UĞUR MUMCU

24.01.2019 06:30

UĞUR MUMCU24 Ocak Anayasası

12 Eylül darbesi sonrası Türkiye’de yaşanan problemlerin; terör sorununun, fakirliğin, yoksulluğun ve yolsuzluğun sebebini ve başlangıcını, Türkiye’yi açık ekonomiye ve kapitalizme açan 24 Ocak Kararları olarak gördüğünü her eserinde belirtmişti, Uğur Mumcu.

19. Kitabı, 82 Anayasası’nın,24 Ocak Kararları’na uygun bir anayasal düzen sağlamak amacında olduğunu anlattığı 24 Ocak Anayasası kitabıydı.

Sömürgeci devletlerini parçalara böldüğü bir İmparatorluğun, Dünyada sömürülen uluslara ilham olacak kurtuluş savaşını kazanmış, bağımsız olmak adına devrimler yapmış Türkiye’nin başkentinde, 24 Ocak Kararlarının 13. Yıldönümünde öldürüldü. Uğur Mumcu’nun katli ve cinayet sebepleri ile ilgili tonlarca fikir ortaya atılsa da, cinayet için 24 Ocak’ın seçilmesi açık bir mesajdır.

Fetö’yü 30 yıl önceden gördü

Uğur Mumcu ömrü boyunca tam bağımsız ve laik Türkiye mücadelesi vermiştir. Türkiye halen “Fetö’ye kim yardım etti? 15 Temmuz kalkışması engellenebilir miydi?” diye tartışırken o 20 seneden uzun bir süre önce;

“… Türkiye'de özellikle son on yıldır tarikat, siyaset ve ticaret üçgeni var. İslamcı ideoloji veya tarikatlar yasaları aşan bir ayrıcalık sahibi oluyor. Bu nedenle devlet eliyle laiklik yok ediliyor, bunun içinde askeri rejim de var”

"Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar." diyebilmiştir.

Değerleri Eskişehir’de

Uğur Mumcu’nun savunduğu değerlere tahammül edemeyenler, Eskişehir’de patlatılan aracının sergilenmesine de karşı çıkmışlardı. Ancak Uğur Mumcu parkı, gençlere o yılları ve bağımsız Türkiye mücadelesini anlatmak için bir imkan.

Eskişehir, aydın ve laik kimliği ile parklarında bulunan açık hava kütüphaneleri ile, üniversiteleri ve Mumcu’ya sahip çıkışıyla yeni Uğur Mumcular yetiştirecektir.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Adem doymuş

25 Ocak 2019 17:56
Bir ölür bin diriliriz bu ülke sahipsiz olmadığı gibi pazardaki ıspanağın 10 LİRAYA satılmasını engelleyeemeyen bu iktidarda kalmayacak. Yarın nelere gebe bilinmez

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama