NİTELİKLİ BİLGİ NİTELİKLİ İNSAN

Son Güncelleme : 09 Ağustos 2018 17:08
NİTELİKLİ BİLGİ NİTELİKLİ İNSAN

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, "Türkiye 2023 hedeflerine iddialı bir şekilde ilerliyor. Bunun anahtar kelimesi olarak kullandığı iki kavram var; nitelikli bilgi ve nitelikli insan. Nitelikli bilgi ve nitelikli insan olmadan Türkiye'nin iddialı hedefine ulaşması güç." dedi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş'ı ziyaretinin ardından çok sayıda sanayicinin de yer aldığı proje tanıtım toplantısına katıldı.

Mandal, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, özellikle geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 100 günlük eylem planı kapsamında, TÜBİTAK'ın hangi görevlerinin olacağı, sanayici ve akademiye ne gibi imkanlar sağlayacağı konularının ele alındığını söyledi.

İlk olarak Eskişehir'e geldiklerini ifade eden Mandal, şunları kaydetti:

"Türkiye 2023 hedeflerine iddialı bir şekilde ilerliyor. Bunun anahtar kelimesi olarak kullandığı iki kavram var; nitelikli bilgi ve nitelikli insan. Nitelikli bilgi ve nitelikli insan olmadan Türkiye'nin iddialı hedefine ulaşması güç. Nitelikli bilgi ve nitelikli insan için de diyoruz ki Türkiye'nin yüksek teknolojili ürün portföyündeki oranını arttırması gerekiyor ve TÜBİTAK bu kapsamdaki destek programlarını buna göre şekillendiriyor. Hem akademi tarafında hem de sanayi tarafında. TÜBİTAK diyor ki bu iddialı hedeflere ulaşmak için artık bu iş birliği modelinin daha görülür ve sonuç odaklı yapılması gerekiyor, bu kapsamda üretilen bilginin şu an için yüksek teknolojik ürün portföyümüzdeki oranımızı yüzde 15'lere kadar arttırmak gibi iddialı hedeflerimiz var."

Savunma sanayinde edinilen tecrübelerin diğer birçok sektöre hızlı şekilde aktarılan bir başarı öyküsünün bulunduğunu anlatan Mandal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜBİTAK'ın bu dönemde savunma sanayi ile ilgili iki ana yaklaşımı olacak. Kendi destek programlarında yerlilik ve millilik noktasında, savunma sanayi dediğiniz zaman ithal edilen ürünler değil mutlaka ülkenin kendi teknolojisinin geliştirmesi gerek. Siz yerli ve milli kavramını savunma sanayinde geliştirdiğiniz sürece bunun diğer sektörlere aktırılması çok daha kolay. O yüzden savunma sanayinin kendi başına bir savunma olarak alınmayacağını aynı zamanda burada elde edilen tecrübenin diğer sektörlere de aktarılacağını bilmemiz lazım."

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

VEKİLLERDEN DESTEK İSTEDİLER
VEKİLLERDEN DESTEK İSTEDİLER
Eskişehir Kırım Türkleri Derneği yöneticileri, Ankara’da Eskişehir milletvekillerini ziyaret ederek her birine Kırım Tatarlarının milli bayrağı, ''Taraklı Tamga'' hediye edip sesleri olması temennisinde bulundular. 
JANDARMADAN KAÇAMADILAR
JANDARMADAN KAÇAMADILAR
Eskişehir'de, jandarma ekiplerinin durdurduğu araçlarda yaklaşık 3 kilo esrar, af tüfeği ve sahte banknot ele geçirilirken, olaylarla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. 
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
Eskişehir’de bir evin kömürlük bölümünde çıkan yangında eşyalar kullanılmaz hale geldi. 
ESKİŞEHİR'DE FIRINDA PATLAMA
ESKİŞEHİR'DE FIRINDA PATLAMA
Eskişehir'de bir ekmek fırınında tüpten sızan gaz sonucu meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı. 
 SÜPER KAHRAMANLAR ESKİŞEHİR'DE
SÜPER KAHRAMANLAR ESKİŞEHİR'DE
Eskişehir Bisiklet Derneği (Vel ESBİD) tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Eskişehir Bisiklet Buluşmaları, "Süper kahramanlar haydi pedallamaya" adlı etkinlikle başladı.
ARA GÜLER'İ KAYBETTİK
ARA GÜLER'İ KAYBETTİK
Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Güler, cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanacak.
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
SİVRİHİSAR DOĞALGAZA KAVUŞTU
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü Esgaz Sivrihisar bürosunda 1.Etap abonelik kayıtlarında konuştu.
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
CHP Mihalgazi İlçe Örgütü Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Kurt “Aydınlık ve hukuk üstünlüğünün olduğu bir Türkiye için çalışacağız” dedi.
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
KAMPANYA YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
 Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir Şubesi, topladıkları mavi kapaklardan tekerlekli sandalye almaya devam ediyor. Son olarak yeni bir akülü sandalye alan dernek, böylece 130 manuel, 6 akülü sandalye almış oldu.