ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

24 Temmuz 2018 17:04
ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesine 2012'de alınan Odunpazarı bölgesi, Eskişehir'i ziyaret eden turistlerin ilk uğrak yeri haline geldi.

Uygun restorasyon

Tarihi dokusu bozulmadan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerince çeşitli restorasyon çalışmalarının gerçekleştirdiği kentin en eski yerleşim yerinde, geleneksel Anadolu Türk mimarisi örnekleri korunuyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan ve bu proje kapsamında öncelikle geleneksel Odunpazarı evlerinin yoğun bulunduğu 30 sokakta 300 ev, 3 camii, bir külliye, 2 kervansaray, 15 çeşme ve bir hanın restorasyonu aslına uygun şekilde gerçekleştirildi.

Tarihe sahip çıkılıyor

Eskişehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şennur Azade, Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi'nin Eskişehir'in tanınmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Azade "Tarihi değerimize sahip çıkan bir esnaf kültürümüz var. Turizmde esnaf faktörü çok önemli. Acentelerimiz, otellerimiz, halkımız desteğini esirgemiyor. 3 yıldır bu görevdeyim ve gün geçtikçe Odunpazarı bölgemizin turizm açısından geliştiğini görüyorum. Otellerde yer bulamayan yerli turistler bizleri çözüm için arıyor. Şimdi en büyük isteğimiz yabancı turistlerin de daha fazla artması. Özellikle diğer ilçelerimizin de bu turizm yoğunluğundan faydalanmasını istiyoruz" dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

25 Temmuz 2018 12:19
Birde , geceleyen turist sayısını arttırabilirsek!

Es Es

25 Temmuz 2018 00:22
Allah razı olsun eski başkan Burhan Sakallı dan

Aras

25 Temmuz 2018 13:56
Odunpazarından nargile dumanı ve kokusu havalanıyor :)
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
HAMAMYOLU'NDA AŞURE DAĞITILDI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Hamamyolu Caddesi’nde aşure dağıttı.
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
İHALE AK PARTİLİLERE Mİ VERİLDİ?
CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Şehir Hastanesinin kantin ihalesinin AK Partili bir yöneticiye verildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Eskişehir’de onlarca öğrenci hala okullarına başlayamadı.
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
15 YAŞINDA SUÇ MAKİNESİ
Eskişehir'de, hırsızlık sonucu elde ettikleri ziynet eşyası ve paraların listesini yaptıkları tespit edilen ve yaklaşık 700 suç kaydı bulunan çocuk eğitimevi firarisi iki kardeş ile çalıntı malları satın aldığı iddia edilen zanlı yakalandı.
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
BÜTÜN ZALİMLERİ LANETLİYORUZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hacı Bektaş Veli derneğini belediyelerin de katkılarıyla 19. Geleneksel Aşura ve Yemek Günü etkinliği düzenlendi.
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
EL ELE GÜVENLİ GELECEĞE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 'El ele güvenli geleceğe' projesi kapsamında 10 bin kişiye uyarıcı el broşürü dağıttı.
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
FETÖ ABLASI TUTUKLANDI
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik düzenlenen operasyonda bir kadın tutuklandı. 
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN UYARI
Deprem uzmanı Kadir Sütçü, 2019 yılı için Türkiye’de 7 büyüklüğünde depremler olabileceğini söyledi.