MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

Son Güncelleme : 20 Temmuz 2018 12:07
MEŞHUR ÇİÇEK IZGARA

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Türk mutfağının özünde yer alan köftenin yeri çok özeldir. Toplum olarak köftenin her çeşidini seviyoruz.Türk mutfağında zaten 291 çeşit köfte olduğu kayıtlarda geçmiş. Eğer milli içeceğimiz ayran ise...milli yemek olarak "köfte" mutfağımızın ilk sırasında yerini alır. Özellikle pideli ve yoğurtlu köfte yapan dükkanlar Eskişehir'in her yerinde karşımıza çıkıyor. Bu şehirde bu kadar çok köfteci arasında damak tadına hitap eden en iyi köfteciyi keşfetmek durumdayız.

Hazırladığımız "Lezzet Peşinde " yazı dizimizde bir anlamda "nerede ne yenir" konusunda okuyucularımıza rehber olmayı amaçladık. Bu Lezzet turlarımıza gastronomi alanında mastır yapmış değerli meslekdaşım mühendis Sevcan Demirtaş'ta bana eşlik ediyor artık.  Sevcan kardeşimizin mutfak kültürü birikimiyle birlikte ortak lezzet yorumlarımızı sürdüreceğiz bu yazı dizimizde.

ÇİÇEK IZGARA'NIN MEŞHUR KÖFTESİ

Butik,kendi işini özenle yapan lezzet mekanlarının arayışı ile yola çıkan gastro gezginleri olarak bu kez lezzetli bir köfte peşine düştük. Kendi halinde,sade mütevazı bir dükkan olan "Çiçek Izgara'ya "ayaklarımız bizi götürdü. Ama önce Meşhur Çiçek Izgara'nın 3 kuşak geçmişini kısaca söz edelim.Zira bu noktaya gelmelerinin arkasında ciddi bir emek yatıyor. Dede Orhan usta,1972 yılında oğlu Hamdi ile birlikte önce seyyar olarak İstasyonda köftecilik işine başlıyorlar.


Müşterileri tarafından buranın nefis köftesinin tadı kısa zamanda çok beğeniliyor. 1993 yılında seyyar köfteciler yasaklanınca Kıbrıs Şehitleri caddesinde Sipahi işhanına bugünkü işyerinde Meşhur Çiçek Izgara ismi ile devam ediyorlar. O günden bu güne aynı özen ve lezzet ile 3. kuşak Ersin Duru tarafından müşterilerinin beğenilerini sürdürmeye devam ediyorlar.

NASIL GİDİLECEK?

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Sipahi İşhanı No:14/16 Eskişehir 
Tel:0507 217 06 26
Çalışma saatleri: 11oo/19oo

FİYATLARI NASIL?

Sade köfte :12 TL
Yoğurtlu Köfte:15 TL
Ekmek arası köfte: 10TL
Piyaz.  :4 TL
Meşrubat : 3 TL

GEZGİNİN YORUMU

Yoğurtlu Ve sade olmak üzere köftesi ve piyazın tadını çok beğendik ve başarılı bulduk.Süt danasının kaburgasından çekilmiş kıyması ,baharatsız sadece tuz kullanılmış üçlemesi ile hazırlanan köftesinden nefis et lezzetini damağınızda hissediyorsunuz.Bu enfes köftenin  tadını köfte severlere tavsiye ediyoruz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

2626

14 Temmuz 2018 21:00
balon
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.