VİRA BİSMİLLAH...  

02.12.2019 06:30

VİRA BİSMİLLAH...  2003 yılı sonları, göreve yeni başlamıştım...

Yönetim dağılmış, Eskişehirspor idari ve mali krizlerle boğuşur haldeydi.

Ayağımın tozuyla Eskişehirspor- Kartalspor maçını izlemek için ben de stadyumda yerimi almıştım .

Ufukta Lig-B'den amatöre düşme tehlikesi belirmişti. O yüzden maç çok önem kazanmış, ES ES'in Kartalspor'u mutlaka yenmesi gerekti.

Artı 90 oynanıyor, neredeyse maç bitmek üzere...

Fakat bir türlü gol sesi yok. Bütün taraftar gibi bende de heyecan dorukta. Gol olması için dua etmekten öte neredeyse hatim indiriyoruz.

Hakemin tam da maçı bitirip düdüğü çalacağı son saniye bizim futbolcunun doksandan çektiği şut filelere kucaklaşmasın mı? Aman Allah..!  Stadyum tezahürattan yıkılıyor. Bütün taraftar sevinçten çılgına dönmüş havalarda.

 Eh, bendeniz de onlardan farklı değildim. Bedenim yaşlansa da duygularım yıllar önceki o haşarı çocuğun taşkın heyecanıyla dolu. Çünkü ben de uzun yıllar önce, onlar gibi nice acı tatlı hatıralar yaşamıştım.

Fakat o da ne? Protokol tribününün sağında bulunan tribünlerde birdenbire bağırış, çığırış, kargaşalık başladı. Bir anda taraftarla polisin birbirine girdiğini gördüm. Yardım istenmiş olacak ki Çevik Kuvvet de coplarını çekerek taraftarın üstüne yürüyordu.

Eyvah ki, eyvah! Kargaşa paniğe, panik de kitlesel izdihama dönüşmek üzere... Böyle durumlarda, Allah korusun, bilhassa kadın ve çocuklar başta, birçok kişinin ezilmesi işten değildir.

Mevcut Emniyet Müdürü'nün tayini çıkmış, yeni müdür de göreve henüz başlamamıştı.

 Yakınlarda Emniyetten bir yetkili aradı gözlerim; kimseyi göremeyince gayriihtiyarî fırladım yerimden. Nasıl olduğunun farkına bile varamadan bağırış çığırışlar arasında bir yerlerden atlayıp hopladığımı anımsıyorum. Sonra bir anda kendimi polis- taraftar tartışmasının tam ortasında buldum.  Çok şükür zamanında yetişmiştim ve kimsenin burnu kanamadan ortalığı yatıştırmayı başarabildim.  

Olay, gol sevinciyle hoplayan, zıplayan taraftarlara orada bulunan bir Polis memurumuzun, hiç gereği yokken copla müdahalesi imiş.

Ortada bir şey yok... yok ama, o elektrikli havada basit bir müdahalenin bir anda kitlesel bir olay halini alıp büyük felaketlere sebep olduğu çok görülmüştür.

Olay yerine vardığımda, genç bir taraftar dikkatimi çekmişti. Tartışma daha da büyümesin, itişme kakışma kontrolden çıkmasın diye kan ter içinde çırpınıp duruyordu. Özellikle taraftarın sakinleştirilmesinde bana çok yardımcı olmuştu. Bu genç o zamanki tribün liderlerinden Mustafa Akgören'di.

Ortalık yatıştıktan sonra, onlar bana, ben onlara teşekkür ederek kucaklaştık. Yıllar sonra hasret duyduğu sevdiklerine kavuşmuş bir insan gibi hissediyordum kendimi. Valiliği falan unutup bir anda taraftar oluvermiştim. Sevinç ve mutlulukla epey bir tezahürat yaptıktan sonra yerime dönmem gerekti.

O da ne? Dikenli telleri de olan iki bariyer vardı karşımda ve ben bunları bir türlü aşamıyordum. Bir hayli hopladım zıpladım olmuyor, bir türlü atlayıp aşamadım! Daha fazla zorlarsam bi tarafımı çizdireceğim kesin. Durumu gören korumalar ve görevliler yetişip, ittire kaktıra engelleri atlamamı sağladılar.

Ertesi gün Mustafa Akgören, başkanı olduğu "65'liler Derneği" Yönetimiyle ziyaretime geldi. Hepside iş-güç sahibi pırıl pırıl gençlerdi. Epey bir sohbetten sonra derneğe davet ettiler, mutlu oldum ve seve seve kabul ettim.  Zaten Eskişehirspor'un hiçbir takıma nasip olmayan  gücü ve zenginliği bu TARAFTARI değil miydi?

Bir süre sonra ben de kendilerini ziyaret ettim. Gelmişten geçmişten doyumsuz anılar yadettik. ES ES üzerine hayeller kurduk. Lig-B'den Lig-A'ya, oradan da süper lige çıkmaya olan inancımızı ortaya koyduk. Derneğe resmi üye olmamı teklif ettiler; daha da mutlu oldum.

Dün gibi hatırlıyorum, o gün, "Bak Mustafa dedim, sizler şu an tribündesiniz; yani işin mutfağında... Gün gelecek bu takımın size çok, ama çok ihtiyacı olacak. Kendiniz şimdiden iyi hazırlayın ki, Anadolu'nun Kuvayı Milliyesi bu takımı, zor günlerinde sırtlayıp layık olduğu yere taşıyabilesiniz."

Evet işte o gün bu gün... Mustafa Akgören ve arkadaşları ateşten gömleği giydiler, kimselerin cesaret edemediği bu zor görevi sırtladılar.

Takım layık olduğu yönetime kavuşmuştur.

Duamız desteğimiz kendileriyledir!

Bize, size, herkese düşen, bu zor, zor olduğu kadar da şerefli görevde onlara yardımcı olmaktır!

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (2)

Yorum Ekle

Es Es

02 Aralık 2019 14:57
Yine tadına doyulmaz bir yazı, o günleri hiç birimiz unutmadık sizin sayenizde olay önlendi o gün bende oradaydım, Mustafa nın bakışları sert yüzünde ürkütücü bir gölge vardı gözlerinde şimşekler çaktı. Kadir çalıcı bey iyiki varsınız.

Türk Yılmaz

02 Aralık 2019 12:05
Güzel dilek ve temennileriniz için teşekkürler Sayın Valim. İnşallah Tatar Mustafa bu işin altından kalkacak

Veli

03 Aralık 2019 09:17
Eskişehirspor'lu olmak, bu ruhu taşımak ve buna göre çalışmak.. Tam da ihtiyacımız olan şey bu. Yolları açık olsun.

ali a.

05 Aralık 2019 08:43
Bunları köşe yazılarınızda lütfen... Merhaba 04 aralık tarihinde ilimizde uzun süren kar yağışı oldu. ve bilinirki kar yağdı ise ertesi gün yollarda ciddi buzlanma olur eskişehirde. Sabah işe giderken gördük ki hiç bir yolda tuzlama olmamış ve yollarda bir sürü kaza gördük. maddi hasar zaman kaybı ve stres. inanın buna önlem almak zor değil . böyle günlerin gecesinde belediye araçların vızır vızır çalışması gerekirken sadece hasan polatkan blv. oluyor çalışma.

Ferhunde Helvacı

03 Aralık 2019 15:39
Futbol sadece erkeklerin oynadığı & seyrettiği bir oyun zannediliyor benim torunumda futbolcu her maçını da severek seyrederim, bu konuyu dile getiren yok. Rahatsız olduğum ikinci konu elin afyonlusu çıkmış Eskişehir Sporun yönetimine karışıyor, kayseri lobisi, antep lobisi, yozgat lobisi derken bi afyon lobisi eksikti, Eskişehirliler Eskişehir e sahip çıkmıyor.

İbrahim KARABUL

03 Aralık 2019 13:49
Sayın editör, Erol Çalışıcı adıyla yorum yapan kişi,bile isteye Çalışıcı soyadını kullanıyor,ancak kesinlikle böyle bir kişi yok, Çalışıcı soyadıyla yorum yaparak sözüm ona Sayın Valim aleyhinde olumsuz bir algı oluşturacak.Lütfen bu kişinin yorumlarına daha hassas davranınız,malum Vali bey lehinde yazılanları bazen mübalağalı bularak by pass ediyorsunuz ya,incitici ve eleştirel olmaktan ziyade kırmayı,aşağilamayı hedef alan yazılara da dikkat buyursanız mutlu olacağız...Teşekkürler...

İbrahim KARABUL

02 Aralık 2019 20:39
Alameti farikanızdır, baskınlığı ile genel kabul görmüş adaletsiz güce baş kaldırmak, dikte edilmiş modaya riayet etme güdüsünü reddetmek...Tam da bu sebepten, futbolun egemenlerine kafa tutan, diklenen Es Es'i, kan uyumundan olacak, ilk aşkınız olarak tanımladığınıza defaten şahidim Sayın Valim.Ehline emanet edilen bir sevdanın, samimi gayret ve akılcı idareyle vuslatı vacip olur.Umarım bu genç ve çekirdekten yetişme yönetim çok başarılı olur ve Eskişehirspor'u doğal üyesi olduğu zirveye taşır hem de tadımlık değil daimi vasıflarla.

ORHUN TÜRKER

11 Şubat 2020 10:16
Bunları duyunca insan kafadan uydurma yazıların değeri kalmıyor. Demek ne günlerden geldik ama değerini bilemedik bundan sonrada uğraşmaya gerek yok herhalde bizden çok bişery olmayacak belli, Taki...

Fatma Ceren

03 Aralık 2019 15:07
Vali Baba yine birilerinin yemesine, malı götürmesine taş koyduğunuz için bir klavye uzmanı arkadaş tarafından “yaz kızım, iki torba çimento....” diye devam ettiğini düşündüğüm bir atmosferde yazılan yoruma çok güldük. Manidar bir hata yaparak zeka pırıltısını göstermiş Erol bey. Erol bey Profit-Erolleri yiyemedi diye üzülmüş galiba.

MELEK KARA

03 Aralık 2019 13:22
Sayın Editör; Erol rumuzlu yorumcuyu derhal silmenizi talep ediyorum, bilinçli olarak Vali beyin soyadını "Çalıcı" yazmaktadır. Bunu sizin zaten görmüş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili yerlere şikayet edeceğim. Daha dikkatli olmanız dileğiyle..

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama