüğü planör uçuşları, onlara eğitim anlamında büyük katkı sağlıyor. Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezi Planör Uçuş Okulu'nda 5 yıldır uçuş öğretmenliği yapan Emre Yasdıman, planör hakkında merak edilenleri gazetemiz için cevapladı. Eğitim planörlerinin çift kişilik olduğunu belirten Emre Yasdıman, öğrencinin önde öğretmenin ise arkada oturduğunu belirterek, “Buradaki amaç, öğrenci her zaman öğretmenin gözünün önünde olması gerekir, acil durum yaşandığında arkadan öğrenciye müdahale edebilmelidir” dedi.

Paraşüt takılıyor mu?

Planöre binebilmemiz için paraşütümüz zorunlu kılınıyor dünya standardında. 2 tane emergency paraşütümüz var. Bunları öğrencimize kuşandırıyoruz, öğretmen arkadaşımız da takıyor. Havada herhangi bir acil durum yaşandığımızda, kokpitin yan kısmında bulunan kırmızı kolları ileriye iterek planörün üstünü açıyoruz ve hayatımızı kurtarmak için kendimizi dışarıya atıyoruz ve paraşütümüzü açıyoruz. Planörde herhangi bir fırlatma durumu söz konusu değil. Levye sistemi, kumanda sistemi tıpkı hava yollarındaki uçaklarınki gibi eşit çalışır. Arkadan öğretmen anlatır sonra kumandalar sende diye arkadaşımıza bırakır.

Kanatları neden çok uzun?

Kanat açıklığı normal uçaklardan çok çok daha uzundur. Mükemmel bir aerodinamik yapıya sahiptir planör. Kanatların bu kadar uzun olmasının sebebi motoru olmadığından dolayı, hava akımının daha fazla kanatlarından geçmesi ve daha fazla tutunabilmesidir. Bu aletin düz uçuş sürati 100 kilometredir. Maksimum çıkabildiği sürat ise 215 kilometre. Motor olmadığı için tamamen meteoroloji, termik ve yelken dediğimiz akımlarla uçuyoruz biz. Kokpitin içinde bulunan göstergede artı iki değerini gösterdiğinde bir saniye içerisinde hava bizi 2 metre yukarıya kaldırıyor. Metre cinsinden bir gösterge saatimiz var. Buradaki çentikler 20 metreyi gösterir. Küçük bir telsizimiz var. İniş ve kalkışlarda kule ile konuşmamızı sağlıyor. Mavi bir kolumuz var buna hava freni diyoruz. Eğitimimizi tamamladık, inişe geçerken bu kolu açtığımızda istediğimiz sürratte istediğimiz irtifaya alet alçalma sağlıyor.

Planör güvenli midir ?

Planörler motorlu uçaklardan daha güvenilirdir. Herhangi bir yanma, patlama riski yoktur. Planör pilotları adeta havayı koklarlar. Hangi bulut nasıl kaldırıcı oluşturur, gün içinde güneş pancar tarlasına mı yoksa patates tarlasına mı hangi açıyla gelir de orada kaldırıcı oluşturur veya kayaya mı yoksa çimenlere çarpınca mı kaldırıcı kuvvet oluşturur. Bunların hepsini hesaplayarak uçarız. Bir planör uçuş öğretmeni meteorolojiyi gerçek anlamda bilen pilotlardır.

Kalkış nasıl gerçekleşiyor?

2 şekilde kalkışımız var. Eğer hava iyi değilse istediğimiz rüzgar yok ise, tek motorlu bir uçak yardımıyla 50 metrelik bir halatı uçağın arkasına bağlayarak, arkalı önlü tırmanışımızı gerçekleştiriyoruz. İstediğimiz irtifaya geldiğimizde halattan ayrılıp tamamen motorsuz bir şekilde uçuşa devam ediyoruz. İnönü Meydanı'ndan 7 ay boyunca kuzey rüzgarı hakimdir. Hava araçları karşı rüzgara dönük kalkış yaparlar. Kuzeye dönük bir pistimiz var bizim. Bizim çift makaralı bir vinç sistemimiz var. Bu vinci pistin sonuna planörü de pistin başına yerleştiriyoruz. Bir araba yardımıyla o çelik halatlardan çıkan bir kilometrelik çelik tel pistin başına planöre getiriliyor. Sonra çelik halat planörün altındaki kanca sistemine bağlanıyor. Telsiz butonuyla vince kalkışa hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Vinç oparatörümüz gaza basıyor ve makaraları sardırıyor. 1 kilometrelik çelik halatla ortalama 100 kilometrelik çelik halatla çekiyor bizi, 300 metre irtifa alıyoruz. 300 metrenin sonunda yine start kolunu kullanarak strat ediyoruz. Ondan sonra da yelken dediğimiz termik dediğimiz dağ dalgası dediğimiz hava akımlarından faydalanarak eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Gençlere tavsiye eder misiniz?

16 yaşından gün almış her genç bu kurstan faydalanabilir. Eğitimlerimiz ücretsiz. Sadece yapmaları gereken bulunduğu il veya ilçelerdeki Türk Hava Kurumu Şubelerine giderek üyeliklerini gerçekleştirecekler. Üyeliklerinin kabullerinden itibaren de kurslara müracaat hakları doğacaktır. Özellikle pilot olmak isteyen arkadaşlarımızı bekliyoruz. Bu eğitim pilotluğa ilk adımdır. Planör çok önemli bir hava aracıdır. Türk hava Kurumu'nun Türk Silahlı Kuvvetleriyle yapmış olduğu bir protokol neticesinde, Işıklar Askeri Lisesi öğrencilerine de eğitimler veriyoruz. Lisede arkadaşlarımızı önce sabit kanat bir hava aracı ile uçuruyoruz. Daha sonra bu öğrencilerimiz Hava Harp Okuluna geçiyor. Yani jetlere başlamadan önce planörde uçuyorlar. Yani bu öğrenciler ilk planörle ayaklarını yerden kesiyorlar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.