YARGI STRATEJİ BELGESİ

07.06.2019 06:30

YARGI STRATEJİ BELGESİGeçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı tarafından Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklandı. Strateji belgesine bakarsanız, yargıda büyük bir reformla yargının birçok sorunu çözülecek.

Belgede hukukla ilgili birçok soruna çözüm bulunacağından bahsedilmiş, hakim-savcı-avukatlık mesleklerine geçişte daha seçici olunmasından, hakimlere coğrafik güvenceye, özgürlüklerin korunmasından hukuk hizmetinde KDV indirimine kadar her şey strateji belgesinde yer alıyor.

Elbette, bu sorunların hükümet tarafından dile getirilmesi dahi önemli, ancak açıklanan sadece bir strateji belgesi, gerçekte bir şey değişecek mi bilmiyoruz. Yani strateji belgesinin hukuk dünyasında hiçbir karşılığı yok, bu konuda hukuki düzenlemeler yapılacağını söyleyen bir belge sadece. Strateji belgesi, sadece hükümetin bundan sonra bu yönde çalışma yapacağını duyurmasından ibaret, şu anda ortada ne bir yasa tasarısı, ne de bir mevzuat değişikliği var, Yasa tasarısı mevcut olsaydı çok daha somut değerlendirmeler yapmak mümkün olurdu. Strateji belgesinden sonra yapılacak mevzuatın belgede belirtilen amaçlara hizmet etmeye yeterli olup olmayacağı da belli değil. Daha önce benzerleri yargı sisteminde defalarca yaşandı, Örneğin, bugüne kadar yargıyı hızlandırmak amacıyla çıkartılan istinaf mahkemeleri, yargıda hedef süre uygulaması gibi uygulamaların hiçbiri, yeni sorunları beraberlerinde getirmelerine rağmen, yargılama sürelerini kısaltmadı. Strateji belgesinin yasal mevzuat haline gelip gelmeyeceği, gelecekse uygulanıp uygulanmayacağı da ayrı bir konu.

Yargıdaki sorunlar her şeyden önce anlayış sorunudur. Yargı, yürütmenin ağzından her çıkanı emir gibi uygularken, yargı kararları hükümet tarafından tanınmıyorken, en basitinden eleştirilere karşı dahi Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklama uygulanıp, ana muhalefet lideri linç edildiğinde kimseye dokunulmuyorken, dünyanın en demokratik yargı mevzuatına da sahip olsanız sonuç değişmez, hiçbir özgürlüğün korunması gündeme gelemez.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama