PANCAR ÜRETİMİNİ 4 KATINA ÇIKARDILAR

03 Eylül 2018 11:03
PANCAR ÜRETİMİNİ 4 KATINA ÇIKARDILAR

Çifteler ilçesindeki şeker pancarı üretimi, gerçekleştirilen projelerle birlikte 2011 yılından itibaren 4 katına çıkarıldı. 

Sakarya Nehri'nin doğduğu verimli topraklar üzerine kurulu olan Çifteler ilçesi, tarımda ilerleyişini devam ettiriyor. Tarımsal araştırmaların devam ettiği ilçede tam anlamıyla üretim yarışı yaşanıyor. Artık şehirlerin değil ilçelerin yarıştığını kaydeden Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen, verimli toprakları ve suyu akıllıca kullanmak için çabaladıklarını belirtti. Artık 500 bin ton pancar ürettiklerini kaydeden Başkan Özen, "2009 yılında nasip oldu ve halkımızın da desteğiyle biz belediye başkanı olduk. İlçenin alt yapı sorunlarını tamamladık ama tarımda ilerleme kaydetmek istiyorduk. Bizim bölgenin en büyük özelliği Sakarya Nehri’nden dolayı, Sakaryabaşı’ndan dolayı suyumuzun bol olmasıdır. Tabii ki bunu biraz daha akıllı kullanarak, yeşil mahsule yönlendirmemiz lazımdı. En büyük olaylardan biri de 2011 yılında kanun değişikliği yaptırdık. 'Bölgeler yeterli ekilişi sağlayamadıkları zaman münavebeye uygun olmak şartıyla diğer bölgelerde ekilebilir' denildi. Cumhurbaşkanımız o zaman başbakandı, onların desteği ile torba yasada kanun çıkarttırdık. 130 bin ton pancardan 500 bin ton pancar üretimine ulaştık. Yani parasal değeri olarak 25 milyondan 100 milyona çıktık. Bizim burada vahşi sulama olayı hemen hemen bitmiş pozisyonda. Yağmurlama veya damlama sulama şekline geçtik. Pancar tabii 4 yılda bir ekiliyor. Diğer üç yıllar arpa, buğday türünde ekiyoruz ama bir yıl da çapa bitkisi olduğu için, çapa bitkisiyle normal bitki şeklinde ekiyoruz. 2009’dan bu tarafa Türkiye’de Eskişehir’de zaten en modern ilçe pozisyonuna geldik ama şu anda Türkiye’de modern tarımda sayılı ilçeler haline geldik" dedi. 

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Seçmen

03 Eylül 2018 20:15
Seçim yaklaşıyor

yirmialtı

04 Eylül 2018 09:29
metin özen mart 2019 da sana güle güle. çifteler imize hiç bişeyler yapamadın . işin gücün laylom. ama mart 2019 da çifteler in gerçek evladı başa gelecek.
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. 
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ADD Başkanı Azmi Kerman, Diyanet İşleri Başkanının 9 Kasım'da Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. "Başkan derhal özür dilemeli ve istifa etmeli" dedi.
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen alpu'ya yapıulması planlanan termik santral ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Santralin ihaleye çıkılmadan Çinlilere yaptırılacağı yönünde haberler olduğunu belirtti.
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Eskişehir'de, bir kadına tecavüz edildiği gerekçesiyle işlenen cinayet davasında 4 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 CUMHURBAŞKANINA  HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
Eskişehir'de, sosyal paylaşım hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen kişi tutuklandı.
KAÇAK İÇKİ BASKINI
KAÇAK İÇKİ BASKINI
Eskişehir'de, 122 litre kaçak içki ele geçirildi.  
PALMİYELER KALDIRILIYOR
PALMİYELER KALDIRILIYOR
Eskişehir'de, yaz mevsiminde kentin caddelerini ve parklarını süsleyen palmiye ağaçları ile zakkumlar, havaların soğumasıyla toplanarak bakım için seralara götürüldü.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
Eskişehir'de, alkollü kullandığı aracıyla drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 9 bin 521 lira ceza uygulandı.