MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

08 Temmuz 2018 06:00
MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

Türk mutfağının özünde yer alan köftenin yeri çok özeldir. Toplum olarak köftenin her çeşidini seviyoruz.Türk mutfağında zaten 291 çeşit köfte olduğu kayıtlarda geçmiş. Eğer milli içeceğimiz ayran ise...milli yemek olarak "köfte" mutfağımızın ilk sırasında yerini alır. Özellikle pideli ve yoğurtlu köfte yapan dükkanlar Eskişehir'in her yerinde karşımıza çıkıyor. Bu şehirde bu kadar çok köfteci arasında damak tadına hitap eden en iyi köfteciyi keşfetmek durumdayız.

Hazırladığımız "Lezzet Peşinde " yazı dizimizde bir anlamda "nerede ne yenir" konusunda okuyucularımıza rehber olmayı amaçladık. Bu Lezzet turlarımıza gastronomi alanında mastır yapmış değerli meslekdaşım mühendis Sevcan Demirtaş'ta bana eşlik ediyor artık.  Sevcan kardeşimizin mutfak kültürü birikimiyle birlikte ortak lezzet yorumlarımızı sürdüreceğiz bu yazı dizimizde.

ÇİÇEK IZGARA'NIN MEŞHUR KÖFTESİ

Butik,kendi işini özenle yapan lezzet mekanlarının arayışı ile yola çıkan gastro gezginleri olarak bu kez lezzetli bir köfte peşine düştük. Kendi halinde,sade mütevazı bir dükkan olan "Çiçek Izgara'ya "ayaklarımız bizi götürdü. Ama önce Meşhur Çiçek Izgara'nın 3 kuşak geçmişini kısaca söz edelim.Zira bu noktaya gelmelerinin arkasında ciddi bir emek yatıyor. Dede Orhan usta,1972 yılında oğlu Hamdi ile birlikte önce seyyar olarak İstasyonda köftecilik işine başlıyorlar.


Müşterileri tarafından buranın nefis köftesinin tadı kısa zamanda çok beğeniliyor. 1993 yılında seyyar köfteciler yasaklanınca Kıbrıs Şehitleri caddesinde Sipahi işhanına bugünkü işyerinde Meşhur Çiçek Izgara ismi ile devam ediyorlar. O günden bu güne aynı özen ve lezzet ile 3. kuşak Ersin Duru tarafından müşterilerinin beğenilerini sürdürmeye devam ediyorlar.

NASIL GİDİLECEK?

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sipahi İşhanı No:14/16 Eskişehir 
Tel:0507 217 06 26
Çalışma saatleri: 11oo/19oo

FİYATLARI NASIL?

Sade köfte :12 TL
Yoğurtlu Köfte:15 TL
Ekmek arası köfte: 10TL
Piyaz.  :4 TL
Meşrubat : 3 TL

GEZGİNİN YORUMU

Yoğurtlu Ve sade olmak üzere köftesi ve piyazın tadını çok beğendik ve başarılı bulduk.Süt danasının kaburgasından çekilmiş kıyması ,baharatsız sadece tuz kullanılmış üçlemesi ile hazırlanan köftesinden nefis et lezzetini damağınızda hissediyorsunuz.Bu enfes köftenin  tadını köfte severlere tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

2626

14 Temmuz 2018 21:00
balon
SİMİTÇİ MEMNUN VATANDAŞ TEPKİLİ
SİMİTÇİ MEMNUN VATANDAŞ TEPKİLİ
Simite yapılan 25 kuruşluk zam vatandaşların tepkisine neden oldu. Simitçi esnafı ise zamdan memnun. Vatandaşlar, "Simit ekmekten bile pahalı" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
'Neden sevgilime baktın?' dedi! Sonrası...
'Neden sevgilime baktın?' dedi! Sonrası...
Eskişehir'de açık hava sinemasında çıkan tartışma sonucu arkadaşını bıçaklayarak öldüren tutuklu sanık ile suça sürüklenen 3 tutuksuz çocuğun yargılanmasına devam edildi.
EŞ ZAMANLI UYUŞTURUCU OPERASYONU
EŞ ZAMANLI UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir'de, uyuşturucu madde ticareti yaptıkları iddiasıyla 9 şüpheli gözaltına alındı.
ANKARA ÇIKARMASI
ANKARA ÇIKARMASI
Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve beraberindeki heyet, Ankara’da Eskişehir milletvekillerini ziyaret etti. Güler, şehrin geleceği için tüm kurumların, tüm milletvekillerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.
SAHTE POLİSLER  BİRBİRİNİ DOLANDIRDI
SAHTE POLİSLER BİRBİRİNİ DOLANDIRDI
Aralarında Eskişehir'in de yer aldığı i 10 ilde telefon dolandırıcılarına yönelik düzenlenen "Son alo" operasyonunda çökertilen çetenin sahte polislerinin de birbirini dolandırdığı ortaya çıktı.
 15 TEMMUZ  ŞEHİDİNİ  UNUTMADILAR
15 TEMMUZ ŞEHİDİNİ UNUTMADILAR
Eskişehir Göç İdaresi Müdür Vekili Gökhan Akyıldız ve beraberindeki 10 yabancı öğrenci, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul'da şehit olan polis memuru Fatih Dalgıç'ın Eskişehir'in Çifteler ilçesindeki kabrini ziyaret etti, ailesiyle bir araya geldi.
 YAVRU KÖPEĞİ  İTFAİYE KURTARDI
YAVRU KÖPEĞİ İTFAİYE KURTARDI
Günyüzü ilçesinde kuyuya düşen yavru köpek, Belediye İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı.
ÇALIŞMA ARKADAŞLARI EBEDİYETE UĞURLADI
ÇALIŞMA ARKADAŞLARI EBEDİYETE UĞURLADI
Eskişehir’de, çalıştığı Devlet Hastanesi'nde tedavi görürken hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Zerrin Demir, mesai arkadaşları ve hastane personeli tarafından ebediyete uğurladı.
ASKERLERE FETÖ GÖZALTISI
ASKERLERE FETÖ GÖZALTISI
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, muvazzaf askerlerin de aralarında yer aldığı 9 zanlı gözaltına alındı.