ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

24 Temmuz 2018 17:04
ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesine 2012'de alınan Odunpazarı bölgesi, Eskişehir'i ziyaret eden turistlerin ilk uğrak yeri haline geldi.

Uygun restorasyon

Tarihi dokusu bozulmadan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerince çeşitli restorasyon çalışmalarının gerçekleştirdiği kentin en eski yerleşim yerinde, geleneksel Anadolu Türk mimarisi örnekleri korunuyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan ve bu proje kapsamında öncelikle geleneksel Odunpazarı evlerinin yoğun bulunduğu 30 sokakta 300 ev, 3 camii, bir külliye, 2 kervansaray, 15 çeşme ve bir hanın restorasyonu aslına uygun şekilde gerçekleştirildi.

Tarihe sahip çıkılıyor

Eskişehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şennur Azade, Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi'nin Eskişehir'in tanınmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Azade "Tarihi değerimize sahip çıkan bir esnaf kültürümüz var. Turizmde esnaf faktörü çok önemli. Acentelerimiz, otellerimiz, halkımız desteğini esirgemiyor. 3 yıldır bu görevdeyim ve gün geçtikçe Odunpazarı bölgemizin turizm açısından geliştiğini görüyorum. Otellerde yer bulamayan yerli turistler bizleri çözüm için arıyor. Şimdi en büyük isteğimiz yabancı turistlerin de daha fazla artması. Özellikle diğer ilçelerimizin de bu turizm yoğunluğundan faydalanmasını istiyoruz" dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

25 Temmuz 2018 12:19
Birde , geceleyen turist sayısını arttırabilirsek!

Es Es

25 Temmuz 2018 00:22
Allah razı olsun eski başkan Burhan Sakallı dan

Aras

25 Temmuz 2018 13:56
Odunpazarından nargile dumanı ve kokusu havalanıyor :)

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama