PİLOTLUĞA İLK ADIM

11 Temmuz 2016 01:01
PİLOTLUĞA  İLK ADIM

Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan 'Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi bünyesinde yer alan 'Planör Uçuş Okulu' gençleri gökyüzü ile buluşturmanın yanı sıra, pilot olmak isteyenler için ilk basamak oluyor.

 

 SÖYLEŞİ: ÇAĞLAR ÖZYAZICI

 

5 yıldır öğretiyor

Pilot olmak isteyenlerin de ilk basamak olarak gördüğü planör uçuşları, onlara eğitim anlamında büyük katkı sağlıyor. Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezi Planör Uçuş Okulu'nda 5 yıldır uçuş öğretmenliği yapan Emre Yasdıman, planör hakkında merak edilenleri gazetemiz için cevapladı. Eğitim planörlerinin çift kişilik olduğunu belirten Emre Yasdıman, öğrencinin önde öğretmenin ise arkada oturduğunu belirterek, “Buradaki amaç, öğrenci her zaman öğretmenin gözünün önünde olması gerekir, acil durum yaşandığında arkadan öğrenciye müdahale edebilmelidir” dedi.

Paraşüt takılıyor mu?

Planöre binebilmemiz için paraşütümüz zorunlu kılınıyor dünya standardında. 2 tane emergency paraşütümüz var. Bunları öğrencimize kuşandırıyoruz, öğretmen arkadaşımız da takıyor. Havada herhangi bir acil durum yaşandığımızda, kokpitin yan kısmında bulunan kırmızı kolları ileriye iterek planörün üstünü açıyoruz ve hayatımızı kurtarmak için kendimizi dışarıya atıyoruz ve paraşütümüzü açıyoruz. Planörde herhangi bir fırlatma durumu söz konusu değil. Levye sistemi, kumanda sistemi tıpkı hava yollarındaki uçaklarınki gibi eşit çalışır. Arkadan öğretmen anlatır sonra kumandalar sende diye arkadaşımıza bırakır.

Kanatları neden çok uzun?

Kanat açıklığı normal uçaklardan çok çok daha uzundur. Mükemmel bir aerodinamik yapıya sahiptir planör. Kanatların bu kadar uzun olmasının sebebi motoru olmadığından dolayı, hava akımının daha fazla kanatlarından geçmesi ve daha fazla tutunabilmesidir. Bu aletin düz uçuş sürati 100 kilometredir. Maksimum çıkabildiği sürat ise 215 kilometre. Motor olmadığı için tamamen meteoroloji, termik ve yelken dediğimiz akımlarla uçuyoruz biz. Kokpitin içinde bulunan göstergede artı iki değerini gösterdiğinde bir saniye içerisinde hava bizi 2 metre yukarıya kaldırıyor. Metre cinsinden bir gösterge saatimiz var. Buradaki çentikler 20 metreyi gösterir. Küçük bir telsizimiz var. İniş ve kalkışlarda kule ile konuşmamızı sağlıyor. Mavi bir kolumuz var buna hava freni diyoruz. Eğitimimizi tamamladık, inişe geçerken bu kolu açtığımızda istediğimiz sürratte istediğimiz irtifaya alet alçalma sağlıyor.

Planör güvenli midir ?

Planörler motorlu uçaklardan daha güvenilirdir. Herhangi bir yanma, patlama riski yoktur. Planör pilotları adeta havayı koklarlar. Hangi bulut nasıl kaldırıcı oluşturur, gün içinde güneş pancar tarlasına mı yoksa patates tarlasına mı hangi açıyla gelir de orada kaldırıcı oluşturur veya kayaya mı yoksa çimenlere çarpınca mı kaldırıcı kuvvet oluşturur. Bunların hepsini hesaplayarak uçarız. Bir planör uçuş öğretmeni meteorolojiyi gerçek anlamda bilen pilotlardır.

Kalkış nasıl gerçekleşiyor?

2 şekilde kalkışımız var. Eğer hava iyi değilse istediğimiz rüzgar yok ise, tek motorlu bir uçak yardımıyla 50 metrelik bir halatı uçağın arkasına bağlayarak, arkalı önlü tırmanışımızı gerçekleştiriyoruz. İstediğimiz irtifaya geldiğimizde halattan ayrılıp tamamen motorsuz bir şekilde uçuşa devam ediyoruz. İnönü Meydanı'ndan 7 ay boyunca kuzey rüzgarı hakimdir. Hava araçları karşı rüzgara dönük kalkış yaparlar. Kuzeye dönük bir pistimiz var bizim. Bizim çift makaralı bir vinç sistemimiz var. Bu vinci pistin sonuna planörü de pistin başına yerleştiriyoruz. Bir araba yardımıyla o çelik halatlardan çıkan bir kilometrelik çelik tel pistin başına planöre getiriliyor. Sonra çelik halat planörün altındaki kanca sistemine bağlanıyor. Telsiz butonuyla vince kalkışa hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Vinç oparatörümüz gaza basıyor ve makaraları sardırıyor. 1 kilometrelik çelik halatla ortalama 100 kilometrelik çelik halatla çekiyor bizi, 300 metre irtifa alıyoruz. 300 metrenin sonunda yine start kolunu kullanarak strat ediyoruz. Ondan sonra da yelken dediğimiz termik dediğimiz dağ dalgası dediğimiz hava akımlarından faydalanarak eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Gençlere tavsiye eder misiniz?

16 yaşından gün almış her genç bu kurstan faydalanabilir. Eğitimlerimiz ücretsiz. Sadece yapmaları gereken bulunduğu il veya ilçelerdeki Türk Hava Kurumu Şubelerine giderek üyeliklerini gerçekleştirecekler. Üyeliklerinin kabullerinden itibaren de kurslara müracaat hakları doğacaktır. Özellikle pilot olmak isteyen arkadaşlarımızı bekliyoruz. Bu eğitim pilotluğa ilk adımdır. Planör çok önemli bir hava aracıdır. Türk hava Kurumu'nun Türk Silahlı Kuvvetleriyle yapmış olduğu bir protokol neticesinde, Işıklar Askeri Lisesi öğrencilerine de eğitimler veriyoruz. Lisede arkadaşlarımızı önce sabit kanat bir hava aracı ile uçuruyoruz. Daha sonra bu öğrencilerimiz Hava Harp Okuluna geçiyor. Yani jetlere başlamadan önce planörde uçuyorlar. Yani bu öğrenciler ilk planörle ayaklarını yerden kesiyorlar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.