Önce öldürüldü sonra diriltildi

22 Kasım 2019 08:51
Önce öldürüldü sonra diriltildi

ABD'de ilk kez bir hasta, beyin fonksiyonları durma noktasına getirilerek “askıya alınmış yaşam" durumuna sokuldu. 2 saat 'geçici ölüm’ halinde tutulan hasta tedavinin ardından hayata döndürüldü.

ABD'de bilim insanları ciddi şekilde yaralanan hastaların cerrahi müdahalelerine daha fazla zaman yaratmak amacıyla insanları ilk kez "askıya alınmış yaşam" durumuna soktu.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Maryland Üniversitesi'nden uzmanların ağır yaralanmalarda kullanılması amacıyla gerçekleştirdiği teknikle, hasta 2 saate kadar "geçici ölüm” haline sokuluyor. EPR adı verilen yeni teknik sayesinde, hastanın 2 saat kalp atışı olmadan ve oksijensiz biçimde yaşamasının önü açılıyor.

Silahla veya bıçakla yaralanma gibi durumlarda başvurulmak için geliştirilen yöntemde, kan farklı bir sıvıyla değiştiriliyor, beyin ve hücre aktivitesi durduruluyor. Vücut sıcaklığı 10 ile 15 derece arasına düşürülüyor. Bu sayede ağır bir koma haline giren vücut, tedavinin tamamlanmasının ardından yeniden yaşama döndürülüyor. Baltimore'da bulunan Maryland Universitesi'nden Samuel Tisherman bu tekniği New York Bilimler Akademisi'nde düzenlenen bir sempozyumda anlattı. Tisherman, en az bir hastada bu yöntemin kullanıldığı söyledi. Yöntemin ağır yaralanmalarda operasyon için doktora zaman kazandıracağı belirtiliyor.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Halil Toksöz

23 Kasım 2019 01:46
Tıp bilimi hangi noktalara gelmiş bravo, yüce kitabinda varda neden sen yapmıyorsun, başkaları yapıyor, bu ayıp da bize yeter herhalde, daha hala bu devirde doğmalardan meded umacağına, çalış araştır bul yap.

Vatandaş

22 Kasım 2019 09:59
Yüce kitabımız Kuran'ı Kerim de bu durumlar zaten bellidir. Gönül ister, biz muslumanlar bu tür bilimsel çalışmalar yaparak insanlığa hizmet edelim.

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama