PANCAR ÜRETİMİNİ 4 KATINA ÇIKARDILAR

03 Eylül 2018 11:03
PANCAR ÜRETİMİNİ 4 KATINA ÇIKARDILAR

Çifteler ilçesindeki şeker pancarı üretimi, gerçekleştirilen projelerle birlikte 2011 yılından itibaren 4 katına çıkarıldı. 

Sakarya Nehri'nin doğduğu verimli topraklar üzerine kurulu olan Çifteler ilçesi, tarımda ilerleyişini devam ettiriyor. Tarımsal araştırmaların devam ettiği ilçede tam anlamıyla üretim yarışı yaşanıyor. Artık şehirlerin değil ilçelerin yarıştığını kaydeden Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, verimli toprakları ve suyu akıllıca kullanmak için çabaladıklarını belirtti. Artık 500 bin ton pancar ürettiklerini kaydeden Başkan Özen, "2009 yılında nasip oldu ve halkımızın da desteğiyle biz belediye başkanı olduk. İlçenin alt yapı sorunlarını tamamladık ama tarımda ilerleme kaydetmek istiyorduk. Bizim bölgenin en büyük özelliği Sakarya Nehri’nden dolayı, Sakaryabaşı’ndan dolayı suyumuzun bol olmasıdır. Tabii ki bunu biraz daha akıllı kullanarak, yeşil mahsule yönlendirmemiz lazımdı. En büyük olaylardan biri de 2011 yılında kanun değişikliği yaptırdık. 'Bölgeler yeterli ekilişi sağlayamadıkları zaman münavebeye uygun olmak şartıyla diğer bölgelerde ekilebilir' denildi. Cumhurbaşkanımız o zaman başbakandı, onların desteği ile torba yasada kanun çıkarttırdık. 130 bin ton pancardan 500 bin ton pancar üretimine ulaştık. Yani parasal değeri olarak 25 milyondan 100 milyona çıktık. Bizim burada vahşi sulama olayı hemen hemen bitmiş pozisyonda. Yağmurlama veya damlama sulama şekline geçtik. Pancar tabii 4 yılda bir ekiliyor. Diğer üç yıllar arpa, buğday türünde ekiyoruz ama bir yıl da çapa bitkisi olduğu için, çapa bitkisiyle normal bitki şeklinde ekiyoruz. 2009’dan bu tarafa Türkiye’de Eskişehir’de zaten en modern ilçe pozisyonuna geldik ama şu anda Türkiye’de modern tarımda sayılı ilçeler haline geldik" dedi. 

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Seçmen

03 Eylül 2018 20:15
Seçim yaklaşıyor

yirmialtı

04 Eylül 2018 09:29
metin özen mart 2019 da sana güle güle. çifteler imize hiç bişeyler yapamadın . işin gücün laylom. ama mart 2019 da çifteler in gerçek evladı başa gelecek.
AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.