TÜKETİCİ-SATICI UYUŞMAZLIKLARI

08.01.2020 06:30

TÜKETİCİ-SATICI UYUŞMAZLIKLARIAlışverişlerde Satıcı-tüketici arasında yaşanan uyuşmazlıkları parasal sınırlar çerçevesinde Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemelerine taşınıyor. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Tüketici Hakem Heyetlerine Başvurularında 2020 Yılı Parasal değerleri yeniden belirledi. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre;‘’Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak üzere yeniden artırıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Maddelerinde Yer alan Parasal Sınırların artırılmasına İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, 1 Ocak 2020’dan itibaren şu şekilde olacaktır: Alışverişlerde fatura bedeli olan 6.920 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe Tüketici Hakem Heyetleri, 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il Tüketici Hakem Heyetleri, 10.390 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklar için ise Tüketici Mahkemelerine, Tüketici Mahkemeleri bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılması gerekmektedir.
 
***
 Tüketicilerimiz, Tüketici Hakem Heyetlerine uyuşmazlık başvurularını belgeleri ile gitmeliler. Örneğin; Şikayet konusu malın faturası, Garanti gerektiren durumlarda garanti belgelerini, uyuşmazlık konusu malla ilgili açıklayıcı bilgilerle müracaat etmeleri kendileri açısından önem kazanacaktır.

Tüketicilerimizin 2020 yılı içinde bilinçli tüketici olma konusundaki tutumlarının tüm alışverişlerde de sürmesini diliyoruz. Esnafımızın da tüketici hakları konusunda duyarlı olduklarını biliyoruz.2020 yılı Tüketicilerimiz ve esnafımız açısından iyi geçmesini diliyoruz. Tüketici Mahkemelerine, İl Tüketici Hakem Heyeti ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri’ne Tüketici ve satıcıların uyuşmazlıklarını, objektif, özverili bir şekilde değerlendirerek karara bağladıkları için teşekkür ederiz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama