YAZI DİZİSİ 1: ‘’ÇOCUĞUM OTURDUĞU YERDE DURMUYOR, SINIFTA SÜREKLİ KALKIP DOLAŞIYORMUŞ, BİR ŞEYE UZUN SÜRE DİKKATİNİ VERMİYOR, HEMEN SIKILIYOR…’’

Son Güncelleme : 23.09.2016 17:09

YAZI DİZİSİ 1: ‘’ÇOCUĞUM OTURDUĞU YERDE DURMUYOR, SINIFTA SÜREKLİ KALKIP DOLAŞIYORMUŞ, BİR ŞEYE UZUN SÜRE DİKKATİNİ VERMİYOR, HEMEN SIKILIYOR…’’Size bu cümleleri kurdurtan durum; illa çocuğunuzdaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite’si değildir. Sebepler çok ve çeşitli olabilir, bunlardan bir tanesi de çocuğunuzun benlik regülasyon becerisidir. Peki; çoğu bilimsel araştırmaya da konu olan benlik regülasyonu, yani kişinin kendi kendini düzenleyebilme ve ayarlayabilme becerisi nedir?

Benlik regülasyonu çocuğun kendi davranışlarını kontrol etme becerisidir. Bu beceri uzun yıllar içerisinde gelişir ve sosyal, duygusal ve bilişsel olmak üzere farklı alanları vardır. Benlik regülasyonunu çocuğun hissettiği + çocuğun bildiği/yapabildiği = çocuğun davranışı olarak özetleyebiliriz.

ETKİLEYEBİLECEK FAKTÖRLER:

  • YAŞ  Benlik regülasyonu yaş ilerledikçe gelişir

  • BİYOLOJİ  Çocuğunuzun mizacı & stresli olaylara nasıl reaksiyon gösterdiği benlik regülasyon gelişimini etkiler.

  • İLİŞKİLER  Çocuğunuzla olan etkileşiminiz (örneğin onun mizacına uygun ebeveynlik anlayışı geliştirmek ve doğru zamanda ihtiyaçlarına cevap olabilmek) benlik regülasyonunu edinmesini etkiler.

  • BİLİŞSEL GELİŞİM  Çocuğunuzla olan iletişiminizde dili kullanma yoğunluğunuz ve kaliteli iletişim kurmanız (örneğin duygulardan bahsetmek, isimlendirmek, tanımlamak…) çocuğunuzun benlik regülasyon becerisi geliştirmesini önemli ölçüde destekleyecektir.

NEDEN ÖNEMLİ?

Araştırmalara göre benlik regülasyonundaki beceriler kısa vadede ve uzun vadede birçok farklı alandaki yetkinliği ve beceriyi de olumlu etkiliyor. Odaklanabilmek, dürtüleri kontrol edebilmek, akademik ve sosyal başarı, sosyal ilişkilerdeki uyum… gibi.

Örneğin çocuğunuzun karnesinde zayıf geldi, ya da ailesinden birini kaybetti… Benlik regülasyonu bu gibi durumlarda devreye giren önemli mekanizmalardandır ve var olan stres ve üzüntülü durumun etkisini azaltmakta, dolayısıyla da ileriki yaşlarda psikolojik rahatsızlıkların ve aksaklıkların çıkmasını önlemekte rolü büyüktür.

Benlik regülasyonunda yeterli beceriyi kazanamayan çocuklarda görülenler; genellikle konsantrasyon bozukluğu (örneğin okuduğunuz masala dikkatini verememe ve çabuk sıkılma), günlük aktivitelere ilgisizlik ve bu aktiviteler yapıldığı zamanlarda üzgün olma hali, ya da hareket edemediğinde, istediğini istediği anda yapamadığında endişeli, üzgün ya da öfkeli hale gelme…gibi durumlardır. Bu durumlar da öğrenme; sosyal ilişkilerin yapılandırılması ve devamlılığının sağlanması, kendisinin ve karşısındaki kişilerin duygu ve davranışlarını anlamlandırması gibi yetkinliklerde aksaklıklar yaratabilir.

Haftaya normal gelişim çerçevesinde benlik regülasyonu becerisi olarak hangi yaş grubundan ne beklenmeli ve yaş gruplarına göre ebeveynlere tavsiyeler ile devam edeceğiz.

Kendi kendinizi düzenleyebildiğiniz keyifli bir hafta sonu dileğiyle 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama