MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

02 Nisan 2018 10:55
MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

Açıkça söylemek gerekirse biz köfte sever bir milletiz.Eğer milli içeceğimiz ayran ise,hiç şüphesiz kuru fasülyeden sonra milli yemeğimiz olarak köfte gelir ilk sıralamada. Farklı yörelerden bu kadar çok çeşitli köfte lezzetlerine başka ülkelerde rastlayamazsınız.Türk mutfağında üç yüze yakın köfte çeşitleri olduğu biliniyor.Eskişehirlinin de köfteyi çok sevdiğinin bir kanıtı da;her köşe başında yer alan köftecilere hala rağbet olmasıdır.Kimimiz tabakta,bazen de ekmek arasında yeriz köfteyi.Eskişehir'de şehir merkezi ve çarşı içinde birçok köfteci dükkanına rastlamanız mümkün.Bunun yanı sıra istasyon çevresinde gecenin geç saatlerine kadar hizmet veren köfteciler sıra,sıra yer almıştır.O köfteciler gece yarısı insanların açıkltığında uğradıkları nöbetçi köftecilerdir.İşte bu seferki lezzet turumuzun rotasını istasyonun meşhur köftesisi olan Koca Usta'yı ziyaret ettik.

Sakin ve nezhi bir mekan


İşletmecisi Erol Kök ile görüşüp köftecilik işinin serüvenini söyleştik. İstasyon caddesi üzerindeki dükkanına uğradığımızda ;ilk görüşte dükkan ortamının temizliği ve tertip düzeni olumlu bir izlenim bırakıyor. Aynı zamanda sakin ve nezih bir mekana geldiğinizi hemen farkediyorsunuz.Huzur veren şık bir dekorasyona sahip bu iş yerinde müşteriye gösterilen ilgi ve samimi yaklaşım daha ilk görüşte size güven veriyor. Arzu eden,ızgara önünde mis gibi kokan köfte kokuları içinde sıcacık köfteleri yağlanmış ekmek eşliğinde atıştırabiliyor.Ayrıca müşterilerin  arka taraftaki otoparkı ücretsiz kullanabilmesi de güzel bir hizmet olarak dikkatimizi çekti. Yılların köftecisi Erol Kök,kullandığı malzemeye çok özen gösteriyor.Aynı standart ve kaliteyi yıllarca sürdürmesi müdavim müşterilerinin artmasını sağlamış.

Yılların Köftecisi EROL KÖK

İşletmeci Erol Kök dededen gelen bir esnaf çocuğu.Dede İlyas efendi ailesi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında Makedonya'dan göçerek Eskişehir'e yerleşmiş.İlk olarak Taşbaşı semtinde oğulları Mehmet,Mevlan ve Şaban ile birlikte 1955 yılında lokantacılık işine girmişler.1970 yılında ise lokantalarının adresi değişmiş.Bağlar caddesinde bulunan "sebze meyva Halin "yakınına "Koca Usta "ismiyle lokantacıcılığı ailecek devam ettirmişler.Erol Kök,12 yaşından itibaren bu lokantada hem çalışarak hem tahsilini devam ettirerek esnaflığın inceliklerini öğrenmiş. .Erol usta,askerlik dönüşü sonrası İstasyonda köfteci Ali'nin yanında usta olarak 15 yıl çalışmış. Köfteci Ali'nin vefatı sonrası 2004 yılında kendi dükkanını yine İstasyon caddesinde "Köfteci Koca "usta ismiyle hizmete açmış.   Erol usta,Yeni işyerinde mesleğini özenle severek yaparak lezzetli köftelerini müşterilerine beğendirmeyi başarmış.Koca Usta'nın nezih mekanı,Eskişehir 'de ailecek gidilen,tercih edilen köftecilerin başında geliyor artık.

NASIL GiDiLİR ?

İstasyon Cd. No:25/A 
Tel: 222 231 25 26
Çalışma saatleri;11oo/03oo

FİYATLARI NASIL ?


Köfte Porsiyon:12 tl.
Piyaz :5 tl.
Şıra :3 tl.
Ayran :2 tl.GEZGİNİN YORUMU

Koca Usta'nın menüsü gayet sade.Buraya sadece klasik mangal köftesi ve kankası piyazı için geliniyor.Mangalda yağlanmış ekmek eşliğinde cız,bız köftenin tadına doyamıyorsunuz burada.Yanında da soğan,domates salata ve turşu üçlüsü lezzet şölenine noktayı vuruyor.Köftenin özel baharatı kararında kullanılmış rahatsız etmiyor ve etin kendine has lezzetini damağınızda gayet nefis  hissediyorsunuz.Köfte fanatikleri makul ücretle bu lezzeti kaçırmamalı.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

köfte

10 Nisan 2018 11:06
afiyet olsun

vatandaş

09 Nisan 2018 00:13
tanıtım yapınca bedava köfte yiyonuzmu
GALERİLER 23 NİSAN'DA ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ
GALERİLER 23 NİSAN'DA ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ
Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı galeriler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyaret edilebilecek.
KÜLTÜRLERİNİ TANITIYORLAR
KÜLTÜRLERİNİ TANITIYORLAR
Eğitim almak için Eskişehir'e gelen yabancı öğrenciler, Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneğince (YUDER) haftalık düzenlenen öğrenci buluşmalarında kültürlerini tanıtıyor.
ÇOCUKLARI UNUTMADILAR
ÇOCUKLARI UNUTMADILAR
Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'n da çocukları unutmadı. Sazova Bilim ve Kültür Parkı'n da çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler yapıldı.
BASKIN SEÇİM
BASKIN SEÇİM
Emek Partisi (EMEP) İl Sekreteri Yahya Kaya seçimlerin erkene alınması ile ilgili basın açıklaması yaptı.
23 NİSAN KONSERİ
23 NİSAN KONSERİ
Tepebaşı Belediyesi Türk Sanat Müziği Çocuk ve Gençlik Korosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri ile bayram coşkusunu marş ve şarkılarla yaşattı.
GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
Hilal Otomativ, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklar için etkinlik düzenledi. Gönüllerince eğlenen çocuklara Hilal Otomativ personelleri ve çocukların aileleri de eşlik etti.
DENEYLERLE ÖĞRENDİLER
DENEYLERLE ÖĞRENDİLER
Eğitim Sen Şubesinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle sendika binasında çocuklar için düzenlediği atölyelerde, minikler deneyler öğrendi.
SENFONİ BÜYÜLEDİ
SENFONİ BÜYÜLEDİ
Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki konuğu genç piyano sanatçısı Gökhan Aybulus oldu. Eskişehirli Gürer Aykal’ın orkestra şefliğini yaptığı konserde ünlü piyanist ayakta alkışlandı.
SOKAK ORTASINDA BIÇAKLI KAVGA
SOKAK ORTASINDA BIÇAKLI KAVGA
Vişnelik Mahallesi Yenibahçeler Sokak'ta çıkan bıçaklı kavgada bir kişinin yaralandı.