NOHUT ÜRETİCİSİ VERİMDEN ÜMİTLİ

29 Temmuz 2018 15:03
NOHUT ÜRETİCİSİ VERİMDEN ÜMİTLİ

Eskişehir'de nohut üreticileri, bu yıl verimin fazla olmasını bekliyor.

Seyitgazi ilçesine bağlı İdrisyayla Mahallesi'nde nohut üreten Sami Başkaya, ilk hasat ürünlerini almaya başladı. Tam olarak hasadın 10-15 gün sonra gerçekleşeceğini belirten Başkaya, verimden umutlu olduklarını dile getirdi.

Verimde yaşanacak artışın fiyatlara da yansıyacağını kaydeden Başkaya, "Biz aslında tam olarak ticaret amaçlı ekmiyoruz. Ama ürün fazla olunca satışını da gerçekleştiriyoruz. Yıllardır az da olsa yeşil nohut ekiyoruz. Diğer köylerimizde çok eken oldu. Fakat verim alınamadığı için onlar bu yıl ekmedi. Geçen yıllarda da ektik ve 2-3 sene boyunca verim alamadık. Yağışlardan ve ters rüzgarlar nohudu kurutuyor. Çok yağış nohudun tuzunu yıkıyor ve nohut gelişemiyor, kuruyor. Bu sene daha iyi olacak, bunu görebiliyoruz. Geçen sene çok ürün alamadığımız için sadece çevremizdeki insanlara satabildik ve 12-13 liradan gitti. Bu sene fazla üretim olursa fiyatlar da düşebilir. Fakat buralarda yeşil nohut üretmek gerçekten çok meşakkatli bir iş. Yaban hayvanlarından dolayı nohudun başını bekliyoruz. Beklemezsek zaten ürün alamıyoruz. 2 ay boyunca tarladan çıkmadık. Verim almamız için yaban hayatının kontrol altına alınması gerekiyor. Bizim burası kırsal zaten, çok verim alamıyoruz, bir de üstüne yaban hayvanları geliyor. Bu sorunlar çözülse verim de, eken de artacak. Şimdi nohutlar yeşerdi ve hasadı 10-15 gün sonra başlayacak" dedi. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eskişehirli

30 Temmuz 2018 14:50
Yaban hayvanı adı üzerinde kırsalda dağda bayırda yaşar insanlardan uzak durur sizler onların yaşam alanlarına tecavüz etmeyin.. beslenme kaynaklarını kurutmayın..dünya yalnız insanın değil!!
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.