OTİZMLİ ÇOCUKLAR UNUTULMASIN!

24 Şubat 2017 13:50
OTİZMLİ ÇOCUKLAR UNUTULMASIN!

Eskişehirli otizmli çocuklar ve velileri, Otizmli Çocuklar Farkındalık Derneği (OFDER)'de toplanarak, otizmli çocuklar için, 'Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi' kurulmasını ve 'Otizm Eylem Planı'nın uygulanmasını istediklerini açıkladılar.


Toplanan grup adına bir açıklama yapan Eskişehir Otizimli Çocuklar Farkındalık Derneği Başkanı Telat Türeli, otizmli çocukların topluma kazandırılması arzuladıklarını, bu çocukların kişiler arası iletişimde sorun yaşadığını anlattı. Otizmli çocukların sosyal ilişkileri ve sosyal gelişiminin diğer çocuklardan farklı olduğunu anlatan Türeli, “İlgi alanları ve faaliyetleri kısıtlı ve yineleyicidir. Otizm de en önemli aşama erken tanıdır. Erken tanıdan sonra bireylerde eğitim uygun şekilde yapılandırıldığında önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. Eskişehir'de Otizmli Çocuklar için, 'Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kurulmasını ve 'Otizm Eylem Planı'nın uygulanmasını yetkililerden bekliyoruz. Bu eylem planında herkesin sorumlulukları var. Bu isteklerimiz gerçekleşirse, otizmli çocuklar iyi bir şekilde eğitim alır ve topluma kazandırılır. Amacımız; otizmli çocukların erken tanı ve eğitim konularında ailelerine destek veriyoruz ve bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmalarını ve önündeki engelleri kaldırılmasını sağlıyoruz. Erken tanı ve eğitim konularında ailelerine destek veriyoruz. Derneğimize 75 otizmli çocukların velileri, 22 kişi de gönüllü üyelerimiz var. Derneğimizde otizmli çocuklar için spor salonları, çeşitli oyuncaklar, iş eğitimi dalında da çocukların yapabileceği boncuklar bulunmaktadır ve otizmli çocuklar bunlarla uğraşarak vakit geçirmektedirler. Ayrıca, otizmli çocukların velileri de, ilgi ve yetenekleri dalında iş eğitimi dalında, öğretmen eşliğinde dernek binasında hobi ve terapi amaçlı el işleri yapıyorlar'' dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.