ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

24 Temmuz 2018 17:04
ODUNPAZARI TURİZMİN GÖZDESİ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesine 2012'de alınan Odunpazarı bölgesi, Eskişehir'i ziyaret eden turistlerin ilk uğrak yeri haline geldi.

Uygun restorasyon

Tarihi dokusu bozulmadan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerince çeşitli restorasyon çalışmalarının gerçekleştirdiği kentin en eski yerleşim yerinde, geleneksel Anadolu Türk mimarisi örnekleri korunuyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan ve bu proje kapsamında öncelikle geleneksel Odunpazarı evlerinin yoğun bulunduğu 30 sokakta 300 ev, 3 camii, bir külliye, 2 kervansaray, 15 çeşme ve bir hanın restorasyonu aslına uygun şekilde gerçekleştirildi.

Tarihe sahip çıkılıyor

Eskişehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şennur Azade, Odunpazarı Tarihi Kent Merkezi'nin Eskişehir'in tanınmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Azade "Tarihi değerimize sahip çıkan bir esnaf kültürümüz var. Turizmde esnaf faktörü çok önemli. Acentelerimiz, otellerimiz, halkımız desteğini esirgemiyor. 3 yıldır bu görevdeyim ve gün geçtikçe Odunpazarı bölgemizin turizm açısından geliştiğini görüyorum. Otellerde yer bulamayan yerli turistler bizleri çözüm için arıyor. Şimdi en büyük isteğimiz yabancı turistlerin de daha fazla artması. Özellikle diğer ilçelerimizin de bu turizm yoğunluğundan faydalanmasını istiyoruz" dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Doğa Sever

25 Temmuz 2018 12:19
Birde , geceleyen turist sayısını arttırabilirsek!

Es Es

25 Temmuz 2018 00:22
Allah razı olsun eski başkan Burhan Sakallı dan

Aras

25 Temmuz 2018 13:56
Odunpazarından nargile dumanı ve kokusu havalanıyor :)
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.