NOHUT ÜRETİCİSİ VERİMDEN ÜMİTLİ

29 Temmuz 2018 15:03
NOHUT ÜRETİCİSİ VERİMDEN ÜMİTLİ

Eskişehir'de nohut üreticileri, bu yıl verimin fazla olmasını bekliyor.

Seyitgazi ilçesine bağlı İdrisyayla Mahallesi'nde nohut üreten Sami Başkaya, ilk hasat ürünlerini almaya başladı. Tam olarak hasadın 10-15 gün sonra gerçekleşeceğini belirten Başkaya, verimden umutlu olduklarını dile getirdi.

Verimde yaşanacak artışın fiyatlara da yansıyacağını kaydeden Başkaya, "Biz aslında tam olarak ticaret amaçlı ekmiyoruz. Ama ürün fazla olunca satışını da gerçekleştiriyoruz. Yıllardır az da olsa yeşil nohut ekiyoruz. Diğer köylerimizde çok eken oldu. Fakat verim alınamadığı için onlar bu yıl ekmedi. Geçen yıllarda da ektik ve 2-3 sene boyunca verim alamadık. Yağışlardan ve ters rüzgarlar nohudu kurutuyor. Çok yağış nohudun tuzunu yıkıyor ve nohut gelişemiyor, kuruyor. Bu sene daha iyi olacak, bunu görebiliyoruz. Geçen sene çok ürün alamadığımız için sadece çevremizdeki insanlara satabildik ve 12-13 liradan gitti. Bu sene fazla üretim olursa fiyatlar da düşebilir. Fakat buralarda yeşil nohut üretmek gerçekten çok meşakkatli bir iş. Yaban hayvanlarından dolayı nohudun başını bekliyoruz. Beklemezsek zaten ürün alamıyoruz. 2 ay boyunca tarladan çıkmadık. Verim almamız için yaban hayatının kontrol altına alınması gerekiyor. Bizim burası kırsal zaten, çok verim alamıyoruz, bir de üstüne yaban hayvanları geliyor. Bu sorunlar çözülse verim de, eken de artacak. Şimdi nohutlar yeşerdi ve hasadı 10-15 gün sonra başlayacak" dedi. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Eskişehirli

30 Temmuz 2018 14:50
Yaban hayvanı adı üzerinde kırsalda dağda bayırda yaşar insanlardan uzak durur sizler onların yaşam alanlarına tecavüz etmeyin.. beslenme kaynaklarını kurutmayın..dünya yalnız insanın değil!!
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.