MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

02 Nisan 2018 10:55
MEŞHUR KÖFTECİ KOCA USTA

Açıkça söylemek gerekirse biz köfte sever bir milletiz.Eğer milli içeceğimiz ayran ise,hiç şüphesiz kuru fasülyeden sonra milli yemeğimiz olarak köfte gelir ilk sıralamada. Farklı yörelerden bu kadar çok çeşitli köfte lezzetlerine başka ülkelerde rastlayamazsınız.Türk mutfağında üç yüze yakın köfte çeşitleri olduğu biliniyor.Eskişehirlinin de köfteyi çok sevdiğinin bir kanıtı da;her köşe başında yer alan köftecilere hala rağbet olmasıdır.Kimimiz tabakta,bazen de ekmek arasında yeriz köfteyi.Eskişehir'de şehir merkezi ve çarşı içinde birçok köfteci dükkanına rastlamanız mümkün.Bunun yanı sıra istasyon çevresinde gecenin geç saatlerine kadar hizmet veren köfteciler sıra,sıra yer almıştır.O köfteciler gece yarısı insanların açıkltığında uğradıkları nöbetçi köftecilerdir.İşte bu seferki lezzet turumuzun rotasını istasyonun meşhur köftesisi olan Koca Usta'yı ziyaret ettik.

Sakin ve nezhi bir mekan


İşletmecisi Erol Kök ile görüşüp köftecilik işinin serüvenini söyleştik. İstasyon caddesi üzerindeki dükkanına uğradığımızda ;ilk görüşte dükkan ortamının temizliği ve tertip düzeni olumlu bir izlenim bırakıyor. Aynı zamanda sakin ve nezih bir mekana geldiğinizi hemen farkediyorsunuz.Huzur veren şık bir dekorasyona sahip bu iş yerinde müşteriye gösterilen ilgi ve samimi yaklaşım daha ilk görüşte size güven veriyor. Arzu eden,ızgara önünde mis gibi kokan köfte kokuları içinde sıcacık köfteleri yağlanmış ekmek eşliğinde atıştırabiliyor.Ayrıca müşterilerin  arka taraftaki otoparkı ücretsiz kullanabilmesi de güzel bir hizmet olarak dikkatimizi çekti. Yılların köftecisi Erol Kök,kullandığı malzemeye çok özen gösteriyor.Aynı standart ve kaliteyi yıllarca sürdürmesi müdavim müşterilerinin artmasını sağlamış.

Yılların Köftecisi EROL KÖK

İşletmeci Erol Kök dededen gelen bir esnaf çocuğu.Dede İlyas efendi ailesi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında Makedonya'dan göçerek Eskişehir'e yerleşmiş.İlk olarak Taşbaşı semtinde oğulları Mehmet,Mevlan ve Şaban ile birlikte 1955 yılında lokantacılık işine girmişler.1970 yılında ise lokantalarının adresi değişmiş.Bağlar caddesinde bulunan "sebze meyva Halin "yakınına "Koca Usta "ismiyle lokantacıcılığı ailecek devam ettirmişler.Erol Kök,12 yaşından itibaren bu lokantada hem çalışarak hem tahsilini devam ettirerek esnaflığın inceliklerini öğrenmiş. .Erol usta,askerlik dönüşü sonrası İstasyonda köfteci Ali'nin yanında usta olarak 15 yıl çalışmış. Köfteci Ali'nin vefatı sonrası 2004 yılında kendi dükkanını yine İstasyon caddesinde "Köfteci Koca "usta ismiyle hizmete açmış.   Erol usta,Yeni işyerinde mesleğini özenle severek yaparak lezzetli köftelerini müşterilerine beğendirmeyi başarmış.Koca Usta'nın nezih mekanı,Eskişehir 'de ailecek gidilen,tercih edilen köftecilerin başında geliyor artık.

NASIL GiDiLİR ?

İstasyon Cd. No:25/A 
Tel: 222 231 25 26
Çalışma saatleri;11oo/03oo

FİYATLARI NASIL ?


Köfte Porsiyon:12 tl.
Piyaz :5 tl.
Şıra :3 tl.
Ayran :2 tl.GEZGİNİN YORUMU

Koca Usta'nın menüsü gayet sade.Buraya sadece klasik mangal köftesi ve kankası piyazı için geliniyor.Mangalda yağlanmış ekmek eşliğinde cız,bız köftenin tadına doyamıyorsunuz burada.Yanında da soğan,domates salata ve turşu üçlüsü lezzet şölenine noktayı vuruyor.Köftenin özel baharatı kararında kullanılmış rahatsız etmiyor ve etin kendine has lezzetini damağınızda gayet nefis  hissediyorsunuz.Köfte fanatikleri makul ücretle bu lezzeti kaçırmamalı.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

köfte

10 Nisan 2018 11:06
afiyet olsun

Nurullah Alphan İnan

02 Haziran 2018 23:01
Güzel köfte,güzel mekan,afiyet olsun.

vatandaş

09 Nisan 2018 00:13
tanıtım yapınca bedava köfte yiyonuzmu
MEKE'YE YARDIMELİ UZANDI
MEKE'YE YARDIMELİ UZANDI
Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, araç çarpması sonucu yaralanan Meke’ye yardım eli uzattı.
ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
Vali Özdemir Çakacak ve eşi Kevser Çakacak, Afrin'de şehit düşen Piyade Binbaşı Mithat Dunca’nın ailesini ziyaret etti.
İNCE'YE DESTEK SÜRÜYOR
İNCE'YE DESTEK SÜRÜYOR
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin seçim kampanyasına destekte bulundu.
ANLAMLI ZİYARET
ANLAMLI ZİYARET
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Safiye Gönül Bayar Huzurevi’nde kalan yaşlıları ziyaret etti. Yaşlılarla sohbet eden Çakırözer, oyunlara da eşlik etti.
SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ
SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ
Odunpazarı Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı İlknur Küçükoğlu, Sapanca'da patileri ve kuyruğu kesilerek yavru köpeğin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.
MİNİK CANLARA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR
MİNİK CANLARA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR
Sokakta gördüğü enfeksiyonlu yavru kedilerin bakımıyla ilgilenen Egemen Karataş, kedilere gözü gibi bakıyor.
GENÇLİK MERKEZLERİNDE KAYITLAR BAŞLIYOR
GENÇLİK MERKEZLERİNDE KAYITLAR BAŞLIYOR
Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri Yaz Dönemi Kursları için kayıtlar yarın 18.00'de sosyal medya üzerinden yayınlanacak başvuru linkleri üzerinden yapılacak.
ESOGÜ'YE ASALETEN  REKTÖR ATANDI
ESOGÜ'YE ASALETEN REKTÖR ATANDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 üniversiteye rektörler atadı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğünde vekaleten bulunan Kemal Şenocak görevine asaleten atandı.
ON BİNLERCE ÇİÇEK DAĞITILDI
ON BİNLERCE ÇİÇEK DAĞITILDI
Büyükşehir Belediyesi Ramazan Bayramı nedeniyle arife günü mezarlıklara ziyarete gelen Eskişehirlilere yakınlarının kabirlerine dikmeleri için on binlerce çiçek dağıttı.