Parçalı arazilerin bütünleştirilmesi gerekiyor

14 Aralık 2017 10:43
Parçalı arazilerin bütünleştirilmesi gerekiyor

Eskişehir’de tarım alanlarının parçalı olması büyük teknolojik ekipmanlardan faydalanmaya engel oluyor.

 Tarımda istikrar için en az 10 yıllık politikalar olması gerektiğini anlatan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, tarımsal alanlarda teknolojinin etkin bir şekilde kullanılamadığını belirtti ve "Eskişehir’de teknoloji kullanarak tarım yapılma oranı yüzde 20 civarında" dedi.
Tarım alanlarında teknolojinin neden doğru bir şekilde kullanılamadığını anlatan Hüseyin Şen, parçalı arazilerin modern tarım yapmaya destek olacak teknolojik ekipmanların kullanılmasında elverişsiz olduğunu belirtti. Avrupa'daki teknolojik aletlerin 10 dönümlük, 20 dönümlük arazilere göre olmadığını söyleyen Başkan Şen, "Buna çözüm olarak parçalı arazilerin bütünleştirilmesi gerekli. Bunların yapıldığı yerler var, ama yetersiz. Eskişehir’in 5’te 1’inde yoktur. Dünyada son teknoloji sistemler 10 dönüme, 20 dönüme göre yapılmıyor ki. Onlar en az 100 dönümlük arazilerde çalışacak şekilde yapılıyor. Teknolojiyi parçalı arazide alıp kullanamazsın. Eskişehir’de teknoloji kullanarak tarım yapılma oranı yüzde 20 civarında. Toplulaştırmayı geçmiş en az 2 bin 3 bin dönüm arazisi işleyen çiftçiler teknolojiden yararlanabiliyor. Küçük araziye sahip çiftçiler bunlardan faydalanamaz. Örnek verecek olursak pancar sökme makineleri var. Günde 150 dönümle, 200 dönüm arasında sökebiliyor. 10 dönümlük araziye girip de dönemez. Arazi bütünlüğü sağlanmadan ben güneş enerjisine geçemem. Parçalı arazide güneş enerjisi yapmam pek ekonomik fayda sağlamaz" ifadelerini kullandı.

“Tarımda en az 10 yıllık planlar yapılmalı”
Türkiye’de en az 10 yıllık tarım planları oluşturularak ve nerede ne ekim yapılacağının analizi yapılarak, istikrarlı bir politika ile uluslararası ülkelerle rekabet edilebileceğini vurgulayan Başkan Şen, “Dünya ufaldı herkes birbirinde mal alışverişi yapıyor. Çok ucuz diye ithal ediliyor. Bununla rekabet edebilmek için rekabet edeceğin ülkelerin şartlarına bakacaksın. Onlardan daha ucuza üretip satmamız lazım. Türkiye ortalaması çiftçi başına düşen arazi 50 dönümü bulmaz. Sulu kıraç, sebze, seracılık, hububat için ayrı ayrı minimum gerekli dönüm değişir. Seracılıkta 20 dönümde yetebilir. Bunun enerjisini güneş enerjisiyle yapabiliyorsan, yeraltı suyuyla, sıcak suyla yapabiliyorsan rekabet yaparsın. Eğer ısıtmasını elektrikle ısıtırsan rekabet edemezsin. Bunların hepsinin hesaplanıp yapılması lazım. Bunların başında tarım programı gerekiyor. En az 10 yıllık program. Senin iklimin ve arazi yapın belli. En az 10 yıllık plan yapılıp ülke ihtiyaçları bölgesel gerçekler göz önüne alınarak hangi bölgede ne üretirsek rekabet şansımız olabilir ona bakmamız lazım. 50 dönümlük arazisi olan kişi kendi tarlasının yeteceği çeşit ekim yapacak. Sebze tarımı 20 dönüm ile yapılabilir. Hayvancılık yapılabilir, sera yapabilir, arıcılık yapabilir. Herkes pancar ekecek diye bir koşul yok. Arazin ne kadar büyükse ona göre bir ekim çeşidi yapacaksın. Hububatla geçinen adamın en az 500 dönüm arazisi olmalı. 

"Bir sene satılan ertesi sene satılmıyor"
Bunun için arazi bütünleştirme ve çiftçi tanımının şart olduğunu anlatan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, şunları söyledi;
"Çiftçinin ne şartlarda ne kadar kapasitede ekim yapacağı belirlenmeli. Sebzeci kaç dönümde sebze yetiştirirse çiftçi olur, hububat eken en az ne kadar ekmeli? Bunlar belirlenmeli. Türkiye'de bununla ilgili çalışma yok. İstikrarlı sürdürülebilir bir tarım politikası lazım. Çiftçinin üretim maliyetleri göz önünde bulundurulmalı. Tarımda her alanda üretim yapacak ve ürettiğimizi ihraç edebilecek potansiyelimiz var ama istikrarlı üretim yapamıyoruz. Bir sene satılan ertesi sene satılmıyor. Avrupa'nın yanında bizim kullandığımız teknoloji çok geride. Teknolojiden kasıt işçilik maliyetini düşürüp daha fazla verimlilik sağlayan ekipmanlar var onlara geçemiyoruz.”

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ukab UKABE

14 Aralık 2017 16:01
Evet doğru bir yaklaşım, maalesef Eskişehir ve ülkemizde özellikle miras yoluyla tarım arazileri parçalı Bir hâl alarak, neredeyse kullanılmaz bir durum söz konusudur.Bu da hem iş gücü,hem zaman,hemde ekonomik kayıplara neden olmaktadır.Sonuc olarak düşen tarımsal üretim tarım ürünlerinde rekolte düşüklüğüne sebep olarak,ya tarımsal ürün ithalatına,ya da gıda ürünlerinde fiyat artışına neden olmaktadır.Tarim bakanlığı bu konuyu acilen gündeme taşıyarak çözüm üretmek ,verimli tarım topraklarının amacı dışında kullanımını da önlenmelidir.
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.