NİCE SENELERE ESKİŞEHİRSPOR

Son Güncelleme : 19 Haziran 2018 00:06
NİCE SENELERE ESKİŞEHİRSPOR

Aziz Bolel ve arkadaşlarının 19 Haziran 1965'de kurduğu Eskişehirspor bugün 54. yaşına merhaba diyor. Siyah kırmızılı takım sıkıntılı sezonlar geçirmesine karşın gelecek sezonlara ise umutla hazırlanmaya başladı. Hedef ise yeniden süper lige dönmek olacak.

ÜÇ TAKIM BİRLEŞTİ

Eskişehirspor kulübü, 19 Haziran 1965 tarihinde Akademi Gençlik, İdman yurdu ve Yıldıztepe kulüplerinin birleşmesiyle kuruldu. Merhum Aziz Bolel ve arkadaşlarının kurduğu siyah kırmızılı kulübün ilk yıllarında Merhum Yalçın Kılıçoğlu'nun katkısı kalıcı başarıların gelmesine neden oldu. 1965-1974 yılları arasındaki önemli başarılarda birlik ve beraberlik, Eskişehir ağırlıklı kadro ve doğru teknik kadro seçimi ile liglerde başarılı olan Eskişehirspor 1980'li yıllardan sonra inişe geçti.

KÜME DÜŞTÜK

Zaman zaman üst liglerde yer alsa dahi takım 1990'lı yılların başında önce 2. lig ardından 3. lige kadar indi. 2006 yılından itibaren tekrar çıkış yakalayıp 1. lig ardından süper lige dönen takım 2008-2011 yıllarında süper ligde tekrar ses getirmeye başladı. 2013'de oluşan “ önce güven” ekibi ve takımın küme düşmesiyle birlikte borç arttı. Sıkça genel kurullar yapılmaya başlandı.

YAŞAYAN TEK ÜYE

Eskişehirspor'un kurucular kurulunda bulunan Aydın Begiter siyah kırmızılı kulübün yaşayan en eski üyesi konumunda. Geçen 53 yılın bir çok sezonlarında aktif yöneticilik ve başkanlık yapan Aydın Begiter gelecek günlerde ise kulübün 30. yılına ulaşmış üyeleriyle yüksek divan kurulunu oluşturacak.

FIRTINA GİBİ ESTİK

Eskişehirspor futbol takımı, Abdullah Gegiç, Abdullah Matay, Galip Türkkan gibi teknik adamların ilk yıllarındaki hizmetleriyle önemli başarılara imza attı. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türkiye kupası gibi önemli kupaları müzesine getiren Es Es şampiyonluk kapısından ise bir kaç dönmek zorunda kaldı. Unutulmaz Sevilla zaferi, Fethi Heper ve Ömer Kaner'in liglerdeki gol krallıkları, “ Fethi, Nihat, Ender. Filelere gönder.” tezahüratları tarihteki yerini almış oldu.

UNUTULMAZ KORO ŞEFİMİZ

Eskişehirspor'un kuruluş yıllarında taraftarın katkısı büyüktü. Unutulmaz koro şefi Orhan Erpek ve arkadaşları Anadolu'da ilk deplasman seferini başlatıp İstanbul takımlarına kafa tutan takımlarına sonuna kadar destek verdi. “ Es Es “ tezahüratları yeri göğü inletirken Amigo Orhan bir el işaretiyle tribünlere yön vermesiyle dikkati çekiyordu. Orhan Erpek'de 1990'lı yılların ortalarında tribünlere veda etti. Yaşı gereği maçlara gelemeyen Orhan Erpek Es Es'i TV'den izlemeyi ihmal etmiyor.

BESTELERİ TARİHE GEÇTİ

Mithat Körler 1980'li yıllardan itibaren bir çok dönemde aktif olarak yöneticilik yapmasının yanı sıra 2006 yılıyla birlikte besteler yapıp taraftarın destek ve şov kültürüne ortak olan besteler hazırladı. 10'nun üzerinde bestesiyle takıma destek olan Mithat Körler, her ortamda Es Es'li olduğunu söylemeyi ihmal etmiyor.

TARAFTAR FAKTÖRÜ

Eskişehirspor'un tribünleri hep öncü olup kazanılan başarılara imza atmasını bildi. Orhan Erpek ile başlayan tribün kültürüne 1980'li yıllarda Ayder Tribünü yeni bir soluk ve heyecan getirdi. Yapılan görsel şovlar övgüler aldı. Ardından Kızılcıklı sahneye çıktı. Sonrasında ise Nefer, Altes ve Efeler grupları görsel şovlarıyla taktir topladı. Elbet Bando Es Es'in görsel şovları da tribünlere ayrı bir hava geçirmiş oldu.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

NİMETULLAH BEYAZ ÇİFTELER /ESKİŞEHİR

19 Haziran 2018 09:21
ŞAMPİYON ESKİŞEHİRSPOR KİM TUTAR SENİ BASTIR ESESİM

tunç

19 Haziran 2018 11:44
es es imin ilk formasına bakıyorum ne güzelmiş. arnasında ise sarı renk yok sadece siyah kırmzı var . o sarı renk nerden çıktı anlayamadım.

62

19 Haziran 2018 21:17
yanlız 54 değil 53 yaşında Eskişehirspor yanlış olmuş 1965 - 2018 : 53
AKIL ALMAZ SAVUNMA
AKIL ALMAZ SAVUNMA
Eskişehir'de, SIM kartın çalışmaması nedeniyle çıkan kavgada bir kişiyi bıçakla öldürdükleri iddia edilen sanıkların davasında yapılan savunma adeta ‘pes’ dedirtti.
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
PARLAYAN YILDIZIMIZSINIZ
Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, İl Başkanı Abdülkadir Adar ve parti yöneticileri ile birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
ESKİŞEHİR HUZUR KENTİ
Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir'in huzur kenti olduğunu söyledi.
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
DOĞAN: ORTAK ADAYIM
AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan, MHP’nin Odunpazarı’ndaki temsilcileri ile bir araya geldi. Doğan “Cumhur İttifakı’nın ortak adayıyım” dedi.
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
HAYVANCILIĞI VE TARIMI YOK ETTİLER
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti.
UÇUCU MADDE UYARISI
UÇUCU MADDE UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, piyasada rahatlıkla temin edilebilen uçucu maddelerin satışlarına sıkı denetimlerin getirilmesi ve madde bağımlılığıyla ilgili rehabilitasyon merkezlerinin artması gerektiğini belirtti.
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
TEKNİSYENLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Kütahya'da ormanlık alanda yollarını kaybeden 4 elektrik dağıtım şirketi görevlisi teknisyen, mahsur kaldıkları bölgeden Eskişehir 1. Ana Jet Üstü Kotutanlığı'ndan bölgeye gönderilen helikopterle kurtarıldı. 
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
KAPANAN YOLLAR ULAŞIMA AÇILDI
Eskişehir'de etkili olan yoğun kar yağışı sonucu kapanan yollar arasında bulunan Eskişehir-Sarıcakaya karayolu, Karayolları ve Sarıcakaya Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmasıyla tekrar ulaşıma açıldı. 
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
ÇAKIRÖZER DESTEK İSTEDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Çağlan Kayapınar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer, hem partisinin belediye başkan adayları için destek istedi.