TERÖRİST

14.01.2016 09:05

TERÖRİSTTürkçeye, Fransızca "terreur" sözcüğünden geçmiş olan “terör” sözcüğü Latince kökenlidir. Latince dilinde sözcüğün anlamı "korkudan titreme" veya "titremeye sebep olma”dır.

Terörle mücadele kanunumuza göre terör, cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasî, hukukî, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir.

Türkiye’de Berkin Elvan’dan tutun genelkurmay başkanına, gazetecilere, Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye getiren personele kadar kimler terörist ilan edilmedi ki. Terörist ilan edilenler listesine en son medyadaki yükselişine Eskişehir’deki bir radyo programında başlayan Beyaz’ıt ÖZTÜRK eklendi. Terör örgütünün propagandasını yapmaktan hakkında soruşturma açıldı.

Beyazıt ÖZTÜRK, bugüne kadar siyasete hiç bulaşmamış, siyasetin en keskin zamanlarında dahi suya sabuna dokunmamaya çalışmış, ülkece sevilen bir televizyon şovmeni. Beyaz’ın terörist ilan edilmesine sebep olan ise, programına bağlanan ve kimliği net olarak bilinmeyen bir kadının “ülkenin Güneydoğu’sunda olanlara sessiz kalmayın, çocuklar ölmesin” sözleri ve bu sözleri Beyaz’ın canlı yayında seyircilere alkışlatması.

Olayın üç yönü vardır. Bu kadının söylediği sözler ve Beyazıt ÖZTÜRK’ün seyircilere bu sözleri destekler şekilde alkışlatması ile hakkında savcılık tarafından soruşturma açılması.

Canlı yayına bağlanan kadının kimliğini ve amacını bilme şansımız olmadığı için, televizyon izleyicileri olan bizlerin ötesinde, o anda bir tepki vermesi gereken Beyaz’ında yaşanan olayı sadece o anki sözlerle değerlendirmek zorunda. Dolayısıyla Beyaz’ın bu sözleri alkışlatmasında kınanacak bir durum değil, kınanacak olan kendisine haksızlık yapılmasına rağmen Beyaz’ın televizyon karşısında özür dilemesidir.

Yaşanılan olay siyasetin yakınından dahi geçmeyen bir vatandaş bile olsanız, bir anlık bir davranışınızla terörist ilan edilebileceğinizin ayyuka çıkmasından ibarettir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama