ÖNCE FİKİR SONRA YARATICILIK

12 Temmuz 2018 10:20
ÖNCE FİKİR SONRA YARATICILIK

Tasarımcılar, uzun yıllar ve yoğun çabalar sonucu ortaya çıkarttıkları ürünlerinin fabrikasyon ürünlerle karşılaştırılmasından dert yanıyor.

Makineleşmeyle birlikte kişiselleşmekten çıkan standart ürünlerin yanı sıra tasarım ürünler kişiye özel ve nadide olarak üretiliyor. Gelişen teknolojinin sonucunda tek tip olarak piyasaya sürülen ucuz ve ulaşımı kolay ürünler el emeği ve kişiye özel ürünleri ikinci planda bırakıyor. Tasarımcılar, büyük bir emek ve yetenekle meydana getirdikleri tasarımların fiyatlarını yüksek bulan vatandaşların, emeklerini makine çıkışlı ürünlerle kıyaslamalarından şikayetçi. 
Eskişehir’de yaşayan 29 yaşındaki Beyza Çolakoğlu, fabrikasyon ürünlerin yerine özgün tasarımlar ortaya çıkartmanın bir araştırma sürecinden geçmesi gerektiğini dile getirdi. Piyasa ürünlerinin hızlı ve ucuz meydana geliyor olmasını neden göstererek butik üretimin insanlar tarafından pahalı bulunmasından şikayetçi olan Çolakoğlu, “İnsanlar doğal olarak tüketmeye alışıklar ve bunu en hızlı, en çabuk nasıl yapıyorlar? Ucuz yollara kaçarak yapıyorlar. Ama değerli bir şeyi ucuza almanız mümkün değil. Mesela ben şu anda polimer kil ile çalışıyorum. Müşterilerim bana geliyor ve, 'Bu kil, yani neden bu kadar pahalı?' diyor. Açıklamaya çalışarak, 'Bunu bir metal şekilde alsaydınız, metal alsaydınız, altın alsaydınız, gümüş alsaydınız bunun fiyatı bundan bir 5 kat daha fazla olacaktı. Kil olabilir. Malzemesi çok dayanıklı olmayabilir. Ama bu özel tasarım, butik bir ürün ve bunun içinde senin emeğin var, içine kattığın duygun var" diyorum” dedi. “İnsanların emekten haberleri yok" 
El işçiliği ürünlerde emeğin geri planda tutulmasından yakınan Resim Öğretmenliği bölümü mezunu Beyza Çolakoğlu, ortaya bir ürün çıkarana kadar tasarımcının çok fazla aşamadan geçtiğini belirtti. Çolakoğlu, “İnsanlar ben bu ürüne neden bu kadar para veriyorum diye aradığında, hani bunu size sormadığında kendi kafasında bir yargı oluşturuyor. İşte “keyfi fiyat yükseltiyorlar” gibi bir yargı oluşturuyorlar. O şekilde gerçekten yapanlar da var, yok değil. Ama bu ürünlerin bir emek kısmı var. Bu emeğin öncesinde insanın bir kendini geliştirme kısmı var. Başlangıç aşamasında önce kendimizi geliştiriyoruz. Kendimizi geliştirdikten sonra malzeme araştırması oluyor. Bu malzemelerin de bize bir maliyeti oluyor” sözleriyle yapılan işte çabanın önemini vurguladı. 

    “Benim işlerimden sadece 1 tane var ama kişiye özel değil” 
Yıllar süren çalışmalarının ardından kendine ait bir marka kuran ve satışlarını sosyal medya üzerinden gerçekleştiren tasarımcı Beyza Çolakoğlu, bir tasarım için önce fikrin daha sonra da yaratıcılığın gerektiğini söyledi. Çolakoğlu, “Bunun için bir zaman harcıyoruz. Ve yaptığımız işler genelde 1 tane oluyor. Yani pahalı olmasının asıl sebebi de bu süreçler ve bu süreçlerle beraber aynı zamanda sadece tek bir insanda olması. Kişiye özel kavramı biraz daha farklı. Kişiye özel, yaptığınız kişiye özel olması. Benim yapmış olduğum işlerden sadece 1 tane var ama kişiye özel değil” diyerek tasarımların nadide ve özgün olması gerektiğine değindi. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

12 Temmuz 2018 16:01
Beyza hanım, maalesef insanlar hazıra alıştığı, emeğin değerini bilmiyorlar.
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.