YENİ KABİNE

Son Güncelleme : 10.07.2018 16:07

YENİ KABİNEHerkes televizyon başına kilitlendi o saatlerde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bakanları açıklamasını bekliyordu. Ne de olsa siyaseti seven milletiz. Diziler filmler yarışmalar bırakıldı, yeni bakanlar kim olacak merakı sardı herkesi. Erdoğan kürsüye geldi ve yeni kabinesini açıkladı. Bakanları tek tek yanına çağırdı. Onları kısaca tanıtan videolar eşliğinde yeni bakanları kamuoyuna duyurdu.

Peki neden bu kadar merak edildi bu yeni kabine.

Öncelikle Türkiye artık yeni bir sisteme geçti. Bakanların büyük bölümü meclis dışından olacaktı, işte bu yüzden merak edildi.

Sürpriz var mıydı. Elbette vardı.

En büyük sürpriz belki de Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olması. Beklentiler Mehmet Şimşek'in bu göreve getirileceği yönündeydi. Piyasalar da böyle bekliyor olmalıydı ki, Albayrak ismi açıklandıktan sonra dolar ve euro'da hatırı sayılır bir yükselme gözlendi.

Hulusi Akar'ın Milli Savunma bakanı olması da bir sürpriz olarak görülebilir.

İçişleri, Dışişleri ve Adalet gibi önemli bakanlıklar da değişime gidilmedi.

Eğitimin başına özel okul sahibi, sağlığın başına özel hastane sahibi, turizmin başına da tur şirketi sahibi bakan yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler öncesinde yaptığı açıklamalarda 'bu ülkeyi şirket gibi yönetmek gerekiyor' ifadelerini kullanmıştı. İşte bu yüzden bu seçimleri yaptı.

Hepsi işlerinde başarılı insanlar. Şimdi enerjilerini ülke sorunlarını gidermek için harcayacaklar.

Yeni kabine iş dünyası ve bürokrasinin birleştiği bir yapı olarak karşımıza çıktı. Yeni kabinenin önemli bir özelliği de yaş ortalamasının oldukça düşük olması...

Yeni sistemin yeni bakanlarının işi kolay değil.

Mevcut sorunları çözmek yeni sisteme alışmak adına çok çaba sarf etmeleri gerekiyor. Millet hizmet bekliyor.

Artık seçim geride kaldı, şimdi geçim zamanı...

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle