OYUN OYNAYARAK PARA KAZANIYORLAR

Son Güncelleme : 29 Haziran 2018 11:06
OYUN OYNAYARAK PARA KAZANIYORLAR

Son yıllarda izlenme sayısı gittikçe artan çevrimiçi oyun yayıncılığı yüksek gelirli bir meslek haline geldi. Oyuncular, ciddi miktarda paralar harcayıp kurdukları bilgisayar sistemleriyle canlı yayın yaparak binlerce lira kazanıyorlar.

Son birkaç yılda popüler hale gelen e-spor ve e-spor yayıncılığı, dünya genelinde olduğu kadar Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Oyuncular bilgisayarda oyun oynarken bir yandan da canlı yayın yapıyor. Oldukça fazla izleyiciye sahip olan bu yayıncılara, izleyiciler istedikleri miktarda bağış yapabiliyor. İzleyici bağışlarının dışında sponsorlar tarafından da desteklenen yayıncılar, oyun oynayarak ya da izleyici ve aboneleriyle sohbet ederek binlerce lira kazanabiliyor. 

“Aylık gelirim 3 bin ile 7 bin lira arasında değişiyor” 
Oyun yayıncılarından biri olan ‘Alfa’ oyuncu isimli Eskişehirli Metin Çayhan, 2.5 yılı aşkın süredir bu sektörün içinde olduğunu anlattı. İlk önce hobi olarak başlamıştığını belirten Çayhan, "Ama daha sonra çok vaktimi almaya başlayınca iş olarak devam etti. Şu anda tüm geçimimi bu iş sayesinde yapmaktayım. Gördüğünüz gibi sistemim bu şekilde. Sistemimizi zamanla imkânlar dâhilinde arttırmaya çalıştık. Kötü bir bilgisayarla başlamıştım. İnternetim kötüydü, bu eve de zaten internet için taşındım. Sistem de yavaş yavaş büyüyerek devam etti. 10 bin liralık bir kredi çektim. Diğer bilgisayardan aldığım parçalarım var. Şu anda toplam 15 bin liraya yakın zararı var bana herhalde, daha da fazla olabilir bilmiyorum. Sponsorlardan bir gelirimiz var ama dediğim gibi benim şu anda sponsorum olmadığı için sponsorlardan sabit bir gelir imkânı elde edemedik. Bunun yanında izleyicilerimiz sağ olsun; izleyiciler yayını beğendiği zaman, yayıncıyı desteklemek istedikleri zaman, diğer yayıncı arkadaşlar için de aynı, bahşiş usulü bize destek veriyorlar bütçelerine göre. Öğrenci olan 2 lira destek gönderiyor, durumu iyi olan 20 lira atabiliyor, 30 lira atabiliyor. Yani o anki kişilerin hem ruh haline hem de maddi durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Ben şu anda 112 bin takipçideyim. Ortalama izleyicim 200’le bin arası değişkenlik gösteriyor yine. Saatine göre, kişilerin müsaitliğine göre. Aylık gelirim de 3 bin ile 7 bin arasında değişiklik gösteriyor” şeklinde konuştu. 

“Sıyrılmak çok zor, insanların sizi fark etmesi çok zor” 
Metin Çayhan, izleyici sayısıyla yayıncı sayısının orantılı olmadığını söyledi. Şu anda yayıncı sayısının çok fazla olduğunu ifade eden Çayhan, “Ben 15 Kasım 2015’te başladım. Benim başladığım dönemde yeteri kadar yayıncı vardı ama yeteri kadar izleyici yoktu. Olan izleyici zaten sabit olan yayıncılara dağılmış durumdaydı. Ben o zor şartlar altında; çünkü sıyrılmak çok zor, insanların sizi fark etmesi çok zor. Sıfırla birle geliyorsunuz. Eğer e-sporcu değilseniz veya farklı reklamlar yapıp gelmediyseniz, bir fenomen değilseniz sıfırdan geliyorsunuz ve sıfırdan bir yerlere gelmek gerçekten çok zor. Bunun yanında şu anda tam tersi bir durum söz konusu. Şu anda yayıncı çok fazla. Herkes yayıncı olmak istiyor, herkes yayın açmak istiyor çünkü güzel bir meslek. Oyun oynuyorsunuz, sohbet ediyorsunuz, güzel bir meslek. Ama izleyici sayısıyla yayıncı sayısı doğru orantılı olarak gitmiyor. Şu anda eskiye göre çok fazla izleyici var benim başladığım döneme göre ama şu anda yayıncı sayısı da çok fazla. Şöyle söyleyeyim ben geçen 779 tane yayıncıyı aynı anda yayında gördüm mesela. Bu şu an için çok uç bir rakam" dedi. 

"Gece bekçileri ve güvenlikler dahi bizimle beraber" 
Durumun ilerleyen dönemlerde ne olacağını ön göremediğini aktaran Metin Çayhan, "Gelecekte ne olur bilmiyorum. Gelecekte ben hep şeyi söylüyorum: ‘Youtube bizim acemi birliğimiz, küçük çocuklar orada yetişiyor.’ Oyunları, internet hayatını orada tanıyorlar. Daha sonra videolardan sıkıldıklarında canlı yayına geçiyorlar. Twitch’i de bir usta birliği olarak görüyorum. İleride de şimdi Youtube’u baz aldığımız takdirde Twitch’in ileride daha büyük bir sektör haline geleceğini ben düşünüyorum Türkiye açısından. Twitch güzel, yani Twitch’te ben birçok dost edindim, birçok dost edinmeye de şahit oldum. Çünkü bu ortamda kendi kafa yapınıza sahip insanları buluyorsunuz. O yüzden daha güzel dostluklar oluşabiliyor. Ben daha Cumartesi günü etkinlikteydim. 15-20 kişi toplandık mesela, çok güzel sohbetler döndü. İnsanları ben bu ortama açıkçası davet ediyorum. Çünkü çok fazla seçeneğiniz var. Hangi ortam size daha çok uyarsa seçebiliyorsunuz. Çok eğlenceli, çok şamata ortamlar var, çok güzel muhabbetlerin, çok ciddi muhabbetlerin döndüğü ortamlar var. Kendi tercihinizi yaparak güzel bir gruba dahil olabilirsiniz. Bunun yanında çalışanlar bize çok fazla eşlik ediyor. Onlara da buradan kolaylık diliyorum. Ben biraz da gece yayıncısıyım mesela. 21.00-22.00'den başlayıp sabaha kadar devam ediyorum. İşte gece bekçiliği yapanlar, güvenlik görevlileri bizimle beraber. O tarz arkadaşlara tavsiye ederim, gelsinler denesinler. Televizyon artık biraz yitiriyor benliğini. Biraz daha insanlar bu tarafa kaymış durumda. Gelecekte bizi ne bekleyecek göreceğiz” diye konuştu. 

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

pusat

29 Haziran 2018 12:09
güzel reklam

Sade Vatandaş

29 Haziran 2018 15:59
İşte müthiş eğitim sistemimizin müthiş sonuçları. Artık bu ülkeye su veren itfaiyenin hortumunu...
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.