Tarım ve hayvancılık önemli ama…

01.07.2019 06:30

Tarım ve hayvancılık önemli ama…Dünyanın öteki ucunda, ülkemizin çok uzaklarında Avustralya’ya davet edilen tarım ve hayvancılık yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın dört gün süren dizi yazısında önemli bulduğum saptamalarını Sakarya okuyucusuyla paylaşmak istedim.Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Başka yerlerde, başarılı örneklerden ders çıkarmak gerekiyor. Umarız ki, Avustralya örneğinden yola çıkarak, kendimizi aldatma yönelik “tarım ve hayvancılık” alanında eksik ve yanlış haberlerin tuzaklarından kurtulma gayreti gösteririz:

1 Avustralya’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan herkes yaptığı işten “mutlu”.

2 Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için bir dizi kurum Ar-Ge yapıyor.

3 Avustralya 2017-2018 yılında tarım ve hayvancılıktan 65 milyar Avustralya doları tutan üretim değeri yaratmış.Bu değerin yüzde 45’inin hayvancılıktan, yüzde 33’nün bitkisel üretimden, yüzde 15’nin sebze ve meyvecilikten, yüzde 7’nin de su ürünlerinden sağlanmış.

4 Ülkede 85 bin çiftçi işletmesinin bulunduğunu, tarımda çalışanların 250 bin 700 kişi (•), bu ülkede 1953’de 202 bin çiftlik varken, sayı bugün 85 bine inmiş.

5 Tarımın desteklenmemesi nedeniyle küçük çiftçiler birleşiyor, tarımsal işletme ölçeklerini büyütüyor. Büyük ve örgütlü şirketler küçük işletmeleri satın alarak kendi işletmelerinin verimliliklerini artırıyor ve rekabet gücü yaratıyor.

6 Büyük çiftliklerin yüzde 10’nun üretimin yüzde 39’unu gerçekleştiriyor, büyük ve verimli çiftliklerin üretimde söz sahibi. Son 30 yılda tarımsal yapı köklü biçimde dönüşüyor.

7 Tarımsal üretiminin ortalama yüzde 70’i ihraç ediliyor.

8 En iyi parayı süt üreticileri kazanıyor. 70 milyon koyunun var, daha önceki yıllara göre gerileme yaşanıyor.Ülke 15 yıldır ülkenin genetik seleksiyonunu kendisinin yapıyor, genetik materyal ve damızlık ithalatı önleniyor, ithalatın düşük yağ ve düşük protein tuzaklarından ülke kurtarılıyor , inek başına 6 bin 500 litre süt alınıyor.

9 Avustralya’daki bilimsel araştırmaların gelecek dönemde iklim ve su konusunun hayvancılıkta büyük sorun olacağını, aynı sorunları bitkisel üretimin de yaşayacağını, Avustralya’ da meraya dayalı hayvancılık yapıldığını, mera islahının, ot veriminin iklim ve suyu bağımlı olduğunu belirten uzmanlar, gerekli önlemli almak için şimdiden sistemli biçimde çalışıyor.

10 Ülkede ortalama sürü büyüklüğünün 350 baş hayvan…Hastalıklarla çok titiz bir biçimde mücadele ediliyor

11 Uzmanlar, tarım sisteminin değişmesi gerektiğini, tarımsal üretimde “teknoloji girdisinin” arttığını, özellikle sensörlerle izlemenin yarattığı verimlilikler dikkate alınarak, teknolojik yatırım yapacak çiftçiye bilgi desteği sağlanmasının önemi üzerinde duruyor.

12 Ulusal Çiftçi Federasyonu’nun aldığı kararları güçlü bir biçimde hükümete iletiliyor.

13 Modern seracılık konusunda Ar-Ge çalışmalarının kesintisiz sürdürülüyor, yüksek verimli ve sağlıklı üretim alanında adımlar atılıyor.

14 Hükümet, üniversiteler ve araştırma merkezlerinin “inovasyon” ve verimliliği artırmak için ciddi işbirlikleri yapılıyor, küçük ve orta ölçek işletmelerin inovasyon şirketleriyle buluşmaları için ulusal ve uluslararası işbirliklerinin güçlendiriliyor.

Tarım ve hayvancılık önemli ama, yapılması gerekeni yerine getirmek koşuluyla…Eskişehir özelinde düşündüğümüzde atılacak adımlar belli: Birinci adım Eskişehir’de tarım ve hayvancılık envanteri hazırlanmalı…İkinci adım, yörenin olanak ve kısıtlarını dikkate alan ürün deseni ve hayvan türünün ne olması gerektiğini netleştirilmeli…Üçüncü adım, etkili bir gelişme yaratmak için uygun destek sistemleri tasarlanmalı, hepsinden önemlisi verilen desteklerin kuruşunu bile hesaplayan gözetim ve denetim sistemi kurulmalı…Sistemin edilgen kontrolü ile insan eliyle etken kontrol yaparak bilinçli bir şekilde geleceği insa etmek. Gündem çok açık ve net…Söylenen adımları sadece siyasi irede ve bürokrasiden beklemek de ayıpın en büyüğü, herkes kendine düşeni yapmalı.

Şimdi kendimize soralım: Tarım ve hayvancılık sorularını sistemli biçimde analiz eden bir yerel kurumumuz var mı? Varsa bugüne kadar yaptığı çalışmalar nelerdir?

__________

(•]Türkiye’ de çiftçi kayıt sistemine göre 2.1 milyon çiftçi, 5.2 milyon kişi tarımda çalışmakta, 42 milyar 517 milyon ABD doları hasıla elde etmektedir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama