MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

02 Nisan 2018 10:55
MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

Açıkça söylemek gerekirse biz köfte sever bir milletiz.Eğer milli içeceğimiz ayran ise,hiç şüphesiz kuru fasülyeden sonra milli yemeğimiz olarak köfte gelir ilk sıralamada. Farklı yörelerden bu kadar çok çeşitli köfte lezzetlerine başka ülkelerde rastlayamazsınız.Türk mutfağında üç yüze yakın köfte çeşitleri olduğu biliniyor.Eskişehirlinin de köfteyi çok sevdiğinin bir kanıtı da;her köşe başında yer alan köftecilere hala rağbet olmasıdır.Kimimiz tabakta,bazen de ekmek arasında yeriz köfteyi.Eskişehir'de şehir merkezi ve çarşı içinde birçok köfteci dükkanına rastlamanız mümkün.Bunun yanı sıra istasyon çevresinde gecenin geç saatlerine kadar hizmet veren köfteciler sıra,sıra yer almıştır.O köfteciler gece yarısı insanların açıkltığında uğradıkları nöbetçi köftecilerdir.İşte bu seferki lezzet turumuzun rotasını istasyonun meşhur köftesisi olan Koca Usta'yı ziyaret ettik.

Sakin ve nezhi bir mekan


İşletmecisi Erol Kök ile görüşüp köftecilik işinin serüvenini söyleştik. İstasyon caddesi üzerindeki dükkanına uğradığımızda ;ilk görüşte dükkan ortamının temizliği ve tertip düzeni olumlu bir izlenim bırakıyor. Aynı zamanda sakin ve nezih bir mekana geldiğinizi hemen farkediyorsunuz.Huzur veren şık bir dekorasyona sahip bu iş yerinde müşteriye gösterilen ilgi ve samimi yaklaşım daha ilk görüşte size güven veriyor. Arzu eden,ızgara önünde mis gibi kokan köfte kokuları içinde sıcacık köfteleri yağlanmış ekmek eşliğinde atıştırabiliyor.Ayrıca müşterilerin  arka taraftaki otoparkı ücretsiz kullanabilmesi de güzel bir hizmet olarak dikkatimizi çekti. Yılların köftecisi Erol Kök,kullandığı malzemeye çok özen gösteriyor.Aynı standart ve kaliteyi yıllarca sürdürmesi müdavim müşterilerinin artmasını sağlamış.

Yılların Köftecisi EROL KÖK

İşletmeci Erol Kök dededen gelen bir esnaf çocuğu.Dede İlyas efendi ailesi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında Makedonya'dan göçerek Eskişehir'e yerleşmiş.İlk olarak Taşbaşı semtinde oğulları Mehmet,Mevlan ve Şaban ile birlikte 1955 yılında lokantacılık işine girmişler.1970 yılında ise lokantalarının adresi değişmiş.Bağlar caddesinde bulunan "sebze meyva Halin "yakınına "Koca Usta "ismiyle lokantacıcılığı ailecek devam ettirmişler.Erol Kök,12 yaşından itibaren bu lokantada hem çalışarak hem tahsilini devam ettirerek esnaflığın inceliklerini öğrenmiş. .Erol usta,askerlik dönüşü sonrası İstasyonda köfteci Ali'nin yanında usta olarak 15 yıl çalışmış. Köfteci Ali'nin vefatı sonrası 2004 yılında kendi dükkanını yine İstasyon caddesinde "Köfteci Koca "usta ismiyle hizmete açmış.   Erol usta,Yeni işyerinde mesleğini özenle severek yaparak lezzetli köftelerini müşterilerine beğendirmeyi başarmış.Koca Usta'nın nezih mekanı,Eskişehir 'de ailecek gidilen,tercih edilen köftecilerin başında geliyor artık.

NASIL GiDiLİR ?

İstasyon Cd. No:25/A 
Tel: 222 231 25 26
Çalışma saatleri;11oo/03oo

FİYATLARI NASIL ?


Köfte Porsiyon:12 tl.
Piyaz :5 tl.
Şıra :3 tl.
Ayran :2 tl.GEZGİNİN YORUMU

Koca Usta'nın menüsü gayet sade.Buraya sadece klasik mangal köftesi ve kankası piyazı için geliniyor.Mangalda yağlanmış ekmek eşliğinde cız,bız köftenin tadına doyamıyorsunuz burada.Yanında da soğan,domates salata ve turşu üçlüsü lezzet şölenine noktayı vuruyor.Köftenin özel baharatı kararında kullanılmış rahatsız etmiyor ve etin kendine has lezzetini damağınızda gayet nefis  hissediyorsunuz.Köfte fanatikleri makul ücretle bu lezzeti kaçırmamalı.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

köfte

10 Nisan 2018 11:06
afiyet olsun

vatandaş

09 Nisan 2018 00:13
tanıtım yapınca bedava köfte yiyonuzmu

Nurullah Alphan İnan

02 Haziran 2018 23:01
Güzel köfte,güzel mekan,afiyet olsun.

Arya

11 Ağustos 2018 10:56
Köfteleri o kadar küçültmüşler ki yakında tabakta sadece ekmek gelecek herhalde
786 YILDIR AYAKTA DURUYOR
786 YILDIR AYAKTA DURUYOR
Anadolu'nun en büyük ahşap direkli camilerinden olan, Sivrihisar Belediyesinin yaptığı başvuru sonrası 2016'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Ulu Cami, 786 yıldır ihtişamını kaybetmeden ayakta duruyor.
HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI
HIRSIZLAR GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDI
Eskişehir’de, bir apartmana gece geç saatlerde giren iki hırsız bisiklet çalarken güvenlik kameralarına yakalandı. Bisiklet sahibi Aytaç Korum, 3 ay önce büyük zahmetlerle aldığı ve arkadaşı gibi gördüğü bisikletinin bulunmasını istiyor.
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefonda kendisini polis olarak tanıtan şüphelinin yönlendirmesiyle bankadan 100 bin lira çekmeye çalışan 86 yaşındaki kişi, dolandırılmaktan son anda kurtarıldı.
ŞEHRİN TARİHİNE  IŞIK TUTULUYOR
ŞEHRİN TARİHİNE IŞIK TUTULUYOR
Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinin çalışmalar yaptığı Şarhöyük Kazı Alanı'nda bulunan 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar Eskişehir'in tarihine ışık tutuyor.
SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI
SÜRÜCÜLERE BAYRAM UYARISI
Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, trafik yoğunluğunun üst seviyelere çıktığı bayram tatilinde trafiğe çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.
SIRA DIŞI MESLEKLER  ÇOCUKLARLA BULUŞTU
SIRA DIŞI MESLEKLER ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Espark Alışveriş Merkezi’nde Sıra Dışı Meslekler'de gerçekleşen etkinliklerde, tüm çocuklar henüz var olmayan meslekleri deneyimledi.
SAZOVA'DA EĞLENCELİ YARIŞMA
SAZOVA'DA EĞLENCELİ YARIŞMA
Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Yelken Federasyonu’nun organize ettiği IOM sınıfı Radyo Kontrollü Yat Yarışları Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası, Sazova Göleti’nde yapılan yarışların ardından gerçekleştirilen kupa töreni ile tamamlandı.
SARAR'A TEŞEKKÜR
SARAR'A TEŞEKKÜR
Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Karagülle ve idari mali işler Müdürü Yüksel Solmaz, Sarar Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar’ı ziyaret ederek hastaneye katkılarından dolayı teşekkür ettiler.
MİHALGAZİ’DE  SİNEMA KEYFİ
MİHALGAZİ’DE SİNEMA KEYFİ
Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Açık Hava Sinema Geceleri’ etkinliği Mihalgazi İlçe Merkezi ve Bozaniç Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı.