‘’YETER ARTIK ÇOK YEDİN’’ DEDİ EBEVEYN…

Son Güncelleme : 03.09.2016 11:09

‘’YETER ARTIK ÇOK YEDİN’’ DEDİ EBEVEYN…Günaydın! Bu güzel cumartesiye sağlıklı kiloya kavuşmak ile ilgili ilginç bir bilgiyle başlayalım. Malum obezite -yeni dünyanın sunduğu beslenme alışkanlıklarının da katkısıyla-çağımızın hastalığı halini almış durumda. En çok da çocuk ve ergen bireyler risk altında!

Daha önceki yazılarımda çocuklarda ve ergenlerde aşırı/sağlıksız kilo alımı ve obeziteyi tetikleyen durumlardan bahsetmiştim (saatler süren video oyunları/tv başında yemek yemek gibi) (İlgilenenler bu yazılara özel web sayfamdan ve facebook sayfamdan ulaşabilirler)

Güncel bir araştırmanın bulgusuyla bu manzaraya biraz daha geniş pencereden bakabilme şansı yakaladık: Yaşları 20-35 arasında değişen 501 kadın katılımcıyla yapılan çalışmaya göre; büyüme ve gelişme sürelerinde ebeveynlerinden bedenleriyle, kilolarıyla ve de yemek yemeleriyle ilgili sık yorum duyanların yetişkinlik döneminde daha yüksek vücut kitle indeksine (vücuttaki yağ miktarını gösteren miktar) sahip oldukları, normal ve sağlıklı kiloya dönseler bile bedenlerinden memnun olmadıkları ve kendilerine verdikleri değerin düşük olduğu bulgulandı (makalenin referans bilgilerine ulaşmak isteyenler sayfamı inceleyebilir).

*** Obezite çağımızın hastalığı dedik ve "bu kadar risk varken ses çıkarmadan nasıl duracağız, bırakalım yesin mi?" diyenlere bir kaç öneri:

Küçükken "nasıl olsa çocuk canı çekmiştir" diyerek verdiklerinizi yaşı biraz büyüdüğünde yerken uyarmanız kafa karıştıracaktır. Yemekleri ödül ya da ceza sistemi içerisinde kullanmamaya gayret edebilirsiniz (bunu yaptığında çikolata alacağım... gibi).

Onu da mutfağa ve yemek yapma sürecine dâhil ederek motivasyonunu arttırabilir ve sağlıklı yönlendirebilirsiniz. (Tam da bu noktada bizim aileden bir hikâye geldi aklıma- antiparantez örneği olması niyetiyle yazalım buraya; geçen gün bütün aile teyzemin doğum günü vesilesiyle toplandık. Bütün aile derken de ciddiyim, kalabalık bir aileyizdir:) Önce yemeklerimizi yedik, arkasından haliyle sohbet- muhabbet ve sıra pasta kesimine geldi. Ben de dâhil herkes şapır şupur pastaya gömülüyorken, çok sevdiğim kuzenim ve biricik 29 aylık oğlu aynı anda pastaya gömülen bizlerle aynı odada(!) saklama kaplarından kendi yaptıkları (!) (evet birlikte yaptıkları) şekersiz keklerini çıkardılar. Bizimki o kadar da gururla yiyordu ki annesine yardım ederek kendi yaptığı:) keki, şaşaalı pastadan bir gram istemeye bile yeltenmedi kerata, "şekersiz bu şekersiz" diye diye (muhtemelen emek verilenin karşılığını almanın hazzı ile) yedi maşallah elleriyle yaptıkları keki...)

Onların gözü önünde katı diyetlerden ve ciddi kilo verimi ile ilgili sohbetlerden kaçınmaya çalışabilirsiniz. Yeme bozuklukları ile ilgili vakalara baktığımızda, bu bozukluğa sahip ergenlerin ebeveynlerinde de geçmişte sıkı diyet hikâyelerini ya da kilo alımı/verimi ile ilgili takıntılı durumlar görebiliyoruz.

Ve son olarak; her zaman söylediğim ve her şeyde geçerli olduğuna inandığım gibi- önce örnek olun! Rol modellik sistemi burada da geçerli, siz kola içerken ya da patates kızartması yerken çocuğunuza sebze yemesi konusunda ısrar ederseniz boşa kürek çekmiş olursunuz…

*** Bu Konuyla ve süreç yönetim stratejilerinizle ilgili ebeveyn olarak ya da çocuğunuza yönelik destek alabilirsiniz. Bilhassa Bilişsel Davranışçı ve Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) terapi yöntemlerinin yeme alışkanlıkları ve kilo düzenlemesi konusunda olumlu sonuçlar verdiği araştırmalar tarafından bulgulanmıştır.

Güzel & Sağlıklı bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle...

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama