UNUTMAYIN!

12.10.2017 08:00

UNUTMAYIN!TFF'nin "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell ana sponsorluğundaki Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası final maçında İngiltere'yi 2-1 yenerek şampiyon oldu.

Gündem şimdi Ampute Futbol Milli Takımı. Elbet gurur duyduk. Daha fazla ödül almalarını bekliyoruz. Ancak geride kalan haftada gündeme dahi gelmeyen U21 Milli takımının Kıbrıs Rum Kesimi yenilgisi var. Rum Kesimi önündeki yenilgi aslında alt yapılara ne kadar önem verildiğinin bir işaretidir.

Esasında Türk futbolunda alt yapılar genelde göstermeliktir. Çalışan antrenörlerin o görevlere nasıl geldikleri genelde bellidir. Aldıkları komik ücretlerde. Çoğu takım güçlüklerle Elit ve Akademi liglerindeki maçlara gidip gelmektedir.

Bizde gençler fazla ilgi görmez. Alt yapılardaki teknik adamların birinci hedefi futbolcu yetiştirmekten çok skor peşinde koşmaktır. O hafta galipse, gazetelerde sonuçlar iyi çıktıysa keyiflere diyecek yoktur. Tersinde ise çoğu zaman gündem dahi olmaz.

Yine alt yapılarda yetenekli isimler profesyonel yapılır. Çoğu göstermeliktir. Yani çoğuna maaş bile ödenmez. Çoğu A takımla dahi idmana çıkamaz. Sonrasında ise alt yapılarda yaşı dolunca kaybolup gider.

Böyle olunca futbolda ileri gitmez. 400 Bini bulmayan nüfusu ile İzlanda gelir seni eler gider. Yine futbolda doğru dürüst başarı olmayan Rum Kesimi senin hevesini kursağında bırakır.

Ülkemiz futbolundaki hüsranı Eskişehir'e uyarlarsak hata etmemiş oluruz. Bakın Es Es'in profesyonel yapılan isimlerine. Kaçı Eskişehir alt yapısından, kaçı dışarıdan. Çoğu şans bile bulamıyor ve dar kadroda.

Sonuç bellidir. Sıkışınca, hüsrana uğrayınca alt yapılar akıllara gelir. Güzel günlerde, gösterişli imza günlerinde öz evlatlarımız hep unutur.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle