MİNİK BİLİM İNSANLARI

26 Ekim 2017 11:56
MİNİK BİLİM İNSANLARI

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Gözlemevi Gezegen Araştırmaları Simülasyon Modülü kapsamında 2-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen “Gezegen Araştırmalarında Farkındalık” eğitimi sertifika töreni gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Sazova Parkı Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen sertifika törenine, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın yanı sıra eğitime katılan öğrenciler ve Mustafa Kemal İlkokulu ile İstiklal Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Sertifika töreninde konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Ben öncelikle Metin hocamıza teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir eğitim oldu. Bana projesini anlattığında çok mutlu olmuştum. Üniversiteleri hep üniversite öğrencileri ve araştırmalarıyla bilirler ama tabi ki üniversitelerin en önemli görevlerinden bir tanesi de genç bilim insanlarını motive etmek, onları yönlendirmek. İnşallah sizler de bir gün bizim bulunduğumuz yerlere geleceksiniz ve bizden daha iyi çalışmalara imzalar atacaksınız. Ülkemizi ve insanlığı daha ilerilere taşıyacaksınız” dedi.


“Üniversite olarak temel amacımız, sizlere bilimi ve ne anlama geldiğini öğretebilmek”


Öğrencilerin başarılarından dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Gündoğan, “Biliyorsunuz çocuklara hangi mesleği tercih ettikleri sorulduğunda genelde doktor, mühendis, avukat, hakim olmak istediklerini söylerler. Sizler biliminin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini öğrendiniz. Bu uzay araştırmaları sadece uzay araştırmacılarının konusu değil. Matematikçilerin, fizikçilerin, kimyacıların, yani ne kadar temel bilim alanı varsa onların da araştırma konusu. Örneğin bir mühendis, mühendis olarak yetişirken temel bilimleri öğreniyor. Üniversite olarak temel amacımız sizlere bilimi ve ne anlama geldiğini öğretebilmek. Bu tür faaliyetler bundan sonra da devam edecek. Ben hepinizi başarılı çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum. Umuyorum ki bir gün üniversitemizin de öğrencisi olacaksınız. Ülkemize, milletimize hizmet edeceksiniz. Hepinize başarılar diliyorum ve ayrı ayrı gözlerinizden öpüyorum” şeklinde konuştu. Tören, eğitime katılan 150 öğrenciye sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle