YARGI HIZLANIR MI?

03.01.2019 06:30

YARGI HIZLANIR MI?Adalet Bakanlığı’nın yargıyı hızlandırmak için öngördüğü; hedef süre uygulaması, ticari davalarda arabuluculuk, e-tebligat gibi birçok düzenleme 2019 yılı itibari ile uygulamaya başlandı.

Hedef Süre

Yeni uygulamaya göre; Adalet Bakanlığı, soruşturma süreleri ile ceza, hukuk ve idari davalara ilişkin azami hedef süreleri belirledi.

Hedeflere göre, kasten adam öldürme, zimmet, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, silahlı örgüt üyesi olmak, casusluk ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar gibi ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlardan açılan davaların mahkemenin dosya puanına göre 300 ile 390 gün arasında bitirilmesi hedefleniyor. Aynı şekilde, Vaseyet makamının izin davaları için 90, icra takibine itirazın kaldırılması davası için 180, çekişmeli boşanma davaları için 300, kiralananın tahliyesi davası için 300, babalık davası için 330, tazminat davası için 450, tapu iptali ve tescili davası için 730 gün hedef süresi belirlendi.

Hedef süre uygulaması, zaten iş ve dosya yükü altında ezilen hâkimlere fazladan baskı oluşturmaktan öteye geçmeyecektir. Davalar hakimler ve mahkeme kalemleri yoğun çalışmadığı için değil, iş yükü, adli tıp yetersizlikleri ve yargılama hukukumuzdan kaynaklanan süreler sebebi ile gecikmektedir.

E-Tebligat

Avukatlar için zorunlu, vatandaş için talep halinde gerçekleşecek e tebligat sisteminde, postada kaybedilen zaman kazanılmaya çalışılacak. Uygulamanın yılbaşından itibaren başlaması öngörülüyordu, ancak uygulama avukatların kayıtlı e-posta adreslerinin dağıtımı tamamlandıktan sonra başlayacak.

Vatandaş bu sisteme geçerse, hem kendi yargılaması hızlanır, hem de tebligatlarının tümünden haberdar olmuş olur.

Ticari Davalara Arabuluculuk

İş Mahkemelerinden sonra ticari uyuşmazlıklar için de arabuluculuk zorunlu hale geldi. Tarafların dava öncesi uzlaştırılması yolu olan arabuluculuk uygulaması yolu ile, iş davalarında beklenenin altında da olsa tarafların anlaşmasını sağlamıştı. Ancak iş mahkemelerinde taraflardan birisi paraya çoğu zaman kısa sürede ihtiyacı olan işçi, ticari uyuşmazlıklarda ise taraflar daha dengeli, bu sebeple uzlaşma sağlanabilir mi meçhul, sağlansa dahi oran çok daha düşük kalacaktır.

Arabuluculuğun yaygınlaşması uzlaşma sağlasa da, çoğu zaman adaletli bir sonuç doğurmuyor. Arabuluculuk ile varılan anlaşmalarda, özellikle tarafların avukatı da yoksa mahkemeden çıkabilecek sonuca göre çok daha dengesiz sonuçlarla karşılaşılıyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama