YANLIŞ YAPTILAR

12.02.2018 08:23

YANLIŞ YAPTILAREskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Odası, bu şehrin iki önemli kurumu. İki Oda'da şehrin gelişmesi için sayısız projeye imza attı bugüne kadar. Mesela Ticaret Odası.. 'hepgeleceksin.com' isimli bir proje başlattı. Amaç, Eskişehir daha fazla tanınsın, kentimize gelen turist sayısı artsın, neticede şehir kazansın.

Sanayi Odası derseniz, kentin sanayisinin gelişmesi adına pek çok proje gerçekleştirdi. Yerli otomobil konusunda önemli adımlar attı. Ön planda hep Eskişehir vardı.

Bu iki odanın temsilcileri geçtiğimiz günlerde Valilik'te düzenlenen bir toplantıya katıldı. İl Mahalli Çevre Kurulu toplantısı. Toplantıya toplam 18 kurum katıldı ve bir oylama gerçekleşti. Kentimize kurulması planlanan kömürlü termik santralin kurulacağı bölgede kül depolama alanları belirlenmişti. İşte bu alanlar uygun mu değil mi? Bu oylandı. Toplantıya katılan 16 kurumun temsilcisi 'uygundur' diyerek kabul oyu verdi. Bu 16 kurumun kimler olduğu malum. Valiliğinden, sağlık müdürlüğüne, çevre müdürlüğünden, DSİ'ye, müftülükten milli eğitim müdürlüğüne atanmışların oluşturduğu kişiler. 'Kabul' oyu vermeleri çok doğal. Zaten bunun örneğini santralin tarım alanından çıkarılmasının gerçekleştiği oylamada görmüştük. Atanmışların hepsi orada da 'evet' demişti.

Son toplantıda da aynen bu yaşandı. Bir tek Büyükşehir Belediyesi 'hayır' oyu verdi. Ancak bizi en çok şaşırtan Eskişehir Sanayi Odası ve Ticaret Odası'nın bu toplantıda 'hayır' diyememiş olması. Önce çekimser kaldılar. Ancak gece gelen bir telefonla oylarını 'kabul' yönünde değiştirdiler.

'Yapılan oylama termik santralin kurulup kurulmaması oylaması değildi' diyerek kendilerini savunabilirler. Ama alınan bu kararlar termik santralin kurulmasının önünü her geçen gün daha fazla açıyor. O yüzden bu şehrin iki önemli odasının, isimlerinin önünde 'Eskişehir' bulunan iki önemli odanın 'hayır' demesini beklerdik.

Onlar her zaman Eskişehir'in gelişmesini istemiş olabilirler, bu yönde çalışmalar yapmış olabilirler. Ama burada kaybettiler. Tepki gördüler. Hani bilirsiniz eskiden sınavlarda 3 yanlış 1 doğruyu götürürdü. Burada 1 yanlış bütün doğruları götürdü....

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle