ÖMERAĞA HİZMET FAKİRİ

27 Haziran 2016 09:03
ÖMERAĞA HİZMET FAKİRİ

Eskişehir'in merkez mahalleleri arasında yer alan Ömerağa Mahallesi'nde vatandaşlar ne hükümet yetkililerinin ne de belediye çalışanlarının hizmet getirmediğini dile getirdi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Eskişehir'in merkez mahalleleri arasında yer alan Ömerağa Mahallesi'nde vatandaşlar ne hükümet yetkililerinin ne de belediye çalışanlarının hizmet getirmediğini dile getirdi. Vatandaşlar, mahalleye Sağlık Ocağı ve çocuklar için oyun parkı yapılmasını istedi. Sağlık Ocağı yapılması için imza toplandıklarını dile getiren Mahalle Muhtarı Nevin Atasayar, "Topladığımız imzaları Sağlık İl Müdürlüğü'ne gönderdik ama hala bir dönüş olmadı" dedi.

MAHALLELİ İSTEDİ ADAY OLDUM

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Ömerağa Mahallesi oldu. Tepebaşı Belediyesi'ne bağlı olan Ömerağa yaklaşık 10 bin nüfusa sahip 7 bin seçmeni var. 2 yıldır mahallenin muhtarlığını yapan Emekli Öğretmen Nevin Atasayar, mahalleli istediği için muhtarlığa aday olduğunu ve muhtar seçildiğini dile getirdi.

MÜSTAKİL EVLERLE DOLUYDU

Mahallenin 44 sokak, 3 caddeden oluştuğunu söyleyen Muhtar Atasayar, "Gazi Yakup Satar Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Hatboyu (1. Cadde) bizim mahallemizin sınırları içerisinde. Ömerağa mahallesi 15 yıl önce müstakil evlerle doluydu. Sonrasında inşaat firmaları girmeye başladı ve apartmanlar yükseldi. Mahallede herkes kendi halinde olaysız, sessiz sakin bir mahalle. Emekli, çalışan kesim... karma bir yapıya sahibiz ama orta kesim yoğunlukta. Şehrin merkezinde yer aldığımız için üniversite öğrencileri yavaş yavaş bizim mahallemize de gelmeye başladı. Kültür seviyemiz yükseliyor" dedi.

SAĞLIK OCAĞI İSTİYORUZ

Zamanla mahallenin beton yığınları haline geldiğini söyleyen Muhtar Atasayar, "Mahallemizde çocuk parkı sorunu var. Yeşil alan yok, karşımızda büyükpark var ama orası Şarhöyük'e giriyor. Mahallemizde sağlık ocağımız yok. Konuyla ilgili bine yakın imza toplayıp Sağlık İl Müdürlüğü'ne gönderdik. 3 ay oldu ama hala ses çıkmadı" dedi. Mahallede otopark sorunu olduğunu da dile getiren Muhtar Atasayar, "Sokaklarımız dar olduğu için otopark sorunu yaşanıyor. Özellikle Perşembe günleri pazar kurulduğunda arçalar rastgele park ediliyor bu da zaman zaman sıkıntılara neden oluyor" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BİTİRİLSİN

Mahallede devam eden Hatboyu çalışmalarına da değinen Atasayar, "Bizler mahallenin güzelleşmesi adına çalışmaların bir an önce bitirilmesini istiyoruz. Belediyelerin çalışmalarından memnunun. Perşembe günleri halk pazarımız var, pazar sonrası gelip temizliğimizi, caddenin yıkamasını yapıyorlar. Genel olarak da temizliğimiz yapılıyor, herhangi bir sıkıntı olduğunda telefon edip söylüyoruz" dedi.

SİNEKLERE ÇÖZÜM BULUNSUN

Mahallede temizlik işlerine pek önem verilmediğini dile getiren Şaban Çapar, Temizlik yapılıyor ama çok az. Özellikle yazın buralar sinek dolu. Sineklerden camları açamıyoruz. Bunlara karşı ilaçlama yapılması gerekiyor. Genel anlamda otopark sorunumuz var. Mahallede kapalı otopark olsa bu sorun ortadan kalkar. Çocuklarımız için oyun parkımız da yok" dedi.

TEK SIKINTIMIZ OTOPARK SORUNU-

Mahalle sakinlerinden Yüksel Servi ve Muhuttin Şensoy , "Mahallede komşuluklar çok iyi, dostluğumuz arkadaşlığımız çok güzel. Mahallemizdeki tek sıkıntı otopark sorunu. Onun dışında bir sorunumuz yok" diye konuştu.

TURGUT REİS'E TÜMSEK İSTİYORUZ

Mahalle esnaflarından Murat Öz, mahallenin yaşlıları genelde kahvehaneyi gelir. Bizim mahallemiz kendi halinde sessiz sakin bir mahalle. Apartmanlar yapılmaya başlayınca çok fazla göç aldı. Bizlwer mahalleli olarak Turgut Reis Caddesi üzerindeki muhtarlık binası üzerine tümsek istiyoruz. Burada su doldurma yeri var, araçlar çok hızlı geçtiği için zaman zaman kazalar oluyor, mahalleli de tedirgin durumda" dedi.

KANALİZASYON SORUNU VAR

55 yıldır Ömerağa mahallesinde oturduğunu dile getiren esnaf " 1950'li yıllarda büyük bir sel felaketi olmuştu. O selde yıkılan evleri buraya gecekondu olarak yaptılar. Sonra burası mahalle oldu. Tunalı, Zafer mahalleleri buradan kopma. Mahallemiz çok iyi bir mahalle. Çifteler, Mahmudiye ve Alpu'dan gelip buraya yerleşenler çok fazla. Belediyemizden çok memnunuz. Hangi konuda olursa olsun yardımlarını esirgemiyorlar" diye konuştu. Haluk Öneci ise mahallede var olan otopark soruna değinerek, çocuk parkı eksikliğinden yakındı. Öneci, "Zaman zaman kanalizasyon sorunları yaşıyoruz. Özellikle yazın etrafa kötü kokular yayılıyor" şeklinde konuştu.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ

40 yıldır Ömerağa'da oturduğunu söyleyen Müberra Eken, " Mahallede kadınlar genel olarak evdeler. Yazları camiye gidiyoruz. Mahallemiz çok iyi bir mahalle, komşuluk ilişkilerimiz çok iyi" dedi. Kıymet Ok ise "Mahallemizde sağlık ocağı yok, çocuklar için yeşil oyun parkları yok. Geri dönüşüm kutularının da her yere yerleştirilmesini istiyoruz" dedi.

HER YER APARTMAN OLDU

50 yıldır Ömerağa'da yaşadığın söyleyen Sabiha Cura, "50 yılda çok şey değişti. Eski evleri yıktılar yerine yenilerini yaptılar, her yer apartman oldu" dedi. Mahalledeki park sorununa değinen Cura, "Mahallede arabaları kaldırımlara bırakıyorlar. Yürüme yolları kapanıyor" dedi.

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

zafer hoca

27 Haziran 2016 09:29
Gazeteniz ilk defa hem hükümet hem de belediye için olumsuz yazdı. Gerçeklerin görülmesi güzel. 10 yıldır tek bir çivi çakılmayan tek mahalle. Yeni muhtarımızı böyle ses getiren çalışmalar ile görmek istiyoruz. İnşallah güzel şeyler olur

Eskişehir

28 Haziran 2016 10:17
Şehrimizin çogu mh.belediyelerin hizmet fakiri.Fevziçakmak da belediyelerin ugramadıgı bu mh.bilmedigi şehre en yakın mh..Bakın proje edebiyatı yaparlar Fevziçakmakda belediye hizmetleri yapmamak natürel bırakmak belediyelerin projesi herhalde

Eskişehir Sevdalısı

29 Haziran 2016 14:25
Arkadaşlar Eskişehir Köprübaşı ve Vişne evleri semtinden ibaret.Bunu halen öğrenemediniz mi? Bırakın şimdi sorunları cebinize paranızı koyun haydi denizimize:))

YÜCEL

28 Haziran 2016 15:57
SÜTLÜCE MAH.ÇOK MU DÜZGÜN KÖPEKTEN VE BOŞ ARSALARDAKİ ÇÖPTEN GEÇİLMİYOR.

magır

28 Haziran 2016 03:54
KENT KONSEYİ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYOR.ALIN SİZE İŞ,PROJE.

Murat U.

04 Temmuz 2016 11:07
Özellikle Tunalı ilkokulu çevresine sürekli emniyetten ekip gelmeli. Mahalle halkı çocuğunu ortamının tehlikesinden dolayı bu okula gönderemiyor. Röportaj iyi ama hep mahallenin yaşlı emekli kesmi ile yapılmış. Keşke gençlerede söz hakkı verilseydi. Mahallede sayısız sorun var, bunlarda çözüm bekliyor.

ali

27 Haziran 2016 10:57
secimde kime oy verdin gidip ona bize neden sorunlarımızla ilgilenmiyosun diyeceksin burada hukumete topu atmak basit ankaraya her hafta adam goturen belediye başkanına sorun
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
KORKUNÇ CİNAYETE 2 TUTUKLAMA
Eskişehir'de tartıştıkları kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişiden 2'si tutuklandı.
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
ESKİŞEHİR İÇİN FIRTINA UYARISI
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.