Maketlerden kendine bir dünya kurdu

21 Aralık 2017 10:12
Maketlerden kendine bir dünya kurdu

Hayatı boyunca kullanılmış ve kullanılmaya devam eden kara, deniz, hava araçları, binalar ve insan figürleri ile yılların birikimini makete dönüştüren Hakan Cantaş, gençlere bu hobiyi kazandırmak için mücadele ediyor.


Hobinin gönüllü bir eğitimcisi olan Hakan Cantaş'ın maket ürünleri görenleri şaşırtıyor. Kendi dünyasını ölçeklere sığdırmaya çalışan Cantaş, hikayesini ve büyük tutkusunu paylaştı. Elindeki modeller ile yeteneğinin geliştiğinden bahseden Cantaş, "1/87 ölçekli dünyaya giriş yaptığımda 15 yaşındayım. Şu an 45 yaşındayım. İlk plastik uçak maketi ile baslayan bir hikaye bu. Çocukluk ve gençlik yıllarım babamın işi gereği kamyon, tır ve otobüslerin arasında geçti. Büyük araçlara olan tutkum o yıllarda başladı. Zaman içerisinde bambaşka bir sektörde meslek sahibi oldum. Ama araçlara ve onların modellerine olan tutkum hiç değişmedi. Evlendikten sonra eşimin de desteği ile 1/87 ölçekli modellere ilgi duymaya başladım. Daha sonra diorama anlık yaşam kesitinin maketi yapımına ilgi duymaya başladım. Elimdeki modeller yeteneğimi daima geliştirerek bugüne kadar birçok diorama yaptım. Çalışma odamda küçük bir dünya oluşturdum. Bugün 11 yaşındaki kızımında yardımıyla yepyeni diorama yapımına devam ediyoruz" dedi.

"Hayal gücüm yettikçe yapmaya devam edeceğim"
Şimdilerde Vos26 Hobi Kültür ve Dayanışma Derneği çatısı altında gençlere maket yapımını öğreten Cantaş, "3 yıl kadar önce Vos26 Hobi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin en büyük projelerinden olan 'Bir Hobiye Ne Dersin?' projesinde gönüllü eğitmen olarak benimle aynı hobiye gönül veren bir arkadaşlarımla birlikte bu hobinin daha fazla insana ulaşması ve gençlere yol gösterici olabileceğimize karar vererek 'Bir hobiye ne dersin' projesinin temelleri atılmış oldu. 2 yıla aşkın zamandır Vos26 hobi evinde birçok gönüllü arkadaşınızla gençleri maket ve modelle tanıştırıp elimizden geldiğince öğreticilik yapmaya çalışıyoruz. Yaptığım iş gereği bugüne kadar yüzlerce gençle tanıştım. Onlara derslerinde yardımcı olmakla birlikte hayatlarında bir hobi sahibi olmaları için yardımcı olmaya çalışıyorum. Hobisi olan insanın kimseye zararı olmaz. Kötü alışkanlığı da olmaz. Bugüne kadar onlarca diorama yaptım. Hayal gücüm yettikçe yapmaya da devam edeceğim. Üç yıldır sosyal medyada bir grubumuz var. Bu grup ile hem bilgi paylaşımı hemde dünyada bu ise meraklı olan insanları takip ediyoruz. Bu hobiyi ve bu ölçeği seviyorum. İnsanların modellerimi ve dioramalari gördüğünde yüz ifadeleri beni mutlu ediyor. Bu küçük ölçekli dünya beni dinlendiriyor" diye konuştu.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

sinan al

21 Aralık 2017 12:53
38 yaşındaım acaba bende ders alailirmiyim?
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
SAĞLIKSIZ EKMEKLER İMHA EDİLDİ
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor. 
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
ELEKTRİK ZAMMI GERİ ALINSIN
Konutlarda 80- 100 lira gelen elektrik faturları 140-150 liraya çıktı. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar elektrik kurumu önünde eylem yaptı.
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
KİREÇ KÖYÜ'NDE SU SEVİNCİ
Hayvancılık yaparak geçinen Kireç Mahallesi sakinleri yıllardır çektikleri su sıkıntısının ESKİ’nin yaptığı çalışmayla giderilmesinin mutluluğunu yaşıyor.
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
TÜRKİYE ASLA IRKÇILIK YAPMAMIŞTIR
Eskişehir’e gelen 26 Afrika ülkesinin büyükelçileri ve ticaret ataşeleri onuruna Eskişehir Valiliği tarafından yemek verildi.
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
EMNİYET'TEN ASAYİŞ UYGULAMASI
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri kent genelinde Genel Asayiş Uygulaması gerçekleştirildi.
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
KARDEŞ CEMİYET OLABİLİRİZ
Hamburg Türk Basın Birliği mensubu 15 gazeteci, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Yılmaz Karaca "Kardeş cemiyet olabiliriz" dedi.
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
CİĞERİMİZİ ALDILAR ONLAR DA YANSIN
Eskişehir’de, üstüne tiner dökülüp yakılan Ahmet Çelik’in (40) öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması görülürken, ablası yürekleri dağladı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan abla Nilüfer Çakmak, “Ciğerimizi aldılar, onlar da yansın” dedi.