Susamam

09.09.2019 06:30

Susamamİnsanlığın ahlaki evriminde bir sonraki adım, hayvan haklarını benimsemek ve bunun kapsamlı sonuçlarını kabul etmektir. Hayvan hakları, insanlığın son iki yüzyıl içinde gerçekleştirmiş olduğu en ilerici ahlaki ve siyasi adımların temeli üzerine oturur. Sözün özü, hayvan hakları argümanı, insan hakları diye bir şey varsa, aynı nedenden dolayı hayvanların da hakkı olduğunu savlar.” Steven Best

Şanışer ve arkadaşlarının geçtiğimiz günlerde yayınladığı 'Susamam' adlı rap şarkısı sosyal medyaya damgasını vurdu. Doğa, hayvan hakları, kadına şiddet, faşizm, trafik gibi belli konularla ilgili sözler içeren şarkı twitter'da Trend Topic 'TT' oldu. Şarkı YouTube'da kısa sürede bir milyon izlenme sayısına ulaştı.

İşte o şarkının “hayvan hakları” bölümünün sözleri. Defalarca tümünü dinledim. Hala dinlemeyenler varsa şiddetle öneririm. Ülkemizin son dönemlerinin kesitini çok güzel özetlemiş. Ancak hayvan haklarına değinen bölüm gerçekten de çok etkileyici.

Bi’ kap su ver çok mu zor

Vicdanlı ol be lanet

Anlamak istemiyorsun ama bütün bu canlar sana bana emanet

lan bir düşün

Soğukta kışta dışarıda tek başına yaşıyorsun

Dilini anlayan kimse yok hep tehlike, hep felaket, hep afet

Kazanamazlar, ya yaraya rastlarlar

Ademe bir türlü yaranamazlar

Vicdana bakar paraya bakmaz

Toplayıp ormana atmak çözüm değil

Bunlar kurt değil, ormanda kendi başlarına yaşayamazlar

Onları sen savun, onlar kendi haklarını arayamazlar

Barınaklar dolu, memleket acı, Seması kara

Sokak hayvanlarına tecavüz etmenin

İşkence etmenin cezası para

Büyük ahlaksızlıklar için büyük aptallar lazımdır

Bütün insanlar suçlu değildir ama

Bütün hayvanlar masumdur

Evet işte çok doğru; Bütün insanlar suçlu değildir ancak tüm hayvanlar masumdur. Çünkü o canlar, yaradılış özelliklerini aynen korur. Ve yaratılmaları adına bir istek talepleri yoktur. Madem varlar onlar bizlere emanet demek. Kendi haklarını savunamayan canları savunmak ise bizim biz insanların baş görevi olmalıdır.

Kutlarım sizi Şanıer ve arkadaşları. O güzel yüreklerinizden öperim. Helal olsun size. İyi ki susamadınız, susmadınız.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Büyükerşen de çok etkilenmiş bu şarkıdan ve twitter hesabından şarkıyı paylaşarak, “Cesaret bulaşıcıdır. Sanatın değiştirici gücüne inananlara selam olsun…”demiş.

Ece Bilgin

08/09/2019

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

13 Eylül 2019 14:32
Tabiki susmak istemeyiz kendi haklarımızı koruyabilmeyi nasıl seviyorsak canlarımızı da seviyoruz onlar için tüm mücadelelerimize devam ediyoruz edeceğiz. Biz Susarsak onlar zaten konuşup kendilerini savunamıyorlar ki her şey onlar için. Defalarca bende dinledim çok güzel sözleri var.Herkesin dinlemesini bende isterim doğrusu. Saygılarımla