MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

Son Güncelleme : 20 Temmuz 2018 12:07
MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Türk mutfağının özünde yer alan köftenin yeri çok özeldir. Toplum olarak köftenin her çeşidini seviyoruz.Türk mutfağında zaten 291 çeşit köfte olduğu kayıtlarda geçmiş. Eğer milli içeceğimiz ayran ise...milli yemek olarak "köfte" mutfağımızın ilk sırasında yerini alır. Özellikle pideli ve yoğurtlu köfte yapan dükkanlar Eskişehir'in her yerinde karşımıza çıkıyor. Bu şehirde bu kadar çok köfteci arasında damak tadına hitap eden en iyi köfteciyi keşfetmek durumdayız.

Hazırladığımız "Lezzet Peşinde " yazı dizimizde bir anlamda "nerede ne yenir" konusunda okuyucularımıza rehber olmayı amaçladık. Bu Lezzet turlarımıza gastronomi alanında mastır yapmış değerli meslekdaşım mühendis Sevcan Demirtaş'ta bana eşlik ediyor artık.  Sevcan kardeşimizin mutfak kültürü birikimiyle birlikte ortak lezzet yorumlarımızı sürdüreceğiz bu yazı dizimizde.

ÇİÇEK IZGARA'NIN MEŞHUR KÖFTESİ

Butik,kendi işini özenle yapan lezzet mekanlarının arayışı ile yola çıkan gastro gezginleri olarak bu kez lezzetli bir köfte peşine düştük. Kendi halinde,sade mütevazı bir dükkan olan "Çiçek Izgara'ya "ayaklarımız bizi götürdü. Ama önce Meşhur Çiçek Izgara'nın 3 kuşak geçmişini kısaca söz edelim.Zira bu noktaya gelmelerinin arkasında ciddi bir emek yatıyor. Dede Orhan usta,1972 yılında oğlu Hamdi ile birlikte önce seyyar olarak İstasyonda köftecilik işine başlıyorlar.


Müşterileri tarafından buranın nefis köftesinin tadı kısa zamanda çok beğeniliyor. 1993 yılında seyyar köfteciler yasaklanınca Kıbrıs Şehitleri caddesinde Sipahi işhanına bugünkü işyerinde Meşhur Çiçek Izgara ismi ile devam ediyorlar. O günden bu güne aynı özen ve lezzet ile 3. kuşak Ersin Duru tarafından müşterilerinin beğenilerini sürdürmeye devam ediyorlar.

NASIL GİDİLECEK?

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sipahi İşhanı No:14/16 Eskişehir 
Tel:0507 217 06 26
Çalışma saatleri: 11oo/19oo

FİYATLARI NASIL?

Sade köfte :12 TL
Yoğurtlu Köfte:15 TL
Ekmek arası köfte: 10TL
Piyaz.  :4 TL
Meşrubat : 3 TL

GEZGİNİN YORUMU

Yoğurtlu Ve sade olmak üzere köftesi ve piyazın tadını çok beğendik ve başarılı bulduk.Süt danasının kaburgasından çekilmiş kıyması ,baharatsız sadece tuz kullanılmış üçlemesi ile hazırlanan köftesinden nefis et lezzetini damağınızda hissediyorsunuz.Bu enfes köftenin  tadını köfte severlere tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

2626

14 Temmuz 2018 21:00
balon
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor. 
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
'SÜSLÜ KADINLAR'DAN BİSİKLET TURU
Ülke genelinde 65 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Eskişehir’de de renkli görüntülere sahne oldu. 
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
BORSA ÜYELERİNE KREDİ FIRSATI
Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan'ın girişimi sonucu üyelere düşük faizli yeni bir kredi kullanma fırsatı kazandırıldı.