Okuma yazma öğrendi 7 yaşında fatura kesti

Son Güncelleme : 14 Mayıs 2017 10:05
Okuma yazma öğrendi 7 yaşında fatura kesti

Ali Eldem, Sarıcakayalı. Eskişehir'in yerlilerinden. Şehrin ticari hayatında önemli bir yere sahip. Ticari hayata nasıl başladığını kısaca şu cümlelerle anlatıyor : Okuma yazma öğrendim. 7 yaşında fatura kestim.

SÖYLEŞİ: ALİ BAŞ


Ali Eldem, Eskişehir'in ticari hayatında önemli bir isim...

Eldem Ticaret, Eskişehir'in önemli markalarından biri haline geldi. Otomotiv ve İnşaat sektöründe de önemli yatırımları var...

Ticarete nasıl başladı.

Hangi işlerde çalıştı.

Ali Eldem'in Sakarya Caddesi'ndeki ofisine gittiğimde “Sarıcakayalısınız. Kimlerdensiniz?” sorusuyla söyleşiye başlamak istedim.

Ali Eldem, hemen masasının bir ucunda duran belgeleri çıkarttı. Soy ağacını gösterdi ve anlatmaya başladı:

-Bizim ilçe için Osmanlı kayıtlarında şöyle yazıyor. Hüdavendigar Eyaleti, Göynük Kazası, Mihal Köylerinden Bunaklar Köyü. Sarıcakaya'nın eski adı buymuş. Bulmuş olduğumuz kayıt 1750'ye kadar. 1750 yılında Bunaklar Cami açılıyor. Caminin hatibi Mustafa beyin babası Mehmet beye kadar kütüğümüzde var. Benim büyük büyük dedem. Osmanlı'da kayıt biliyorsunuz devlette görev alan birisi varsa ona göre kayıt tutuluyor. İkincisi ise kadınlarla ilgili kayıt yok. Bunlar önemli aslında. Söyleşide bu konuya mutlaka değin. Günümüzde kadınlar geldikleri noktanın farkına varsınlar. O yıllarda kayıtlarda sicilimiz bu. Bunaklar köyü cemaati Oğuzlar'ın İğdir Boyuna mensup olduğu gözüküyor. Bunaklar köyü Sarıcakaya'nın eski ismi. 1432 nolu defterde, nüfus defterinde Bunaklar Köyü 1750 yılında 221 haneymiş. Her hanede beşten aşağı olmaz. Bin kişilik nüfusu varmış o zaman.

Sarıcakaya'ya gidip geliyor musunuz?

Sarıcakaya'ya hala gidip geliyoruz. Oradan dededen kalma eski konağımız var. O konağı Sarıcakaya Belediyesi'ne Hasan Hüseyin Eldem Kent Müzesi yapılma şartıyla bağışladık. İlçe Başkanı Faruk bey de çalışmalara başlayacak. Çok eskiden küçük bir restorasyon yapmıştık oraya. Daha çalışmalar başlamadı. Ahşap bina. Onu yapacak.

OKUMA YAZMA ÖĞRENDİM

FATURA KESTİM

Ticaret hayatına ne zaman başladınız?

Ben 7 yaşımda fatura kesmeye başladım. Yani ilkokulda başladım. Okuma yazma öğrendim fatura kestim. Babam tekel baş bayiliği yapıyordu. Sigara satma tezkeresi vardı. Sarıcakaya ve Mihalgazi'deki 18 tane köyün sigara satışlarıyla ilgili işlerini yapardı babam o zaman. Bunlarla ilgili faturalar keserdik. Babam aynı zamanda nakliyeciydi otobüsümüz vardı. O otobüs öncelikle 1952 model Austin otobüstü. Kamyondan bozma üstü kapalı. Bu otobüs akşamları yolcuları getirirken gazeteleri de getirirdi. Otobüsten gazeteleri alırdık. Gazeteleri satardık. Ortaokul üçüncü sınıfa geldiğimde de arabalarda muavinlik yaptırırdı babam. Yaz tatillerinde. Gübreler getirirdik Sarıcakaya'ya. 50 kiloluk gübrelerdi. Ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi nasıl indirirse öyle indirirdik. Arabalarımız Eskişehir haline Bodrum'dan Antalya, Serik, Kaş'tan o taraflardan sebze, meyve ve narenciye getirirlerdi. Bu vesileyle de oraları da gördük. Bu ticareti de yakından tanımış olduk.

GÜNDÜZ BAKKAL

AKŞAM AKADEMİ

Eskişehir'e na zaman geldiniz?

İlkokulu bitirdikten sonra Eskişehir'e geldik. 62- 63 ders yılında Eskişehir Ticaret Lisesi'ne kaydımızı yaptırdık şehirle tanışmamız bu yılla başladı. Bu arada babam arabalara Eskişehir'e gelip gittiği için işler devam ediyordu. Ortaokuldan sonra aile buraya geldi. 1965 yılında. 1970 yılında Ticaret Lisesi'ni bitirdim. Akademiye kayıt olduğum gün babam toptancı halinin karşı tarafındaki bakkal dükkanını satın aldı. Eskiler bilir, o yıllarda “Ceketini al çık” diye bir durum vardı. Babam almış, adam gitmiş biz kasaya geçtik. “Gündüz bu bakkal dükkanını çalıştır gece de okuluna git” dedi. Ticari hayata atılışımız böyle oldu. Akşam okula gidinceye kadar bakkal dükkanında çalışırdık. Yürüyerek ya da dolmuşlarla bakkaldan okula giderdik sonra da okulda ders görürdük. Kendi adıma ticarete 1972 yılında otomobil ve şoför odalarına kayıt olarak kendi işime başladım. Yolcu taşıma işi. Bakkal 80 yılına kadar devam etti. 1974'de haziran döneminde akademiyi bitirdim. Kasım ayında Kıbrıs Barış Harekatı döneminde yedek subay olarak askere gittim. 1976 da yedek subaylık bitti.

TESADÜF ESERİ BANKACILIK!

Sizin bir de banka memurluğunuz var?

Elde birikmiş olan sermaye yeni bir iş yapmaya müsait değildi. Enflasyon hat safhadaydı. O dönemlerde tesadüf eseri kendimizi Vakıflar Bankası'nda banka memuru olarak buldum. 2-3 yıl çalıştım. Bankacılığa tesadüf eseri girdim ama zor çıktım. 1979 ağustos'a kadar bankada çalıştım. Ağustos 1979 da mobilya ve beyaz eşya ticaretine başladık. Mağazaların temeli burada atıldı. Ticarete böyle devam ettik.

İlk mağazalar nerede açıldı?

Bizim ilk mağaza Talat Paşa Sokak'taydı. Ondan sonra Hatboyu'nda ikinci mağazayı açtık. Sakarya Caddesine geldik. 16- 17 tane falan oldu. İş tabi çeşitlenerek gitti. Markalaşarak ve çeşitlenerek gittik. Beyez eşyadan sonra onra mobilya girdi işin içine.

Başka şehirlerde yatırım yaptınız mı?

İstanbul'da, Bursa'da bir denedik bunları. Kısa sürede yuvaya geri döndük. Eskişehir'i sevmekten geçiyor. Eskişehir'i seviyoruz. Burada yaşamak çok iyi tarif etmek bile mümkün değil. Çünkü güzel bir şehir.

100 MİLYON LİRALIK YATIRIM

İnşaat sektörüne girişiniz nasıl oldu?

İnşaata tam ne zaman başladım doğrusunu söylemek gerekirse tam olarak bilmiyorum. İnşaat hayatımızda hep vardı. Kendimize yapıyorduk ama hep inşaat işi vardı. Müteahhitlik pek de yabancı kaldığımız bir yer değildi. Son olarak Flora Evleri diye bir projemiz var. Neo Alışveriş Merkezi'nin yanında. Kozlu Evleri çok beğeni topladı. Bugün iyi bir yer oldu. Gelecek için de çok iyi olacak. Ağaç yapısı çok çeşitli. 12 bin ağaç diktik elimizle oraya.

Bizim şu anda yapmış olduğumuz işe gelince. Biz 3 bin 500 kişilik öğrenciye yurt binaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 100 milyon civarında bir yatırımdan bahsediyorum. Neo'nun oradaki en son yaptığımız yurt binası bin kişilik. Hatboyu'nun oradaki bin kişilik. Sakarya Caddesi'ne paralele Nimet Sokak'ta bin 300 kişilik var.

Alışveriş Merkezlerinde beyaz eşya satılması sizin işlerinizi etkiledi mi?

Etkilememesi söz konusu değil. Beyaz Eşya Satıcılar Derneği diye Türkiye çapında kurmuş olduğumuz bir dernek var bizim. Türkiye genelinde üç yıl başkanlığını yaptım. Yurt dışından gelen hiper marketlere karşı büyük mücadeleler verdik. Bunların karşısında geleneksel çarşı mağazacılığı korumakla ilgili Türkiye çapında meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduk. Şu anda tekrar yerine oturdu taşlar. Özellikle beyaz eşyada hiper marketlerde satış oranı yüzde 4'ü, 5'i geçmiyor. Ancak beyaz eşyalarda hızlı tüketim malzemeleri demiş olduğumuz ürünlerin pazarda oranları çok yüksek. Kameralar, telefon, buna benzer şeyler. Pek çoğu zaten geriye gitti. Bunların bir kısmı da küçülmeye gidiyor. Beyaz eşya geleneksel çarşı mağazalarına dönüyor.

----------------------

İŞ ADAMI ŞEHRİN BÜTÜN

SORUNLARIYLA İLGİLENMELİ

Sosyal yönünüzde epey fazla. Çok sayıda sivil toplum örgütünde görev alıyorsunuz. Bir nedeni var mı?

1985'lerden itibaren Sivil toplum örgütlerinde görev almaya başladım. Eskişehir Ticaret Odasında meclis üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, başkan vekilliği ve en sonunda meclis başkanlığı gibi görevlerde bulundum. ESİAD'IN yönetimde bulundum. Eskişehirspor'un en zor döneminde 4 yıla yakın Eskişehirspor'da gyöneticilik yaptım. Akademi Mezunları Derneği'nde ki görevimizi sürdürüyoruz. Ticaret Lisesi mezunları onursal başkanlığı yapıyorum. Sanat Derneği yönetim kurulu üyeliği yapıyorum. İşadamlarıyla oluşturduğumuz dostlar meclisinde şehrin bütünlüğüne katkı sağlamaya çalışıyoruz. Eskişehir'de kazanan ve bu şehirde yaşayan, bu şehri seven sanayiciler şehrin her türlü konularıyla iç içe yaşama sorumlulukları vardır. Bunu becerebildiğim kadarıyla yapmaya çalışıyorum.

------------------------------------------------------------

ESKİŞEHİRLİ BİRLİKTE

İŞ YAPAMIYOR!

Eskişehir'in geleceği ile ilgili fikriniz nedir?

Eskişehir'in geleceği çok parlak. Bununla ilgili kimsenin şüphesinin olmaması gerekir. Şehir, sanat ve kültürel alanlarıyla birlikte bir üniversite şehri, bunun güzelliğini, ticaret ve sanayi ile bütünleşerek Anadolu'nun ortasında parlayan yıldız olacak. Bunu her gün biraz daha hissediyoruz. Şehrimizin problemi sermaye birikiminin olmaması. Birliktelikleri, beraberlikleri ortaya koyamamaları. Birlikte bir şey yapmayı beceremiyorlar. Eskişehir 1963 yılında sigortada dört bölge seçilmiş. Dolayısıyla Eskişehir'de sendikalı işçilerin çalıştırıldığı yer olmuş. İlk grevlerin gerçekleştiği yer olmuş. İşletme vergisi, katma değer vergisinin ilk uygulama alanlarından birisi burası. Kayıtlı ekonomiye giriyor bu. Kayseri'deki adamda kayıt yok o yok bu yok yüzde 30 daha fazla alıyor. Bu parayla büyüyor. Onun yanında da bu şehir sağlıklı büyüdü. Tabi bir de şehrin yapısında şehrin kuruluşundan beri şehir askeriye, devlet bürokrasi ve üniversitelerin etkisiyle bir yapı oluşturmuş. Toprak ağası dediğimiz, şehrin eşrafı dediğimiz kişiler oluşamamış. Birkaç ismin dışında kimse yok. Türkiye'nin en düzenli Organize Sanayi Bölgesine sahibiz. İstanbul, Bursa gibi yerlerden fabrikaların buraya taşınması, buraya yatırım yapmalarıyla ilgili çalışmaları göreceğiz. Katma değeri yüksek olan teknolojik ağırlıklı yatırımların Eskişehir'e geleceğini düşünüyorum.

* Ali Eldem 4 yıl Eskişehirspor'da yönetici olarak görev yaptı. Eskişehirspor'un Süper Lig'de olduğu yıllarda forma reklamı olarak Eldem Ticaret vardı.

--------------------------

* Kozlu Evleri, projesinin Ali Eldem için ayrı bir önemi var. Kozlu'da zaman zaman sanat atölyeleri de gerçekleştiriliyor.

-----------------------------------------

* Ali eldem genç yaştan itibaren ticaret hayatının içinde. İlkokuldan itibaren babasının yanında çalışmaya başlıyor.

---------------------------

* Eldem ailesi Sarıcakaya'dan Eskişehir'e yolcu taşıyorlardı.

-----------------------------

* Ali Eldem'in sanatçı kimliği de var. Akademi yıllarında kurdukları müzik grubunda bateri çalıyordu.

-----------------------------------

*  Ali Eldem babasını 2014 yılında kaybetti. Babası Hasan Hüseyin Eldem'i her zaman sevgi ve rahmetle anıyor.

--------------------------

* Baba Hasan Hüseyin Eldem, 1952 model kamyondan bozma Austin otobüsle yolcu taşımacılığı yapıyormuş.

-------------------------------

*  Ali Eldem, 1974'de haziran döneminde akademiyi bitirmiş. Kasım ayında Kıbrıs Barış Harekatı döneminde yedek subay olarak askere gittim. 1976 yılında askerliğini tamamlamış.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

poyraz

14 Mayıs 2017 12:01
eskişehirli birlikte iş yapamıyor sözü gerçekten çok doğru, dışarıdan gelen adamlar piyasayı ele geçirmeye başladı ve hatta bazı sektörlerde geçirdi

Ali Ay

24 Mayıs 2017 13:25
Ali Eldem Eskişehir'in iş ve ekonomi sahasında önemli bir yeri olan ve varlığıyla iftihar ettiğimiz değerli bir iş adamıdır. Şehrimize yaptığı hizmet ve başarıları nedeniyle teşekkür ediyor, tüm aile bireylerine sağlıklar diliyorum.