Soğuk Önce Vicdanları Dondurdu..

04.01.2016 09:26

Soğuk Önce Vicdanları Dondurdu..Yeni yıla Sibirya soğukları ile girdik. Eskişehir zaten oldum olası kışlarını soğuk geçirir, ama bu kez dereceler eksilerde tavan yaptı, ne gündüz ne gece inmedi aşağılara. Porsuk dondu, kuşlar yollara indi, yem bulamadılar. Kediler, köpekler? Onları yine hayata tutunabilmeleri adına biz can savunucuları, canhıraş bir şekilde beslemeye devam ettik hatta öğünlerini fazlalaştırdık. Ama ne kadar yetebildik, yetebiliyoruz, bakın o çok belli değil işte.

Bizler sıcak evlerimizde her şeye karşın yeni yılda umutlarımızı tazelemeye çabalar, bir yandan da evlerimizin konforundan, yanımızdaki canların mutluluğundan, sokaklardaki hayvancıklar adına utanç duymaya devam ederken, tam da yeni yılın ertesi gecesinde o korkunç soğuk dışarıda ortalığı kasıp kavururken, akşam haberlerinde Show Tv.ekranlarına, İstanbul’da bir semtte inanılmaz yanlı, abartılı, korku filmlerine özençli sahneler yansıdı. Doğrusu gözlerime inanamadım.

Aç kalmış üç beş köpek mahalleye yakın açık arazide yemek ararken kameralara yakalandılar, bu hayvanlar parklarda çocuklara saldırmış, mahalleli korkuyormuş, ekmek almaya gidemiyormuş bakkala. Çare? Ellerinde sopalar, taşlar köpekleri kovalıyorlar, aynen sürek avına çıkmış avcılar gibi. Hayvanlar bir süre uzaklaşıyor, ardından yine aynı yere dönüp geliyorlar.

Sakinlerden aklı başında olanlar açık yüreklilikle söylüyor: “Kış şartlarında aç kaldıkları için sinirli bunlar” diyor.

Koskoca mega kent, onca yiyeceğin hoyratça sarf edildiği, çöplere döküldüğü, ziyan zebil edildiği bir kent. Hayvanlar ise aç! Bazı belediyelerin bu canları beslediğini de görüyoruz sosyal paylaşım ağına erişen videolarda. Canlar bir uysal, bir sakin, neredeyse belediye görevlilerinin ellerinden yiyorlar.

Demek ki çözümü varmış, kolaymış. Parkta bir tek çocuğun ısırılışını, “çocuklara saldırıldı” şeklinde ana haber bültenine konuk eden kanal, bu güzel görüntüleri verse, insanların donmuş vicdanlarını harekete geçirse olmaz mı?

Haberi dikkatle izledim ısırılmış tek bir çocuk gösterildi, elbette istemeyiz o çocuğun ısırılmasını ama nasıl oldu, ne oldu da köpek onu ısırdı? Bu belli değil. Ayrıca ortada başka ısırılan bir çocuk yok. Ama kanala bakarsanız, konuşturulan kör vicdanlı mahalle sakinlerine bakarsanız pek çok çocuk komada(!) ve bunu söyleyen annenin çocuğu da elini kolunu sallayarak olayı anlatıyor kameralara!

Yapmayalım, lütfen bunu yapmayalım; korkuyu, kini, şiddeti değil, sevgiyi, şefkati, vicdanlı olmayı öğretelim çocuklarımıza. Okullarda bu bağlamda, sokakta yaşayan canlara nasıl davranılacağı konusunda uzman kadrolar ders verseler olmaz mı? Bu şekilde o parkta artık hiçbir çocuk köpekten korkmaz eminim. “Aç kalmış” denilen canlar evlerden artan gıdalarla beslense, hiç olmazsa bu soğuk kış aylarında belediyeler biraz gayret gösterse. Aslında çözülmeyecek sorun yok. Ama bunun için çözmeyi isteyecek, buz tutmamış vicdanlı insanlar az.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

08 Ocak 2016 09:20
Sağolun Ece Hanım yüreğinize sağlık bizler millet olarak olumsuz şeyleri abartmayı başkalarını suçlamayı çamur atmayı nedense çok severiz, Büyüklerimize saygıyı küçüklerimize sevgiyi gösteremeyen bir toplum olmayı başardık.Canlarımıza verecek birşey bırakmadık çok şükür. Aileler evlatlarına hayvan sevgisini aşılamalı ki korkuyu bilmeyen bireyler yetiştirebilelim. Tüm İnsanları Vicdanlı olmaya davet ediyorum. Teşekkürler Ece Hanım Saygılarımla

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama