UMUT

12.07.2018 10:27

UMUTYaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tayland’ın Çiang Rai kentinde Tham Luang Nang Non Mağarası'na yaptıkları gezide, mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle bulunduktan hemen sonra dışarı çıkarılamamıştı.

Dağların nerdeyse 1 km altında sıkışıp kalmışlardı. Mağara kilometrelerce uzunluktaydı ve üstelik sularla kaplanmıştı. Çocuklar yüzme bilmiyordu. İngiltere, Çin, Japonya ve Avustralya’dan kurtarma operasyonu için gelen uzmanlar, çocukların bulunduğu konum ve yağmur mevsimini ‘lojistik kabus’ olarak nitelendirdiler. Bu arada Muson yağmurlarının kapıda olması zamana karşı bir yarışı mecbur kıldı. Keşif çalışmaları esnasında eski asker bir dalgıcın hayatını kaybetmesi, operasyonun ne kadar zorlu olacağını gözler önüne serdi.  Yani tüm sonuçlar o kadar olumsuza odaklıydı ki…

Kurtarma çalışmalarına birçok ülke ve gönüllü katıldı. Hatta Elon Musk ekibi ile ufak bir denizaltı yaptı. Hepsinin ortak bir noktası vardı: ”Umut” O kadar karanlık senaryoya rağmen, içlerindeki ışığa ve umuda sarıldılar. Pozitif düşünce gücüyle yarattıkları sinerji ile mağarada kalan o küçük canlara yaşam enerjisi oldular. Sonuçta karanlığa odaklananların dediği olmadı. İyilik ve koşulsuz sevgi kazandı. Operasyonu yürüten donanma güçleri, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada: "Bunun mucize mi, bilim mi, yoksa başka bir şey mi olduğundan emin değiliz. 13'ü de mağaradan çıkarıldı. Herkes güvende" ifadelerini kullandılar. Gerçekten de bu bana göre de bir mucizeydi.

Şu an yaşadıklarınız, sizi de böylesine karanlık bir mağarada mahsur kalmış gibi hissettirebilir. Hatta tüm olasılıklar aleyhinize ve hiç çıkış yolu yokmuş gibi görünebilir. İlahi sistem öylesine derin ve gizemli çalışıyor ki, yaşadığınız olumsuzlukların sonucu hiç tahmin bile edemediğiniz güzelliklere ulaşabilir. Yeter ki içinizdeki ışığa güvenin ve pozitif düşünceyi hayatınızın her noktasına taşıyın.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle