ÖĞRENCİLER ESKİŞEHİR'DE MUTLU

08 Haziran 2017 14:48
ÖĞRENCİLER ESKİŞEHİR'DE MUTLU

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 114 üniversitedeki 2 bin 963 yabancı öğrenciyle yapılan araştırmada, yabancı öğrencilerin en mutlu olduğu iller Antalya, İzmir, Eskişehir, Edirne, Muğla, Aydın, Tekirdağ, Çanakkale, Mersin ve Ankara şeklinde sıralandı. 

Araştırma, 65 ildeki en az 75 yabancı uyruklu öğrencisi bulunan 114 üniversitede öğrenim gören 2 bin 963 yabancı uyruklu öğrenciyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi ve "Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyeti Araştırması" başlığıyla yayınlandı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cemil Yücel ve Prof. Dr. Engin Karadağ tarafından yapılan araştırmada, yabancı uyruklu öğrencilere, üniversitenin eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, üniversitelerin yönetim ve işleyişi, öğrenme imkan ve kaynaklarının zenginliği ile üniversitelerin yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu kişisel gelişim ve kariyer destekleri gibi altı ana başlıkta sorular yöneltildi. 

Üniversiteler ve şehirlerin yabancı öğrencilerin memnuniyet düzeylerine göre sıralandığı araştırmada, yabancıların en memnun olduğu şehirlerin başında Antalya, İzmir, Eskişehir, Edirne, Muğla, Aydın, Tekirdağ, Çanakkale, Mersin, Ankara geldi.

Yabancı öğrencilerin en mutlu oldukları kentler sıralamasında Ankara ve Eskişehir dışındaki illerin kıyı kentleri olması dikkati çekti.

Araştırmada, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde okuyan yabancı öğrencilerin memnuniyetinin diğerlerinden daha yüksek olduğu belirlendi. Mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerin ise memnuniyetsizlik oranının yüksek çıktığı görüldü.

Öğrencilerin üniversitelerin yerleşke özellikleri ve öğrenme kaynak ve imkanlarından belli düzeyde memnun oldukları, eğitim öğretim süreçleri ve öğrenci ile ilgili yönetsel işleyiş açısından yoğun sıkıntı yaşadıkları tespit edildi. 

- Devlet üniversitesinde ilk sırada İzmir Yüksek Teknoloji

Üniversitelerden genel memnuniyet sıralamasında Koç, Özyeğin, Sabancı, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Boğaziçi, İstanbul Teknik, İstanbul Bilgi, İstanbul, İhsan Doğramacı Bilkent ve Akdeniz üniversiteleri ilk 10 sırada yer aldı.

Devlet üniversitelerinden genel memnuniyet sıralamasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ilk sırada yer alırken bu üniversiteyi Boğaziçi, İstanbul Teknik, İstanbul, Akdeniz, Orta Doğu Teknik, Ege, Anadolu, Süleyman Demirel, Dokuz Eylül izledi.

Araştırmada, Türkiye'deki en iyi yerleşkeler sıralamasında da Koç, Yeditepe, İstanbul Teknik, Akdeniz, Boğaziçi, Bilgi, Orta Doğu Teknik, Anadolu, Özyeğin, Sabancı üniversiteleri ilk 10'da yer aldı.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

steven çomar

08 Haziran 2017 18:26
4 yanlış 1 doğru var onu anladık neden eşitlik ilkesine uyulup erzurum açıköğretimde olan tüm dersler için uygulanan büt sistemi yok bu konuda neden bir şey yapılmıyor ve eşitlikten bahsettik neden açıköğretimlerde yaz okulu olmuyor öğretmenni yok yermi yok çok mutluyuz teşekkür ederiz.

pusat

08 Haziran 2017 17:31
aöf sınavlarında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kadar saçma bir şey olamaz üniversitenin vize final sınavımı yoksa dgs ygs mi belli değil

tabi mutlu olur

08 Haziran 2017 15:13
başlarında ana yok baba yok vur patlasın çal oynasın yanlız şu da bir kesin eskişehirin kaderiyle çok oynadılar

aklı saklanamaz düşünceyi ertelyebilin

09 Haziran 2017 09:29
duruma itirazı olup orada olmak için yürekleri atan arkadaşlar, insanın dünyaya geliş sebebi birlikte,birarada mutlu yaşamak.iki kişi mutlu olmasaydı sen olmazdın ,ya insanın ilk çağlarında dünyaya gelseydin , kıçında don yok iken de yaşıyordu bu insanlık. sadece ağaç yaprakları vardı.o zaman günah neden yoktu,İşi yarım bırakmayalım :iki şey akla geliyor 1- o zamanlar seninki benimki yoktu yada 2- insanın da hertarafı kılla kaplıydı gizliyordu.SENCE HANGİSİ insan ne kadar gelişmiş değilmi.Çimler üzerinde saatlerce konuşarak vakit geçirebilen karşı cinsler ancak bu dünyayı kendileri için daha yaşanır hale getirebilir aksi ise korkular ve kurallara mahkum eder.

ardu

09 Haziran 2017 09:17
öğrenciler okudukları şehirde değil gerçek ikametinde oy kullanmalı

Ziya

09 Haziran 2017 00:30
Erken ve geçici mutlulukların sonu rezillik ve perişanlık olur. Hiç şüpheniz olmasın.

Karakaya

08 Haziran 2017 17:19
Ekmek elden su gölden bardan çıkmazlar rahat giyim memnun mu olmasın daha

Ogrenci

08 Haziran 2017 15:55
Aof liye sormadilar galiba secme sinavi gibi 4 yanlisin bir dogru goturdugu universite sistemi varmi acaba baska ulkede
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.